Bitcoin Ajandası

Merge Hakkında Bilinen En Kritik 5 Yanlış!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Merge Hakkında Bilinen En Kritik 5 Yanlış!

Merge Hakkında Bilinen En Kritik 5 Yanlış!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Uzun yıllardır devam eden çalışma ve araştırmaların yakın zamanda meyvesi alınmaya başlayacak. Önümüzdeki ay gerçekleştirilmesi beklenen The Merge yükseltmesinin yalnızca Ethereum’u değil, tüm kripto para piyasalarını büyük ölçüde etkilemesi bekleniyor. Dolayısıyla her yatırımcı açısından oldukça merak edilen bu yükseltme hakkında çeşitli söylentilere rastlayabilmek mümkündür. Fakat her söylentinin doğru olup olmadığı elbette ki bir araştırma konusudur.

Yükseltmeye sayılı günler kala ortaya atılan pek çok söylenti kafa karışıklığına neden olurken, özellikle de yanılsamalar yatırımcılar açısından olumsuzluklara neden olabilir. Bitcoin Ajandası olarak daha önce de belirttiğimiz üzere Ethereum tarihinin en önemli gelişmesi hiç kuşkusuz ki The Merge yükseltmesidir. Söz konusu yükseltme hakkında ne kadar bilgiye sahip olduğumuz, hatta doğru bilgiye sahip olup olmadığımız merak konusu. Bu içeriğimizde kripto para piyasalarında yükseltme hakkında bilinen en kritik 5 yanlışa değineceğiz.

1. Gas Ücretleri Merge Yükseltmesi Sonrasında Azalacak

Yükseltmeyle alakalı en önemli yanılgılardan biri Ethereum’da gerçekleştirilen işlemler için tahsil edilen gas ücretlerinin azalacak olmasıdır.

Kripto para piyasalarında Ethereum’un eylül ayında gerçekleştireceği yükseltmenin son derece külfetli olan gas ücretlerini düşürecek olduğu söylentileri dolaşıyor. Düşürülmüş olan gas ücretleri hemen her yatırımcının en önemli umudu ve istekleri arasında yer alıyor. Fakat bu söylentiler birçok ETH yatırımcısı arasında dolaşan en kritik yanlış anlamalardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

Ethereum’un Merge yükseltmesi, protokolün blockchain sistemi olan Proof of Work’ten (PoW) Proof of Stake’e (PoS) geçişini sağlayacak bir fikir birliği mekanizması değişikliği olarak ifade ediliyor. Bu durumda protokolün gas ücretlerini azaltmak, ağ kapasitesini ve verimini yükseltebilmek adına çeşitli çalışmalara ihtiyaç duyulacaktır. Geliştirici ekip şimdilerde gas ücretlerini düşürebilmek adına önemli bir yol haritası üzerinde çalışmalar yürütüyor.

2. Yeni Yükseltme Ethereum Blockchain’ini Kesintisine Yol Açacak

Yükseltmeyle alakalı yanlış bilinen bir söylenti de Merge’nin Ethereum blok zincirini kısa bir süreliğine de olsa kaldıracağı yönünde. Projenin geliştirici ekibi, blokların PoW mekanizmasıyla inşa edilmesinden PoS mekanizmasıyla inşa edilmeye başlanması durumunda herhangi bir kesinti yaşanmasını beklemiyor.

3. Yatırımcılar Yükseltme Sonrasında Fonunu Geri Çekebilecek

Ethereum tarafından 1:1 oranında desteklenen bir kripto para birimi olarak bilinen Stakeed ETH, başka bir deyişle stETH, şimdilerde Beacon blok zincirinde kilitli tutuluyor. Yatırımcılar söz konusu olan bu varlıklarını çekebilmek için talepte bulunurken, geliştirici ekip Merge yükseltmesinin söz konusu bu işlemi kolaylaştıramayacağını ifade ediyor. Elde edilen bilgilere göre Stakeed ETH’nin yeniden çekilebilmesi için önümüzdeki yükseltme sonrasında gerçekleştirilmesi beklenen ikinci yükseltme esnasında kullanıma sunulacak.

Sonuç olarak kullanıcıların stETH varlıkları The Merge’nin hayata geçirilmesinden sonra 6-12 ay kadar daha kilitli ve likit olmayan varlık olarak kalacak.

4. İşlemler Merge’den Sonra Daha Hızlı Olacak

Ethereum’da gerçekleştirilen işlemlerin fark edilir derecede hızlanacak olması beklentisi güvenilir olarak kabul edilir. Bununla beraber her ne kadar bu söylenti yanlış olsa da bazı noktalarda doğruluk payı var. Bunun nedeniyse Beacon Chain’in, doğrulayıcılar tarafından gerçekleştirilen her 12 saniye bir blok yayınına izin veriyor olmasıdır. Bu durum Mainnet’te ortalama 13.3 saniye kadardır. Proje geliştiricileri PoS mekanizmasına geçişle beraber blok üretiminde yüzde 10’luk bir artış yaşanacağını düşünüyor. Fakat küçük bir gelişme olarak birçok kullanıcı tarafından fark edilmesi mümkün olmayacak.

5. Doğrulayıcılar Bir Sonraki Yükseltmeye Kadar Ödüllerini Çekemeyecek

Stakeed ETH, Merge’den sonra gerçekleştirilecek olan Shangai yükseltmesinden sonra para çekme işlemlerinin yeniden başlatılma sürecine kadar yatırımcılar açısından bloke edilmiş olacak. Fakat bu esnada yürütme katmanı ya da Ethereum Mainnet’ten blok teklifleri esnasında elde edilen ücret ödülleri ve en fazla çıkarılabilir değere hızlıca erişim sağlanması mümkün olacak. Ücret tazminatı yeni sunulan tokenler olmayacağından direkt olarak doğrulayıcıya sunulabilecek.

Polygon kurucu ortaklarından Mihailo Bjeliç konuyla alakalı olarak basına verdiği bir röportajında Ethereum’un kullanılamayan potansiyeliyle alakalı bazı değerlendirmelerde bulundu. Söz konusu değerlendirmelerinde Bjeliç, Ethereum açısından yeni bir ölçeklendirme çözümü sunan zkEVM Rollups’a ait akıllı sözleşme protokolünün işlem hacmi konusunda Visa’yı arkasında bırakmasına imkân sağlayacağını belirtti.

Diğer yandan Polygon’un başka bir kurucu ortağı olan Sandeep Nailwal de konuyla alakalı bazı açıklamalarda bulundu. Söz konusu açıklamalarında Nailwal, söz konusu çözümün Ethereum’daki işlem ücretlerini yaklaşık yüzde 90 oranında düşüreceğini söyledi. Nailwal işlem hacminin saniyede 40-50 işleme çıkaracağını düşündüğü için Mihailo Bjelic ile aynı fikirler sahip olduğundan bahsetti.

Merge ile Beraber Hayatımızda Neler Değişecek?

Merge ile Beraber Hayatımızda Neler Değişecek?
Merge ile Beraber Hayatımızda Neler Değişecek?

Piyasayalar uzun zamandır merakla beklenen Merge yükseltmesi, beraberinde pek çok farklı değişiklik getirecek. Ethereum hisse ispatının sürdürülebilirliğini artıracak olan bu yükseltme, aynı zamanda çevre dostu olmasıyla dikkatleri üzerine toplayacak yeni bir Ethereum devrini açacak.

Elbette ki Merge’den sonra hayatımızda yaşanacak değişimler bu kadarla sınırlı değil. Ölçeklenebilirliği artırabilmek adına ihtiyaç duyulan starding için ilk adım atılmış olacak. Bu sayede uzun yıllardır devam eden protokol vizyonundaki sistem, sürdürülebilir ve güvenilirlik açısından aşama kaydetmiş olacak.

Tüm bunların dışında yükseltmenin ardından Proof of Stake mekanizmasında blok üreten ve doğrulayan düğümler kullanıcılar tarafından dilediği gibi tercih edilebilecek. Bir sonraki veri paylaşımının hayata geçirilmesiyle beraber pek çok farklı düğümde verilerin belli bir bölümü depolanabilecek.

Ethereum ağında büyük ölçüde kolaylık sağlayacak ve kripto piyasalarını da etkisi altına alacak olan Merge yükseltmesinin 19 Eylül’de hayata geçirilmesi planlanıyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir