Bitcoin Ajandası

MCO Coin Nedir?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. NFT/Token
 4. »
 5. MCO Coin Nedir?

MCO Coin Nedir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
7 0

MCO Coin nedir araştırması içinde 2019’un sonundan 2020’nin sonuna kadar canlı olacağını tahmin ettiği kendi kripto değişimini başlatmak için bir plan açıkladığı haberi de ortaya çıkıyor.

MCO Coin nedir konusu içinde olumsuz aşamalarla geçildiğini söylemeliyiz. İlk başta kripto para birimini ve fiyat ekonomisini entegre etme sözü verilmesine karşın şirketin şeffaflık eksikliği ve vadedilen girişimlerdeki yetersiz performans ile kötü bir görüntü ortaya çıktı. Konuyu ayrıntıları ile inceleyelim…

MCO Coin Nedir?

MCO Coin Nedir?
MCO Coin Nedir?

Monaco, 2017 senesinde başlatılan ve MCO coin sembolü altında işlem gören blockchain tabanlı bir ödeme uygulaması için bir belirteç olarak ifade ediliyor. Şirket başlangıçta Monaco olarak isimlendirildi ancak kendisini 2018 yılında Crypto.com ismi ile yeniden markalaştırdı.

Şirket, iş uygulamaları şeffaflığındaki eksiklik ve olumsuz ilişkiler nedeni ile eleştirilere uğramasına rağmen her cüzdana kripto koymak hedefinde.

Monaco ve Crypto.com

Monaco ve Crypto.com
Monaco ve Crypto.com

Crypto.com ilk başta MCO sembolü altında kendi cryptocurrency ticareti ile 2017 senesinde piyasaya girdi. Coinmarketcap’e göre, 2020 Eylül’ü itibari ile MCO, piyasa değerine göre 125. en büyük kripto para birimi olarak geçmektedir.

Fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 27.10 dolar ile tüm zamanların en düşük seviyesi olan 0.64 dolar arasında dalgalanma gösterdi. Crypto.com daha sonra ikinci bir belirteç yayınladı. Bu belirteç Crypto.com piyasa değeri ile 9. en büyük kripto para birimi olan ve Eylül 2020 itibari ile 0.011 dolar ile 0.18 dolar arasında işlem gören Coin (CRO)’dir.

Monaco jetonunun ICO’su 2017 ortalarında yapıldı. Satış, o zaman 26.7 milyon dolar değerinde eter (ETH) topladı.

Monaco İçin Yol Haritası

MCO Coin 2016 senesinde her cüzdanda kripto para hedefi ile kuruldu. Kurucu Kris Marszalek, 2016 Haziran’ında Doğu Asya operasyonlarını kapattıktan sonra şirketi bir bulut altında bırakan Avustralya merkezli e-ticaret sitesi Ensogo’nun eski CEO’su olarak biliniyor.

1 yıl önceki sıkıntıya rağmen Marszalek, yeni kripto projesine cryptocurrency tarafından desteklenen bir Visa kartı oluşturma isteğiyle bir ICO başlatma için girişimde bulundu. Lansman, 2017’nin sonlarında ICO balonunun zirvesinden önce yapıldı. Projenin yeniden markalanması süreci için yeterli para sağlanmış oldu.

2018 Kasım’ında Crypto.com yeni bir belirteç ile ortaya çıkrı. Crypto.com zincir (daha sonra madeni para oldu) CRO olarak işlem gördü. Şirket açıklamasında konu ile ilgili özetle şunlar söyleniyor: Crypto.com paranın taşınmasının, harcanmasının ve yatırım yapılmasının nasıl olduğunu yeniden tanımlıyor.

2019 yılının ortasına kadar Crypto.com uzun süredir kendisinden beklenen banka ve kredi kartlarını Asya ve ABD’de piyasaya sürdü. İlk başta bu kartlarla ilgili yorumlar olumsuz ağırlıktaydı. Birçok kullanıcı kartlarını finanse etmekte ve kullanmakta yavaşlıktan şikayet etmişti.

Crypto.com Kartları

Crypto.com’un MCO coin haricindeki hizmetleri içinde farklı miktarlarda MCO jetonlarının tutulmasını gerektiren cryptocurrency destekli Metal Visa kartları da yer alır.

Tüm Monaco Visa kartları yıllık sıfır ücret, nakit geri ödeme planları ve temel kart özellikleri ile birlikte sunulur. Normal bir kredi kartında bulunan popüler ödüller gibi Monaco kartları da kripto harcamalarının %2’sine kadar bir geri ödeme planı sunmasıyla öne çıkıyor.

Kripto Yatırım

Crypto’yu; Invest tarafından sunulan roboadvisor gibi bir hizmet olarak tanımlamak da mümkündür. Crypto.com, kullanıcıların quant stratejileri kullanarak işlem gören birkaç kripto para birimine yatırım yapmalarını sağlaması ile bilinir.

Bu hizmet, büyük ihtimalle düzenleyici nedenlerden ötürü ABD’deki yatırımcılar için kullanımda görünmüyor. Hizmet içinde quant stratejileri belirsizliğini korurken ana sayfalarında portföy tarafından fon performansının bir dökümü sunuluyor.

Crypto.com Cüzdan, Değişim ve Bağış Platformu

Monaco, ilk başarılı ürünü olan dijital cüzdanı çıkardı. Cüzdan 7 fiat ve 53 kripto para birimini desteklemesi ile öne çıkıyor. Bu girişim ile kripto parayı başka uygulama kullanıcılarına ücret ödemeden aktarmaya olanak tanıyor ve MCO Visa Kredi kartını destekliyor.

Crypto.com bir değişim ve bağış toplama platformunu duyurdu. Marszalek, açıklamasında bir sonraki boğa koşusunda mutlaka gelişecek olan şirketler, bütün bir ekosistem kurmayı başaran şirketlerdir, ifadelerini kullandı. Bu değişim ABD’de bulunanlar için kullanılabilir durumda ve promosyonlar sunumu söz konusudur.

Crypto.com Ürünler ve İşleyiş Eleştirileri

MCO Coin hakkında bugüne kadar yoğunlaşan eleştiriler; Visa kartı gibi ürünlerin piyasaya geç sürülmesi, yatırım fonları konusunda şeffaflık eksikliği ve güçlü olmayan müşteri hizmetleri üzerine yönelikti.

Monaco’ya yapılan bir diğer önemli eleştiri, Cypto.com madeni paraların %95’inin ekip tarafından tutulması üzerinedir. Bu durumda içerdekilerin manipülasyonu kolaylaşabilir.

Cypto.com, müşterilerinin cüzdanlarına bozuk para atmak için şüpheli bir uygulamadan yararlandı. MCO coin sahipleri, airdrop almak için Monaco coinlerini 2018 Aralık’ından 2019 Aralık’ına kadar kilitli tutmalarını mecbur tutan bir airdrop aracılığı ile CRO’yu kullanmaya teşvik edildi ve düşüşün, 5 yıl süresince 60 ardışık ödeme ile ödenmesi planlandı. Bu yöntemler yatırımcıları nakde yönlendirmek ve planın tutmayışını hızlandırmak yerine ekosistemde tutmak amacına hizmet eder.

Crypto.com Monaco (MCO) Visa Kartları

Crypto.com Monaco (MCO) Visa Kartları
Crypto.com Monaco (MCO) Visa Kartları

MCO Visa ön ödemeli kartlar, kredi ve banka kartları özelliklerini kripto para birimlerinin özellikleri ile bütünleştirmek için Monaco tarafından tasarlanmış ürünler olarak öne çıkar.

Bu kartların temel görevi, kullanıcılara fiat para birimlerine paralel kripto alıp satma, ticaret yapma ve harcamalarını sağlamaktır. Bu kartlar şu özelliklere sahiptir:

 • ATM üzerinden para çekme,
 • Dokun ve öde seçeneği,
 • Hesaplarda yıllık ücret ve asgari bakiye mecburiyeti yoktur,
 • Asgari veya azami düzeyde bir harcama olmadan tüm yerel veya deniz aşırı harcamalarda %5’e kadar geri ödeme imkanı,
 • Ücretsiz kargo
 • Standart Spotify ve Netflix aboneliklerinde %100 satın alma iadesi,
 • Airbnb ve Expedia’ya %10 geri ödeme.

Geliştiriciler, belirli kartlar için LoungeKey havaalanı salonlarına erişim imkanı da sağlıyor. Kart sahipleri, restoran veya barlar ile ortaklıklar da dahil özel alışveriş, yemek ve spa özelliklerini kullanmak istediklerinde yararlanabilir. Bu hizmetlerden faydalanan kart sahipleri indirim imkanı ile karşılaşır.

Kartlar 40 milyona yakın perakendeci de dahil Visa kartlarının geçerli olduğu işletmelerde de kullanılabiliyor.

Kart sahipleri, programa eklemeyi başardığı kişinin yaptığı işlemlerin %10 ile %25’ini kazanmalarının imkanı da söz konusudur. Bonusların miktarı, belirli bir kartın bakiye seviyesi ile ilgili durumdadır.

Kripto Kredi Hizmetleri

Crypto.com Monaco ürün serisinin son bileşeni olarak kripto kredisi öne çıkar. Monaco’nun bu kredi ile tam lansman sürerken müşterilerine ürün satın alma ve sonrasında bunu ödemek için Crypto.com’dan borç almasına izin vermesi bekleniyor. Kripto kredi hattına erişmek, kripto para yatırarak yani bir bakıma Monaco tokenleri risk edilerek verilir. Örneğin, 10.000 MCO coin jetonu yatırmak 1 adet 6.000 ABD Doları değerinde kredi imkanı sağlar. Bitcoin aynı zamanda bir kredi hattına erişim güvenliği olarak kullanılabilir.

Kripto kredisi şu özellikleri barındırır:

 • Geri ödeme için son tarih bulunmuyor,
 • Kredi kontrolü mecburiyeti bulunmuyor,
 • MCO tokenleri kullanımının daha düşük ücretler sağlaması bekleniyor,
 • Minimum ödeme limiti bulunmayacak.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir