Litecoin Nedir? Nasıl Alınır? Madenciliği Nasıl Yapılır?

Litecoin Nedir? Nasıl Alınır? Madenciliği Nasıl Yapılır?

Kripto Para
Mart 17, 2021 tarafından Faruk Keresteci
109
2011 yılında geliştirilen litecoin, temelde bitcoin ile aynı çalışma prensibine sahip bir kripto paradır. Ancak, elbette ki bitcoin ile litecoin arasında bazı farklılıklar bulunmaktadır.
Litecoin Nedir? Nasıl Alınır? Madenciliği Nasıl Yapılır?

Litecoin başarılı bir kripto para olduğu da söylenebilmektedir. Bitcoin sistemi dahilinde gerçekleştirilen işlemlerin kaydedilmesi durumu bu işlemlere belirli bir limit sınırlaması getirmiştir. Bunun bir sonucu olarak da gerçekleştirilen işlemlerin hızlarında yavaşlama meydana gelmiştir.

Litecoin Nedir Nasil Alinir Madenciligi Nasil Yapilir
Litecoin Nedir? Nasıl Alınır? Madenciliği Nasıl Yapılır?

Geliştirilen ve piyasaya sunulan ilk kripto para olan Bitcoinin herhangi bir yönetime dahil olmayan merkeziyetsiz yapısı ve şeffaf olması oldukça ilgi çekmiş ancak bazı olumsuzlukları da beraberinde getirmiştir. Ayrıca, yine bu özelliklerden dolayı bitcoin sisteminde gelişen olumsuzluklar giderilememiştir. Merkeziyetsizlik özelliği kötüye kullanımın engellenmesi için geliştirilen bitcoin sisteminde, zaman içinde kullanıcı sayısının artması ile birlikte problemler de artış göstermiştir.

Bu durumun bir sonucu olarak da, kripto para geliştiricileri bitcoin ağı üzerinden yeni bir kripto para geliştirmeye başlamıştır. Açık kodlu ve herhangi bir yönetim sistemine bağlı olmayan, blockchain aracılığı ile işlem gören bir kripto para birimi olarak bilinmektedir. İlk çıktığı dönemden itibaren oldukça dikkat çeken ve diğer kripto paralar arasında kendini gösterebilmekte ve bu özellikleri sayesinde de piyasadaki varlığını korumayı başarmıştır.

Geliştirilen ilk altcoin olma özelliğini taşımaktadır. Değeri şu anda  milyar doların üzerindedir. Diğer kripto paralara göre çok daha geniş bir depolama alanı sunmaktadır. Bunun yanında, oldukça düşük ücretler ile para transfer işlemine izin verdiği için de dikkat çekici bir hale gelmektedir. Bu özellikleri dolayısı ile de çok sık tercih edilen bir altcoin olarak bilinmektedir. Sistemi blockchain ağını, bitcoine göre çok daha hızlı oluşturmaktadır. Blok oluşturma hızı da Litecoinde işlemlerin onaylanması esnasında daha hızlı olmasını sağlamaktadır.

Litecoin Nasıl Alınır?

Litecoin Nedir? Nasıl Alınır? Madenciliği Nasıl Yapılır?
Litecoin Nedir? Nasıl Alınır? Madenciliği Nasıl Yapılır?

Satın almak için herhangi bir teknik bilgiye ihtiyaç duyulmamaktadır. Kişiler, kripto para borsası platformları aracılığı ile satın alabilmektedir. Ayrıca, Türk Lirası ile de litecoin almak sanıldığının aksine oldukça kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Kullanıcılar, baka hesaplarından para transferi yaparak satın alabilmektedir. Ayrıca, madenciliğe izin veren kripto paralar ile madencilik yapılarak da kazanılabilmektedir.

Litecoin Nasıl Üretilir?

Litecoin Nasıl Üretilir?
Litecoin Nasıl Üretilir?

Aynı bitcoinde olduğu gibi madencilik işlemi ile üretilmektedir. Gelişmiş özelliklere sahip, donanımlı cihazlar ile matematiksel formüller ile oluşturulan şifreler çözülmektedir. Bunun sonucu olarak da kripto para madenciliği yapan kullanıcılar, ödül olarak kripto para kazanmaktadır. Altyapısında  Scrypt algoritması yer almaktadır. Bu algoritma sayesinde, litecoin ve bitcoin arasında herhangi bir rekabet olma durumu ortadan kalkmaktadır. Dolayısı ile her iki kripto para birimi ile de aynı anda madencilik yapılabilmektedir.

Madenciliği Nasıl Yapılır?

Litecoin Madenciliği Nasıl Yapılır
Madenciliği Nasıl Yapılır

Her kripto para birimi ile olduğu gibi, litecoin ile de madencilik işlemi yapabilmek için farklı yollar mevcuttur. Kripto paralar ile yapılan madencilik işlemi, geleneksel madencilik yöntemlerinden farklıdır. Ancak, temelde her iki madencilik yöntemi için de değerli bir varlığın ortaya çıkarılmasının amaçlandığı söylenebilmektedir. Kripto para madenciliğinde, matematiksel formüller ile oluşturulan şifrelerin çözülmesi sağlanmaktadır.

Madencilik işlemlerinin başında, kuvvetli bir işlem donanımı olan bilgisayarların kullanımı akla gelmektedir. Bu tarz ekipmanlar kullanılmadan madencilik işlemlerinden kazanç sağlamak pek de mümkün olamamaktadır. Bunun yanında, madencilik işlemini yapabilmek için bir donanıma sahip olmayan kişiler için herhangi bir madencilik havuzuna da dahil olabilme imkanı bulunmaktadır. Ancak, buna karar verirken de iyi bir analiz yapmak gerekmektedir. Günümüzde tek başına GPU veya CPU kullanarak Litecoin elde etme şansı oldukça azdır. Bunun yanı sıra, madencilik havuzlarında da çok sayıda madenci yüksek hash gücü üreterek blok oluşturabilmektedir.

Kripto paralar ile madencilik yaparken işlemci (CPU) kullanımı artık kazanç sağlamamaktadır. Grafik işlemci birimlerinin bile tek başına yeterli olduğu söylenememektedir. Bu durum, ASIC ismi verilen madenciliğe özel donanımların geliştirilmesini ve bu işlem için kullanılmasını sağlamıştır. Bu sayede, bilgisayarların CPU birimleri kullanılarak litecoin madenciliği yapılabilmektedir. Fakat bu yöntem de zaman içinde karlılığını kaybetmiştir. Bunun sonucunda da, grafik kartı işlemcileri (GPU) kullanımı bir zorunluluk halini almıştır. Sonrasında Scrypt algoritmasını çözebilen ASIC cihazların ortaya çıkmasıyla LTC madenciliği de yalnızca özel donanımlarla yapılır hale gelmiştir.

Avantajları Nelerdir?

Litecoin’in Avantajları Nelerdir?
Avantajları Nelerdir?

Litecoin de bitcoin gibi aynı sistemi kullansa ve temelde aynı şeyi hedefliyor olsa da, elbette kıyaslandığında diğer kripto paralara oranla birçok avantaj barındırmaktadır. Bu avantajlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Bitcoin’in açık kaynak kodlu yazılımı gibi  Litecoin de aynı amaçla farklı bir algoritma kullanmaktadır.
  • Bahsi geçen bu algoritma sayesinde madencilik işlemleri daha kolay ve hızlı bir şekilde tamamlanmaktadır.
  • Madencilik işlemindeki bu avantajlı sistem, işlemlerin çok hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesinin yanında, transfer işlemlerini de kolaylaştırmaktadır.

Litecoin ve Bitcoin Arasında Ne Gibi Farklar Vardır?

Litecoin ve Bitcoin Arasında Ne Gibi Farklar Vardır?
Litecoin ve Bitcoin Arasında Ne Gibi Farklar Vardır?

Temelde benzer özellikler gösteren bitcoin ve litecoin arasında önemli farklılıklar da bulunmaktadır. Bitcoin sistemindeki olumusuzlukları ortadan kaldırmak için geliştirildiği ele alındığında, bu farklılıklar beklenen şeylerdir. Bahsi geçen bu farklılıklar şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Kripto para dolaşımında yer alan toplam Bitcoin adedi 21 milyon ile sınırlı iken, Litecoin’de bu sınır 84 milyon olarak belirlenmiştir.
  • Bitcoin işlemlerinde her bir blok oluşma süresi yaklaşık 10 dakikadır. Sisteminde ise bu süre 2.5 dakikadır. Oldukça ciddi bir fark olduğu ele alındığında litecoinin çok hızlı olduğu söylenebilmektedir.
  • Sisteminin kullandığı algoritma sayesinde kişisel bilgisayarlar ile sürekli madencilik yapılabilme imkanı söz konusudur. Ancak, bitcoin ile kişisel bilgisayarlar kullanılarak madencilik işlemleri yapılamamaktadır.

Bu içeriği Bitcoin Ajandası'nda sizin için hazırladık. Platformumuzda sizin için kripto para okuryazarlığını daha iyi noktaya getirmek, ilk defa kripto para yatırımı ya da madenciliğine yapacak kişilerin temel bilgi seviyesine ulaşmasını sağlamak amacıyla Türkçe içerikleri üretiyor, Türkçe'ye çevirilerini hazırlayarak yayınlıyoruz. Bizi Instagram'da @bitcoinajandasi profilimizden takip edebilirsiniz.

Binance Banner

Yorum Ekle