Bitcoin Ajandası

MANA Yatırımı İyi Bir Yatırım Mıdır? Decentraland Teknik İncelemesi
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. MANA Yatırımı İyi Bir Yatırım Mıdır? Decentraland Teknik İncelemesi

MANA Yatırımı İyi Bir Yatırım Mıdır? Decentraland Teknik İncelemesi

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

NFT’lerin günümüzün kripto dünyasında sıcak bir konu olmasıyla, takas edilemeyen tokenlerle ilişkili kripto paralar yatırımcılardan büyük ilgi görüyor. Piyasa değerine göre en büyük NFT kripto para, Decentraland platformuyla ilişkili token olan MANA’dır. MANA yatırımının iyi bir yatırım olup olmadığıysa merak konusudur.

MANA Yatırımı Decentraland Teknik İncelemesi

MANA Yatırımı Decentraland Teknik İncelemesi
MANA Yatırımı Decentraland Teknik İncelemesi

‘Decentraland: Blockchain tabanlı bir sanal dünya’ 15 sayfa uzunluğundadır ve “Decentraland’ın felsefi temellerini, teknik temellerini ve ekonomik mekanizmalarını” özetlemektedir.

MANA yatırımı ve projeyle alakalı Teknik incelemeye göre: “Decentraland, kullanıcıların içerik ve uygulamalar oluşturabileceği, deneyimleyebileceği ve bunlardan para kazanabileceği, meta veri deposu olarak da bilinen, paylaşılan bir sanal dünyayı desteklemek için bir altyapı sağlıyor.”

Belgede şöyle devam ediyor: “Decentraland’deki Land kalıcı olarak topluluğa aittir ve onlara yarattıkları üzerinde tam kontrol sağlar” hem oyuncular hem de potansiyel yatırımcılar için çekici bir olasılık.

Ancak MANA yatırımı için öncelikli olarak fiyat geçmişini incelememiz gerekiyor. Geçmiş performans, gelecekteki sonuçların garantili bir göstergesi olmasa da bir Merkezsiz Ülke fiyat tahmini için bize bazı bağlamlar sunmamıza yardımcı olabilir.

Decentraland Fiyat Geçmişi: Patlama Süreleri

MANA yatırımının iyi bir yatırım olup olmadığını anlayabilmek için fiyat geçmişi hakkında da bilgi sahibi olmak önemlidir. 2017’de işlem görmeye başladığında fiyatı düşüktü, ancak göz ardı edilemezdi. Örneğin, o yılın 21 Eylül’ünde 0,02 doların hemen altında işlem gördü ve sonraki üç yılın çoğunda 0,01 ile yaklaşık 0,10 dolar arasında kaldı. 13 Ekim 2017’de tüm zamanların en düşük seviyesi olan 0,007883 $’a ulaşmasına rağmen kısa sürede toparlandı. Söylediğimiz gibi, önümüzdeki birkaç yılı çok az şey yaparak ve nadiren çok dikkat çekerek geçirdi ve 2020’yi 0,07825 dolardan kapattı.

2021’in açılış birkaç ayı kripto para birimi için gerçek bir patlama zamanı olsa da Decentraland partiye nispeten geç kaldı. Örneğin, ilk hafta ya da öylesine mütevazı kazançlar elde ettiğini gördü, ancak 7 Ocak’ta 0.1277 $’dan kapandığında 0.10 $ bariyerini aştı. Bu, nihayetinde harekete geçmek için bir teşvikti ve kısa süre sonra hızla yükseldi ve 23 Ocak’ta 0,2016$’lık bir ay içi en yüksek seviyesine ulaştı. Daha sonra geri döndü ve 31 Ocak’ı aylık %97’den fazla bir artışla 0.1547 $’dan kapattı.

Şubat, büyümeyi teşvik eden bir başka dönemdi. Ayın ortasında, 13 Şubat’ta aylık en yüksek 0.3671 $ ile 0.30 $ işaretinin üzerinde saygın bir zaman harcadığını gördü. Ancak bu zirveyi yavaş bir düşüş izledi ve ayı 0,2362 dolardan kapattı. Bu, aylık bazda %52’den fazla arttı, ancak ayın en yüksek seviyesinden %35’ten fazla düştü.

Mart da büyüme temasının büyük ölçüde devam ettiğini gördü. Decentraland MANA yatırımında kripto paranın fiyatı için gerçekten kayda değer bir gün 13 Mart oldu. Bu, zaten gerçekten olumlu bir puan olan 0,6621 $’lık bir açılıştan, sadece birkaç saat içinde %76’lık bir artışla gün içi en yüksek 1,17 $’a yükseldi. Günü 0,9692 dolardan kapatmak için geri düşmesine rağmen, ertesi gün ayın en yüksek seviyesi 1,19 dolara ulaştı. Yine de bu fiyatta bir miktar gerileme oldu, ancak 1,02$’lık kapanışı o günkü fiyatına göre %13’ten fazla düşerken, bir ay öncesine göre hala %336’dan fazla arttı.

Mart dikkat çekiciyse, Nisan güçlü ve sağlamdı. Ancak önceki aya kıyasla çok daha az muhteşemdi. İlk başta, 7 Nisan’da aylık en düşük 0,8399 $ ile iyi zamanlar sürmeyecek gibi görünüyordu, ancak fiyat kısa sürede toparlandı ve ayın sonunda, yerleşmeden önce 28 ve 29 Nisan’da 1,55 $’lık rekor bir rekor kırdı. Nisan’ı aylık %44’ün biraz üzerinde bir artışla 1,49$’da kapatmak. Güzel, ama Mart patlaması gibisi yok. MANA fiyat geçmişi: düşüş ve yeniden doğuş

Mayıs ayında işler karışmaya başladı. 19 Mayıs Büyük Kripto Günü Kazası gerçekleştiğinde, coinin fiyatı zaten düşüyordu. Düşüşten önce, fiyat gün içi en yüksek seviyesi 1,16 dolar ile gün içi en düşük 0,55051 dolar arasındaydı, bu da birkaç saat içinde yarıdan fazla düştüğü anlamına geliyordu. Günü 0,7803 dolardan kapatmak için bir miktar toparlanma olsa da aylık 0,8507 dolar kapanışı, Mayıs boyunca değerinin %43’ünün biraz altında kaybettiği anlamına geliyordu.

Haziran ve Temmuz, MANA için oldukça zayıftı. Kripto para, mayıs ayının sonuna göre yaklaşık %32 düşüşle haziran ayını 0,58$’dan kapattı ve Temmuz’u %24 oranında toparlayarak 0,7192$’da tamamladı, ancak iki aylık bazda hala yaklaşık %8 düştü Ağustos biraz daha umut verici bir büyüme gördü ve ayı %20’nin biraz altında 0,9432$’dan kapatmayı başardı. Eylül, başlangıçta cesaret verici görünüyordu ve fiyat, 3 Eylül’de gün içi en yüksek seviyesi 1,06 dolara ulaştığı mayıs ayından bu yana ilk kez 1 dolarlık engeli aştı. 5 ve 6 Eylül’de aylık en yüksek seviyesi 1,08$’a ulaşmasına rağmen, MANA için işler ters gitti ve ayı, Ağustos kapanışına göre %27’nin biraz üzerinde düşüşle 0,6882$’da kapattı.

MANA yatırımı ve kripto parayı iyi tanıyabilmek için bırakın Mart ve Nisan’da elde ettiği başarıyı, mayıs ortasında olduğu yere geri dönmek, yatırımcılar için boş bir umut olmuş gibi görünebilir. Ancak şansları büyük ölçüde değişmek üzereydi. Bununla birlikte, başlangıçta, Ekim ayının büyük bir bölümünde MANA’nın 0,70 ABD dolarının üzerinde, bazı baskınların 0,80 ABD dolarının üzerinde olduğunu görmekle birlikte, daha mütevazı bir toparlanma gibi görünüyordu. Ancak ayın sonunda yükselişe geçti. 29 Ekim’de, %60’ın biraz altında bir artışla 1.48$’lık gün içi en yüksek seviyesine ulaşmadan önce, şimdiden cesaret verici 0.9259$’dan başladı. Ertesi gün, önceki günün en yüksek seviyesinden %200’den fazla bir artışla tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 4.69$’a yakınlaşmasıyla daha da şaşırtıcıydı. Bu tür bir süper aktivitenin sürdürülemez olduğu kanıtlansa da kripto paranın Ekim kapanışı 2.89$, aylık %320’lik bir artış oldu.

Kasım, en azından Haziran’dan Ekim ortasına kadar olan durgunlukla karşılaştırıldığında, önemli bir teşvik gördü, 13 Kasım’dan sürekli olarak 3 doları aştı ve 19 Kasım öğleden sonra 3,90 ile 4 dolar arasında gezindi. Bununla birlikte, ayılar Kasım ayından bu yana piyasaya hâkim durumda ve 2021’de kripto için zorlu bir dördüncü çeyreğin ardından, 1 Ocak 2022’ye kadar token 3.30 dolar civarında tutuyordu.

Avustralya Açık’ın 17 Ocak’ta Decentraland’de başlatılması, zorlu bir yeni yıl boyunca kripto para için büyük bir kazanıma katkıda bulunarak Decentraland fiyat kırılmasına işaret etti. Fiyat 8 Şubat’ta 3.48$’a yükseldi.

15 Şubat’ta JP Morgan, Decentraland’da bir salon açarak metaverse’e gelen ilk borç veren oldu. 16 Şubat’ta, kripto para 3.18 dolardan işlem görüyordu.

MANA yatırımı düşünenler için 8 Temmuz’da yazının yazıldığı esnada MANA fiyatı 0,9181 dolardan işlem görüyor. Dünkü değişime göre yüzde 2’nin üzerinde değer kazanan kripto para için MANA yatırımının doğru olabileceğini söylemek mümkün.

MANA yatırımı konusunda; kripto para piyasasının değişkenliği göz önünde bulundurularak hemen herkesin yatırım seçeneklerini doğru bir şekilde değerlendirilmesi gerekiyor. Analistlere göre yatırımcıların uzun vadede kazanç sağlaması mümkün olurken, 2030 yılı için beklenen kazanç seviyesi 5,800 civarındadır. Diğer yandan MANA yatırımıyla beraber yatırımcıların yıllık yüzde 66 civarında kazanç sağlayacağını düşünen uzmanlar, bu rakamın yıllık bazda yüzde 10 ya da 20 getiriden daha fazla olduğuna dikkat çekti.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir