Bitcoin Ajandası

LUNA Çöküşü Bu Altcoinlere Yaradı!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. LUNA Çöküşü Bu Altcoinlere Yaradı!

LUNA Çöküşü Bu Altcoinlere Yaradı!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

2022’nin başından bu yana altın rezerv ya da fiat para birimi gibi çeşitli varlıklarla direkt olarak desteklenen kripto varlıklardan stablecoin’lerle alakalı birçok analist potansiyelin yüksek olduğundan bahsediyordu. 11 Mayıs’ta yayınlanan bir belgeye göre analistler, Terra’nın stablecoin’i UST’nin ve LUNA çöküşünün bu potansiyeli sorguladığını düşünüyor.

Analistler LUNA Çöküşünü Yorumladı

Analistler LUNA Çöküşünü Yorumladı
Analistler LUNA Çöküşünü Yorumladı

Geçen hafta cumartesi günü Terra’nın algoritmik stabil coin’i UST kritik bir yükseliş esnasında dolardan yarılmaya başladı. İlerleyen günlerde ekosistemin yerel tokeni olan LUNA’da da yüzde 99 oranında kayıp kaydedildi. UST ve LUNA çöküşü kripto para piyasalarındaki kritik volatilitenin ortasında yaşandı. Konuyla alakalı olarak değerlendirmelerde bulunan JPMorgan analistleri, 2018 yılında yaşanan döngüye benzer bir durum söz konusu olmadığını düşünüyor.

Kripto analistleri yatırımcılar açısından duyguların gitgide daha kötü bir hal aldığını ve pozisyon değerlendirmelerinin negatifleştiğini belirtse de satış yönündeki büyük metrikler dikkat çekiyor. Son birkaç gündür Terra’nın algoritmik stabil coin’i başarısız olmasına karşın stabil coin’lerin piyasalardaki payı ciddi oranda artış gösterdi.

LUNA Çöküşü Diğer Altcoinlere Yaramış Görünüyor

Analistlerin radarına takılan başka bir aşırı satım şartı, sert bir düşüş olarak gözlemleniyor. Geriye dönüklük Bitcoin türünden büyük bir kripto para biriminin hali hazırdaki değerinin vadeli işlem piyasasındaki değerine kıyasla daha yüksek seviyede işlem görmesi olarak değerlendiriliyor. 2018 yılının kripto para kışında meydana gelen bu durum, o dönemdeki 19 bin 890 dolar seviyesindeki fiyatın 10 bin dolara kadar gerilemesiyle görülmüştü. Fakat analistler günümüzde yaşanan bu durum 2018 yılındaki kadar vahim olmadığını düşünüyor.

Diğer yandan analistlerden Panigirtzoglou, LUNA çöküşünün en çok yarağı altcoinlere değinerek Etherum’un değer kazandığından bahsetti. Yüzde 50’lik Pazar payı yüzde 57’ye ulaşan ETH’nin mütevazi bir değer kazandığı ifade edilirken, ayrıca SOL, ADA, AVAX ve DOT gibi altcoinlerde de artış görüldüğü belirtildi.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir