Madenciliğe Giriş: Kripto Para Tercihini Yapmak

Madenciliğe Giriş: Kripto Para Tercihini Yapmak

Kripto Para
Şubat 14, 2021 tarafından Fersah Yılmaz
200
Uzun zamandır hayatımızın içinde yer alan, ancak özellikle son yıllarda çokça duyduğumuz kripto paralara olan ilginin ilerleyen dönemlerde de artacağı düşünülmektedir. Bazı kullanıcılar ilk çıktığı dönemlerden beri kripto paralara hakimken, bazı kullanıcılar için ise hala yeni bir araç olarak varlığını sürdürmektedir.
Madenciliğe Giriş: Kripto Para Tercihini Yapmak

Madenciliğe Giriş: Kripto Para Tercihini Yapmak, Uzun zamandır hayatımızın içinde yer alan, ancak özellikle son yıllarda çokça duyduğumuz kripto paralara olan ilginin ilerleyen dönemlerde de artacağı düşünülmektedir. Bazı kullanıcılar ilk çıktığı dönemlerden beri kripto paralara hakimken, bazı kullanıcılar için ise hala yeni bir araç olarak varlığını sürdürmektedir. Kripto paralar, geleneksek yatırım yöntemlerine karşı farklı bir alternatif arayan kişiler için oldukça iyi bir yatırım aracı olarak değerlendirilmektedir.

Madenciliğe Giriş: Kripto Para Tercihini Yapmak

Madenciliğe Giriş Kripto Para Tercihini Yapmak
Madenciliğe Giriş Kripto Para Tercihini Yapmak

Kripto Para Tercihini Yapmak, Kripto paraların ilk geliştirilmesinin ve iyi bir ivme yakalamasının ardından, birçok farklı kripto para geliştirilmiştir. Bunun yanında mevcut kripto para ağlarından çatallanarak altcoinlerin geliştirilmesi de sağlanmıştır. Bu kripto para ve altcoinlerin kimi hedeflenen başarıyı yakalayarak varlığını günümüzde sürdürmeye devam ederken, kimi de kısa bir zaman dilimi içinde ortadan kaybolmuştur. Bir kripto para ile işlem yapabilmek ve kripto para borsasında yer alabilmek için elbette ki borsa platformu seçimi kadar kripto para seçimi de önem taşımaktadır.

Kripto para borsalarında yer almak isteyen kullanıcılar, kripto para tercihlerini neye göre yapacaklarını merak etmektedirler. Bu alanda kripto para seçiminin yapılabilmesi kafa karıştırıcı olabilmektedir. Öncelikli olarak değerlendirmeye alınan ve en sık tercih edilen kripto paralar ele alınabilmektedir. Ardından bu kripto paralar içinden seçim yapılması kolaylaşacaktır. Bu kripto paralar ile alakalı olarak ise hangi kripto paranın değerinin nasıl değiştiği, bahsi geçen kripto paraların ne gizi hizmetler sunduğu değerlendirilebilir.

Kripto paralar genel itibari ile bakıldığında aynı amaca hizmet etse de, her birinin kendi içinde farklı özellikleri bulunmaktadır. Seçim yaparken, yatırımcının isteklerine en uygun özellikler taşıyan kripto parayı seçmek mantıklı bir hareket olacaktır. Ayrıca bahsi geçen kripto paraların ne gibi bir yapıda olduğu ve sunduğu güvenlik hizmetlerinin incelenmesi de önemli bir detaydır. Bu sayede kullanıcılar herhangi bir riskli duruma maruz kalmamış olmaktadır. Kripto paraların imkan sağladığı hizmetler farklılık gösterdiği için, seçim yapmadan önce bu durumun da detaylı bir şekilde araştırılması doğru bir seçim yapmak için iyi bir adım olacaktır.

Madencilik Nedir?

Madencilik Nedir?
Madencilik Nedir?

Kripto Para Tercihini Yapmak, Kripto para denince akla ilk gelen kripto para madenciliğidir. Kripto para sahibi olabilmek için alım ve satım işlemlerinin yanında, kripto para madenciliği yaparak da bu dijital paralara sahip olunabilmektedir. Kişiler kripto para borsası olarak isimlendirilen platformlara üye olarak alım, satım ve madencilik işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Bu aşamada kullanıcıların kripto paralarını saklamak ve depolamak için kripto para cüzdanlarına sahip olmaları gerekmektedir. Kripto para cüzdanları da çeşitlilik göstermektedir. Kullanıcıların kripto para cüzdanlarının seçiminde, sahip oldukları dijital paraları hangi anlamda kullanacaklarına dikkat ederek seçim yapmaları doğru seçimi sağlayacaktır.

Kullanıcıların kripto para cüzdanı sahibi olarak borsalarda yer alması ile birlikte, kripto para alım ve satım işlemleri gerçekleştirilebilir. Bunun yanında kişilerin kripto para kazanmaları için madencilik de yapabilmeleri mümkündür. Kripto para madenciliği, günlük hayatta hakim olduğumuz madencilik işlemi gibi değilse de mantığı aynı şekilde ilerlemektedir. Kripto para madenciliğinde, kullanıcılar çeşitli matematiksel formüller ile şifrelenmiş blokları çözerek kripto para kazanmaktadırlar. Her çözülen şifreleme yöntemi için kullanıcılara kripto para ödülü verilmektedir. Ancak kripto para madenciliği için güçlü bir ekipman donanımı ve geniş bir zaman gerektiği unutulmamalıdır. Ayrıca bilgi birikimi olarak da belirli bir seviyede olmak gerekmektedir. Ayrıca farklı yöntemler kullanılarak kripto para madenciliği yapabilmek de mümkündür.

Sistem Nasıl Hazırlanır?

Sistem Nasıl Hazırlanır?
Sistem Nasıl Hazırlanır?

Kripto para madenciliği yapabilmek için farklı yöntemler olduğu için sistem de seçilen yönteme göre hazırlanmaktadır. GPU madenciliği olarak bilinen madencilik yöntemi en eski yöntemlerden biridir. Bu madencilik için kullanıcıların masaüstü bilgisayarlarının olması yeterlidir. Burada seçilen bilgisayarın işlemcisinin yüksek olması gerekmektedir. Herhangi başka bir şeye ihtiyaç olmadığı için çok sık tercih edilen bir yöntemdir. Ancak günümüzde bu yöntem oldukça eksik kamaktadır. Yeni yöntemlere göre çok daha yavaş bir işlem hızı gerçekleşmektedir.

Bunun yanında, kripto para madenciliğini öğrenmenin en kolay yolu da bu yöntemdir. Bu yöntemi kullanmak için masaüstü bilgisayar ve birkaç program gerekmektedir. Kullanıcıların dizüstü bilgisayarlarında bu yöntemi kullanmaları önerilmemektedir. En eski yöntemlerden biri olan GPU madenciliğinin bu kadar sık tercih edilmesinin ana sebebi, yatırım maliyetinin oldukça az olması ve veriminin yüksek olmasıdır. İşlemci, ana kart, soğutucu gibi çeşitli teçhizatlar ile birlikte madencilik sistemi sağlanabilmektedir. Yapılan yatırımın oldukça az olması ve geri dönüşün yüksek bir verim sağlaması da oldukça tatmin edici bir sonuçtur.

Kripto para madenciliğini gerçekleştirmek için bir diğer yöntem bulut madenciliğidir. Bu madencilik türünde teknolojinin sunduğu imkanlar kullanılmaktadır. İçinde bulunduğumuz çağa oldukça yakışır ve kolaylık sağlayan bir madencilik sistemidir. Bulut madenciliğindeki sistem, GPU madenciliği yapan şirketlerden veya firmalardan bu hizmeti kiralamak şeklinde gerçekleştirilmektedir. Kullanıcılar istedikleri zaman dilimi için kiralama işlemini yapmaktadırlar. Bu zaman dilimi içinde sağlanan kazançtan, gerkeli masrafların düşülmesinin ardından, kullanıcının net kazancı kripto para cüzdanına aktarılmaktadır.

Hangi Kripto Parayı Tercih Edeceğimiz Neden Önemli?

Kripto Para Tercihini Yapmak, Kripto para madenciliğinde, madencilik yapılacak kripto paranın seçimi de oldukça önemlidir. Seçilen kripto paranın sunduğu imkanlar ve özellikleri değerlendirilmelidir. Kullanıcılar arasında en yaygın olarak tercih edilen kripto para birimleri bitcoin ve ethereum olarak bilinmektedir. Kripto para seçiminin önemi, madencilik işleminin gerçekleştirilmesi açısından önemlidir. Çünkü daha geniş bir alana yayılan ve daha fazla kullanıcısı olan kripto paraların madenciliği de zorlaşmaktadır. Ayrıca yatırım ve kazanç oranı da oldukça önemlidir. Bu sebeple bu detayların da iyi araştırılması gerekmektedir.

Bu içeriği Bitcoin Ajandası'nda sizin için hazırladık. Platformumuzda sizin için kripto para okuryazarlığını daha iyi noktaya getirmek, ilk defa kripto para yatırımı ya da madenciliğine yapacak kişilerin temel bilgi seviyesine ulaşmasını sağlamak amacıyla Türkçe içerikleri üretiyor, Türkçe'ye çevirilerini hazırlayarak yayınlıyoruz. Bizi Instagram'da @bitcoinajandasi profilimizden takip edebilirsiniz.

Binance Banner

Yorum Ekle