Bitcoin Ajandası

Litecoin Halving için Geri Sayımda!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Litecoin Halving için Geri Sayımda!

Litecoin Halving için Geri Sayımda!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Popüler altcoin projelerinden biri olan Litecoin (LTC), son zamanlarda 2023 yılının ortalarında gerçekleşecek olan halving döngüsüyle dikkatleri üzerine topladı. Özellikle geçtiğimiz dönemlerde gerçekleşen Litecoin halving döngülerinde nasıl hareket ettiğine yönelik hazırlanan analiz, fiyatın yükseleceğine dair umut verdi.

Litecoin Halving Döngüsü 2023 Ağustos’ta Gerçekleşecek!

Litecoin Halving Döngüsü 2023 Ağustos’ta Gerçekleşecek!
Litecoin Halving Döngüsü 2023 Ağustos’ta Gerçekleşecek!

Litecoin halving döngüsü, projenin sisteminde her 840 bin blokta, daha kabataslak bir tabirle her 4 yılda bir çıkarılan ödül açısından ödülü yüzde 50 oranında azaltan kritik bir durumdur. Bu döngü, LTC’nin deflasyonist bir para sistemine sahip olduğu anlamı taşır. Bununla beraber blok ödülünde yaşanan azalma, blok başına çıkarılan ve piyasaya sürülen LTC miktarının daha az olacağı anlamına da gelirken, bu durumda talebin aynı kaldığı varsayılarak LTC fiyatının artmasına yol açabilir.

Halving Döngüsünün LTC Üzerindeki Etkileri Büyük!

Litecoin’de gerçekleştirilen halving, kabaca tabirle her 4 yılda bir gerçekleşen, LTC fiyatında artışa yol açabileceğinden kritik öneme sahip bir olaydır. LTC talebinin sabit kalması durumunda blok başı Litecoin ödülü yüzde 50 azaldığında, bu durum LTC fiyatının artmasını sağlayabilir. Bununla beraber blok ödülünün azalması, madencilerin çalışmaları karşılığında minimum ölçüde LTC alacakları anlamı taşır. Bu durum, fiyatın artmaması durumunda madencilik karlılığının azalmasına ve dolayısıyla madencilerin ağdan ayrılmasına neden olabilir.

Yapılan araştırmalara göre LTC her halving öncesinde fiyat artışı yaşayarak zirve yaşadı. Bununla beraber her halving sonrasında da sert çakıldı. Coinmarketcap verilerine göre haberin yazıldığı esnada LTC fiyatı 82,11 dolar seviyesinden işlem görürken ilerleyen süreçlerde nasıl bir seyir izleyeceği merak konusu oldu.  

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir