Bitcoin Ajandası

Merkeziyetsiz Platform LeverFi Nedir?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. Merkeziyetsiz Platform LeverFi Nedir?

Merkeziyetsiz Platform LeverFi Nedir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
7 0

Merkeziyetsiz bir kaldıraçlı işlem platformu olan LeverFi nedir? Kullanıcılara iyi bir likidite fırsatı sunan LeverFi, lever tokeninin borsada stake yapılarak kullanılmasını sağlayan özel bir platformdur. Çeşitli borsa araçlarında stake edildiğinde kullanıcılara yüksek miktarda APR kazancı sağlayan token çeşitli özellikleriyle kendini diğer projelerden farklı kılar. Defi pazarındaki birçok soruna çözüm sunmayı amaçlayan Lever coin 3 yıl sonunda blok zincir teknolojisinde ortaya çıkarılan başarılı bir projenin ürünüdür.

LeverFi Coin Nedir?

Finans dünyasında başarılı bir teknolojik ürün olarak ortaya çıkarılan Lever coin ne zaman çıktı? LeverFi’de işlem gören Lever token, platformda kullanılmak üzere çıkarılan bir kripto para birimidir. Bu proje, blok zincir yeni teknoloji sisteminin merkeziyetsizlik prensibi gereği finansal işlemleri yapmayı amaçlar.

Çeşitli kripto para birimleri için köprü görevi üstlenen bu platform, borç verenlerin kaldıraçlı işlem yaparak havuza attığı yatırımdan faiz getirisi elde ederek kazandığı bir işlemle faaliyet gösterir. Düşük işlem ücreti alınan platform, AMM tabanlı olmak üzere ilk merkezi olmayan bir işlem platformu olarak öne çıkar. Açık kaynak kodlu akıllı sözleşmelerin kullanıldığı Lever token, borç verenler ve borç alanlar arasında bir Pazar yeri işlevi görür.

LeverFi Kurucu ve Yatırımcıları

Kripto para borsasına ilgi duyanların merak ettiği konulardan biri ise, Lever coin hangi ülkenin olduğudur. LeverFi projesi, 2019 yılında Loh Zheng Rong ve Lawrence Lim tarafından kurulur. Projeyi birlikte bir marka haline getiren Lawrence Lim ve Loh Zheng Rong gerekli çalışmaların ardından 3 yıl sonra projeyi piyasa sunmayı başarır.

Piyasaya sunulduğu andan itibaren birçok yatırımcıyı kendi bünyesine alan proje, finans alanında kazandığı yatırımcılar ve projelerle başarılı bir geleceğe adım atmış olur. Projenin marka olmasını sağlayan ve geleceğine yön veren yatırımcılar şöyle açıklanabilir;

 • IOST
 • Ruby Capital
 • Alameda Research
 • Orthogonal Trading
 • Parafi Capital
 • Signum Capital

Bahsedilen ünlü yatırımcılar, projenin finansal alanda ilerleme kaydetmesini sağlar. Özellikle kripto para piyasasında kayda değer yönlendirme yapmayı hedefleyen yatırım şirketleri, projenin teknolojik ve yenilikçi fikirler eşliğinde hareket etmesine olanak tanır.

LeverFi Nasıl Çalışır?

LeverFi Nasıl Çalışır?
LeverFi Nasıl Çalışır?

Projenin yatırımcıları varlık fiyatlarında meydana gelen değişimleri 10 kata kadar bir kaldıraçla takas edebilir. Platformun önemli protokollerinden biri olan çiftlik protokolleri, ticaret ile uğraşanların aynı anda faiz getirisi elde etmelerine imkân sağlar. Kripto para piyasasında öne sürdüğü teknolojik yenilikler ile ünlenen LeverFi nasıl çalışır? Kaldıraçlı bir platform olarak fonksiyon gösteren LeverFi projesi, likiditenin çiftlik protokollerine aktarılması şeklinde çalışır.

Lever platformunun kendine ait bir borç verme havuzu mevcuttur. Uniswap gibi borsa sistemleriyle entegre olarak çalışan bu proje ticari verimliliği artırmayı amaçlar. Dolayısıyla borç verenler 3X kaldıraç oranında bir teminat yatırıp, 10X oranında bir faiz getirisi kazanabilir.

Projede borç verenler ortak olarak belirlenen havuz içerisine para yatırır. Borç alanlar ise, borç verenlerin havuza yatırdığı likiditeden borç alır. Borç verenler ise, borç alanların 10 X’e kadar sağladığı kaldıraçlı işlemlerinden faiz getirisi elde eder.

Projenin alt yapısı açık kaynak kodlu akıllı sözleşmelerle borç verme ve alma işlemi sağlar. Dolayısıyla proje ağı platform içerisinde kullanılan jetonlara dair bir sorumluluk kabul etmemekle birlikte, sorumluluğun yalnızca borç verenler ve borç alanlar arasında mevcut olduğu bilinir.

Uniswap gibi ortak borsaların kullanıldığı projede işlemler üzerinden bir delegasyon ücreti alınır. Platform içerisinde kullanıcılardan talep edilen delegasyon ücreti, işlemin blok chain ağına eklenirken alındığı bir işlem ücretidir. 

LeverFi Kullanım Alanları

Kaldıraçlı işlem platformu olarak kullanılan Lever coin geleceği yüksek ve kripto para borsasında önemli gelişmelere imza atmayı başaran bir projedir. Projenin kullanıcıları, Lever ile proje içerisinde tüm işlemleri gerçekleştirebilir.

Kullanıcılar proje içerisinde Lever kullanırken tokenleri 6-48 ay süresince stake etmeleri gerekir. 48 aylık olarak belirlenen süre periyodunun tamamlanmasının ardından her bir kullanıcı 1 oy değeri bulunan xLever tokenine sahip olabilir. Dolayısıyla proje içerisinde yer alan tüm işlemlerin meydana getirilmesi için lever kullanarak oylamalara katılım sağlaması gerekir. 

LeverFi Coin Nasıl Alınır?

Kripto para yatırımcıları “LeverFi nereden alınır?” sorusunun yanıtını merak ediyor olabilir. Lever satın almak isteyen kullanıcıların tercih edebileceği birbirinden farklı platformlar mevcuttur. Finansal alanda yaşanan teknolojik gelişimlere bağlı olarak artış gösteren borsalar, kullanıcılara lever satın almak istediklerinde birçok güvenilir kaynak sunmaya devam eder. Borsa platformlarından Lever satın almak istediğinizde izlemeniz gereken adımlar şunlardır;

 • Lever satın almak istediğiniz borsaya kayıt işlemini gerçekleştirin.
 • Kayıt işlemi sırasında kimlik doğrulama adımlarını sırasıyla uygulayın.
 • Hesabınızı tarafınıza gelen doğrulama kodu ile aktive ettikten sonra bakiye aktarımını sağlayın.
 • Banka/kredi kartı veya havale/eft yöntemleriyle hesaba para gönderme işlemini gerçekleştirin.
 • Para gönderme işleminin ardından USDT gibi seçimleri sağlayıp işleminize devam edin.
 • Alım emri gerçekleştirin ve uygun bir zaman mevcut olana kadar aldığınız lever tokenleri hesabınızda saklayın.

Nereden Alınır?

Kripto para borsasına ilgi duyan kullanıcılar, başta Binance olmak üzere güvenilir borsa platformları aracılığı ile LeverFi satın alabilir. Gerçekleştirmek istediğiniz işlemin güvenilir olmasını talep ediyorsanız dünyaca kabul görmüş ünlü borsa platformlarını tercih edebilirsiniz. Binance ve MEXC gibi büyük ve güvenilir borsa platformlarından kripto para alım satım işlemini kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda Binance gibi borsa platformları üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirirken Lever tokeni kullanarak adımları izleyebilirsiniz.

LeverFi Coin Avantajları Nelerdir?

Kripto para piyasasında önemli başarılara imza atan LeverFi coin avantajları ve dezavantajları olarak kullanıcılara birçok seçenek sunabilir. Proje içerisinde işlem gerçekleştiren kullanıcılara sağlanan avantajlar şöyle sıralanabilir;

 • Kaldıraçlı spot ticaretine imkân tanır.
 • Birbirinden farklı ağlar tarafından desteklenir.
 • Ticaret sırasında kullanıcılara kazanç sağlar.
 • Borç verenler, havuza yatırdığı miktar üzerinden yüksek faiz getirisi elde eder.
 • Kaldıraçlı işlemlerin gerçekleşmesine izin verir.
 • Teminat için yatırılan mevduatlardan gelir kazanımı sağlar.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir