Bitcoin Ajandası

MANA Nedir? MANA Geleceği ve Fiyat Tahmini
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. MANA Nedir? MANA Geleceği ve Fiyat Tahmini

MANA Nedir? MANA Geleceği ve Fiyat Tahmini

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
12 0

Bir çeşit meta evren olarak bilinen Decentraland, kullanıcılarının uygulama ya da içerik üretmesine, tecrübe edinmesine ve bu sayede kazanç elde etmesine imkân sunan bir Ethereum tabanlı blockchain platformudur. MANA da bu platformun yerel tokeni olarak ifade edilirken, son yıllarda en popüler kripto para birimlerinden biri haline gelmesiyle dikkat çekiyor. Decentraland sanal dünyasında birçok kullanıcı, daha sonrasında üzerine çeşitli yapılar inşa edebilecekleri, seyahat edebilecekleri ve kazanç sağlayabilecekleri araziler satın alır.

Decentraland’da iki farklı token kullanılırken, bunlardan biri LAND, diğeriyse MANA’dir. MANA’nın ne işe yaradığı, nasıl bir yatırım aracı olduğu gibi konular birçok yatırımcı açısından merak edilirken, Bitcoin Ajandası olarak bu yazımızda, söz konusu token’le alakalı merak edilenleri, geleceği ve fiyat tahminlerini derledik.

MANA Nedir?

MANA Nedir?
MANA Nedir?

Kullanıcılarına son derece keyifli bir sanal dünya sunan Decentraland, topluluk üyelerinin pek çok farklı alanda uygulama ve içerik üretmesine, bu gibi faaliyetlerle kazanç sağlamasına olanak sunan bir Ethereum blok zinciridir. MANA ise zincirin yerel tokeni olarak tanımlanır.

Decentraland, topluluk üyelerine sahip oldukları arazileri üzerinde tam anlamıyla kontrol sağlayan ve merkezi olmayan sanal bir dünyadır. Topluluk üyeleri bu dünyada arazi, sanat eserleri ya da oyun için satın alımlar gerçekleştirebilirken, aynı zamanda uygulama geliştirebilme ya da içerik üretebilme şansına sahiptir. Üstelik topluluk üyelerinin kuralları kendilerinin belirleyebilmesi, diledikleri zaman para kazanabilmelerine de imkân sağlayabiliyor.

Decentraland’da başta LAND olmak üzere pek çok farklı öğeyi satın almak için kullanılan kripto para birimi MANA’dır. Bir çeşit ERC-20 belirteci olan bu kripto para birimi, LAND satın alımından sonra yakılarak yok edilir.

Sanal dünya açısından son derece önemli bir yere sahip olan bu kripto para birimi, topluluk üyelerine ayrıca Merkezi Olmayan Otonom Organizasyonu’na (DAO) katılım sağlama fırsatı tanır. Bununla beraber yönetimde, politika değişikliklerinde, arazi açık artırmalarında ve yeni geliştirmelerde söz hakkı sunar.

MANA Ne İşe Yarar?

Decentraland ve yerel tokeniyle alakalı merak edilen konulardan bir diğeri de ne işe yaradığıdır. Projenin teknik kılavuzunda yerel token için çeşitli kullanım alanlarından bahsedilmiştir. Bu alanları şu şekilde örneklendirebiliriz:

 • Decentraland topluluk üyeleri kendi 3 boyutlu dünyalarını ve uygulamalarını geliştirebilirler.
 • Birbirine benzer ilgi alanlarına sahip olan topluluk üyeleri birçok “mahalle” kurarak organik toplumlar yaratabilir.
 • Topluluk üyelerinin trafiğinden faydalanmak isteyen çeşitli markalar, arazi satın alarak reklam verebilme şansına sahiptir.
 • Gerek çevrimiçi gerekse çevrimdışı topluluklar çok daha farklı ve interaktif yöntemlerle sosyalleşebilme imkânı yakalayabilir.
 • Topluluk üyeleri sahiplik hakkı sağlayan NFT’ler oluşturabilir. Bununla beraber oluşturdukları NFT’leri kendi pazar yerlerinde satışa çıkararak para kazanabilir.

MANA Fiyat Tahmini

Şimdi, bunu akılda tutarak, farklı Decentraland tahminlerine bir göz atalım. Bu aşamada belirtmemiz gereken şey, tahminlerin çoğu zaman yanlış olduğudur. Uzun vadeli kripto tahminleri açısından birçok tahmin bir algoritma üzerinden yapılmakta ve düzenli olarak değiştirilmektedir.

İlk olarak, WalletInvestor, söz konusu tokenin bir yıl içinde 5,34 dolar ve beş yıl içinde 15,64 dolar civarında olacağını öne sürüyor.

Bu arada TechNewsLeader, piyasada ani bir sarsıntı olmaması koşuluyla tokenin birçok yatırımcı ve tüccar arasında önemli bir çekicilik olarak güçlü konumunu sürdürebileceğini tahmin ediyor. Yatırımcı güveni korunduğu sürece, coinun 2022’de maksimum 4,72 $ değerine ulaşma olasılığı vardır. 2025 için Decentraland fiyat tahmini, MANA coinunun minimum fiyat seviyesi 14,35 $ ile maksimum 16,79 $’a ulaşabileceği yönündedir.

Ardından, Gov.capital’in 2022 için Decentraland fiyat tahmini, Kasım ayında ortalama 5,00$’a ulaşıyor. Site, bir yıl sonra kripto paranın yaklaşık 4,16 dolar değerinde olması gerektiğini ve beş yıl içinde 14,29 dolar değerinde olabileceğini öne sürüyor. 

2030 için bir Decentraland fiyat tahmini, Priceprediction.net’ten geliyor ve madalyonun yıl için ortalama 93.93$’a ulaşacağını gösteriyor. TechNewsLeader’ın bir başka 2030 tahmini, daha iyimser bir 100,27 dolar öneriyor.

Yine de dikkat edilmesi gereken bir şey var. Şu anda, Decentraland programının serveti ve buna bağlı olarak Decentraland (MANA) fiyatı, NFT pazarının nasıl çalıştığına çok bağlıdır. Bu, NFT’lerde bir düşüş görürsek veya mevcut Decentraland kullanıcıları toplu halde başka bir platforma göç etse bile, sistemi kullanan daha az kişinin token değerinde önemli bir düşüş görebileceği anlamına gelir. Bununla birlikte, Decentraland, NFT’ler düşünülerek özel olarak tasarlanmamıştır, bu nedenle yukarıda açıklanan varsayımsal durum gerçekleşirse, sistem başka bir kullanım bulabilir. Yine de yükseliş MANA fiyat tahmininin etkilerini düşünürken aklımızda tutmamız gereken bir şey.

MANA Nereden ve Nasıl Satın Alınır?

Yatırımcıların birçoğu, kripto piyasalarının gözdesi olan MANA’yı nereden ve nasıl satın alacağı konusunda çeşitli araştırmalarda bulunabiliyor. Günümüzde pek çok farklı borsanın listesinde yer alan bu kripto para birimine sahip olabilmek son derece kolaydır. Platformu yerel tokeni Türk borsalarından BtcTürk ve Binance TR gibi borsalarda listelenirken, bu platformlar üzerinden satın alabilmek mümkündür. Bunun dışında MANA satın alabilmenin mümkün olduğu borsalardan bazıları şunlardır:

 • Binance
 • Coinbase
 • Kraken
 • Huobi Global
 • OKX
 •  FTX
 • Binance.US
 • Gate.io
 • Bithumb
 • Gemini
 • Coinone
 • Bitfinex
 • Bittrex
 • UniSwap
 • Poloniex

Bahsi geçen borsalar Decentraland’ın yerel tokeninin listelendiği borsalardan sadece birkaçı olurken, bu borsalar üzerinde hesap oluşturan yatırımcılar kimlik doğrulama işlemlerini gerçekleştirmesinin ardından satın alımları gerçekleştirebilir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir