Bitcoin Ajandası

Litecoin Halving Satışı LTC Fiyatı Yeniden Düşecek mi
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Litecoin Halving Satışı: LTC Fiyatı Yeniden Düşecek mi?

Litecoin Halving Satışı: LTC Fiyatı Yeniden Düşecek mi?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
20 0

Dün (11 Temmuz Salı) LTC fiyatı bir kez daha 100 doları test etti. Fakat geçmiş veriler, Litecoin halving tarihi yaklaştıkça fiyatın geri çekileceğine işaret ediyor. Madencilerin şimdilerde satış modunda olup olmadığı ve kendilerini neyin beklediği merak ediliyor.

Daha önce de belirttiğimiz üzere Litecoin Halving’i 2 Ağustos 2023 tarihinde gerçekleştirilecek. Bu hafta yaşanan yüzde 5’lik değer artışına rağmen protokolde yer alan önemli holder’lar ayı pozisyonuna geçmiş görünüyor. On-chain tarihsel veriler ise 2015 ile 2019 yılındaki halving’lerinden önce yaşadığı fiyat çöküşünü gözler önüne seriyor.

Halving Öncesi ve Sonrası LTC Fiyatının Tepkisi

Halving Öncesi ve Sonrası LTC Fiyatının Tepkisi
Halving Öncesi ve Sonrası LTC Fiyatının Tepkisi

Litecoin’in ilk kez 2015 yılında gerçekleştirdiği halving öncesinde 10 Temmuz tarihi itibariyle LTC fiyatı 7,54 dolarla ATH elde etmişti. Fakat yarılanmanın gerçekleştiği 5 Ağustos tarihinde yüzde 42 değer kaybı yaşayan LTC 4,40 dolara kadar düştü.

Benzer durum 2019 yılında gerçekleştirilen yarılanmada da görüldü. 23 Haziran 2019’da 142 dolara ulaşarak rekor kıran varlık, 5 Ağustos’taki yarılanmada yüzde 53 kayıpla 98 dolara geriledi. Halving sonrası düşüş trendi, 2020 Ocak dönemi yeni bir ralli başlatana kadar etkisini sürdürdü. Dolayısıyla aynı durumun bu önümüz ay gerçekleşecek halving sürecinde de yaşanıp yaşanmayacağı merak konusu oldu.

Traderlar Borsalarda Satış Emri Oluşturuyor

Güncel veriler doğrultusunda uzmanlar arasında ekosistemdeki büyük holder’ların ayı pozisyonu oluşturduğu düşüncesi hâkim. Bu görünümün bir teyidi olarak pek çok LTC holder’ı halving öncesinde varlıklarını elden çıkarmak için satış emri oluşturmaya başladı. Mevcut kripto traderları ise 414 bin LTC’yi satışa sundu. Bu esnada potansiyel alıcılar yalnızca 411 bin LTC satın almak üzere emir oluşturdu.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir