Bitcoin Ajandası

Merkezi Olmayan Arama Motoru (DSE) Nedir?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Merkezi Olmayan Arama Motoru (DSE) Nedir?

Merkezi Olmayan Arama Motoru (DSE) Nedir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
1641 0

Bu duruma genel olarak tek bir kontrol noktasının olmadığı bir arama motoru da denir. Kontrol, geniş bir ağ sayesinde dağıtıma çıkarılır ve bu kapsamda direkt olarak adını “merkezi olmayan arama motoru” olarak tanımlar. Blok zincirinin olmadığı ve merkezi olmayan arama motorunun on yıldan daha fazla süredir olduğu bilinen bir gerçekliktir. Ancak ölçeklenebilir sorunlarının olması nedeniyle etki yaratamamıştır.

Bu bahsedilen nedenlere göre şu an için birden fazlası için konuşmak gerekirse gelecek vaat eden bir durumda değildir. Bu yazımızda ise büyüme ve ölçeklenebilirliğe sahip daha büyük potansiyellerde gösterime göre blok zinciri tabanlı merkezi olmayan arama motorlarına odaklanılmalıdır.

Merkezi Olmayan Arama Motoru (DSE) Nasıl Çalışır?

Merkezi Olmayan Arama Motorları (DSE) Nasıl Çalışır?
Merkezi Olmayan Arama Motorları (DSE) Nasıl Çalışır?

Bir kişinin anahtar kelime arama uygulamasında, arama motorlarının onu dağıtıma alan defterlerinde araması gerçekleşir. Çağrı sonucunda ayrıntılar şifrelenir ve dağıtılan defterlerde saklanır. Dağıtılan defterler, ağ üzerinde her düğüm için bilgisayarın defteri araması ve güncellemesi üzerine potansiyel merkezi olmayan arama motorudur.

Merkezi Olmayan Arama Motorlarının (DSE) Temel Faydaları

Gizlilik: Arama profiliniz, hedeflenen reklamlar veya gizli dinlemeler için gizlice kaydedilmez.

Şeffaflık: Arama kitabı herkese açık olduğundan ve herkes tarafından erişilebilir olduğundan, gizlilik yoktur, sadece arayanın kimliği gizlenir.

Topluluk odaklı: Büyük ölçüde çıkar varsa eğer şirketler tarafından yönlendirilme sonucunda merkezi arama motorlarının tam tersi olarak dağıtılmış arama motorları topluluğun çıkarları temelinde çalıştırılır.

Paylaşılan kaynaklar: Herkese açık defter dağıtılır ve ağda bir kopyası olan herkese aittir.

Merkezi olmayan arama motorları, arama sonuçlarını fiyatlandırılmış reklamlara karşı gelmez. Ayrıca şirket veya devlet politikasına göre bozmaz.

Merkezi Olmayan Arama Motorlarının (DSE) Dezavantajları

İş parçacığı kuralları eksikliği: Sistem içerisinde bulunan birkaç kuralın haricinde değişen koşullara uyarlanabilir ve arada neredeyse hiç kural tanınmaz.

Esnek denetim eksikliği: Aşamalı kuralların eksikliği üzerinden tek kontrol doğal olarak tanımlanır. Yeni kontrol önlemleri kozmik fikir birliğine ihtiyaç duyar.

İnternet pazarlamacılığı için elverişsiz: Merkezi bulunmayan yönetimlerde de kişisel kullanıcılar için harika olsa da arama motorları aracılığıyla toplanan verileri kasıtlı olarak pazarlamak isteyen pazarlamacılar için olumsuzdur. Teknoloji olgunlaşma elde ettikçe bunu ele alma konusunda da ön planda durur.

P Aracı teşvik eksikliği: Birden fazla merkezi bulunmayan arama motorları da katkıda bulunanlar için finansal teşviklerden tamamen yoksun tutulmuştur. Bu, geliştiricilerle birlikte içerik sağlayıcılar için mali teşviklerden kaynaklı katlanarak büyüyen Google gibi merkezi arama motorlarından farklıdır. Ancak Presearch, bu zorluğun üstesinden gelmek için tasarlanmış bir motordur. Bitclave ayrıca, kullanıcıların CAT (Tüketici Aktivite Simgesi) kullanarak etkinlikleri için tazmin edilecekleri bir sistem geliştiriyor.

En Çok Tanınan Merkezi Olmayan Arama Motorları

Merkezi olmayan arama motoru hala nispeten yenidir ve birçoğu geliştirmenin ilk aşamalarındadır. Bununla birlikte, aşağıdaki merkezi olmayan arama motorları, belli bir oranda büyüme ve istikrar ölçüsü göstermiştir.

Desearch, piyasadaki rastgele bir kripto para birimi hakkında bilgi aramayı kolaylaştırır. Beş popüler kripto para birimi ve platforma destek olur. Bunlar: Bitcoin, XRP, Ethereum, Bittrex ve Bitclave için hızlı bir arama menüsündedir. Kendisini bir kripto arama motoru olarak faturalandırmasına sunar. Genel arama sorgularını da gerçekleştirir.

Presearch, kullanıcıları (erken benimseyenler), geliştiricileri ve bu motorun büyümesine katkıda bulunan diğer oyuncuları ödüllendirmek için kendi kripto tokenlerini kullanan, şu anda deneysel aşamasında olan yeni bir merkezi olmayan arama motorudur. Pazarlamacılara, hedeflenen reklamları satın almak için belirteç sistemini kullanma fırsatı sunar.

Google kripto topluluğu tarafından sevgiyle yaratılan Nebulalar olarak anılır. Bunun nedeni, sunulan hizmetler açısından en çeşitli olmasıdır. Diğerlerinin yanı sıra arama yapanların, yayıncıların, reklamcıların ve içerik pazarlamacılarının ihtiyaçlarına uygundur. Kendi kripto para birimi NAS’ına sahiptir ve kripto para birimi ve blok zinciri dünyasında Google’a en uygun alternatif olmayı hedeflemektedir.

Merkezi Olmayan Arama Motorları Google, Bing ve Yahoo gibi Devleri Yenebilir mi?

Merkezi Olmayan Arama Motorları Google, Bing ve Yahoo gibi Devleri Yenebilir mi?
Merkezi Olmayan Arama Motorları Google, Bing ve Yahoo gibi Devleri Yenebilir mi?

Bu dev merkezi olmayan arama motoru olarak zaten milyar dolarlık dev Microsoft’tan büyük bir destek alan Bing hariç, ‘büyük’ ​​olarak başlamadı.

Blockchain teknolojisi son derece ölçeklenebilir. Topluluk yaklaşımı, uygun şekilde kullanılırsa, geleneksel pazarı hızla yutabilir. Bu süreçte de patlayıcı üstel büyümeye yol açabilir. Kısacası, merkezi olmayan arama motorlarından merkezi kurumsal devleri devirme potansiyeli olur. Her şey muazzam potansiyellerini nasıl açığa çıkardıklarına bağlı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir