Bitcoin Ajandası

Merkezsiz Borsalardan 1inch (1INCH) Nedir?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. NFT/Token
  4. »
  5. Merkezsiz Borsalardan 1inch (1INCH) Nedir?

Merkezsiz Borsalardan 1inch (1INCH) Nedir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
7 0

1inch bir kullanıcı ile takas oluşturmak amacıyla fiyatta bulunması adına her borsada bakmayı gerektirir. Burada DEX toplayıcıları DEX’ler üzerinden takas oluşturmak üzere verimlilik sağlamak için manuel kontrol ihtiyacını ortadan kaldırır.

Merkezi olmayan borsalarda DEX’te toplayıcı olarak 1inch, merkez olmadan tarama ile en iyi fiyat üzerinden bulmayı sağlayan uygulama olmuştur. 2020 döneminin Kasım ayı içerisinde v2 güncelleme altında çalışma sağlamada 1inch, merkezsiz finans uygulamasına göre bunlarla birlikte çalışır. 21 farklı merkezi olmayan borsalar ile fiyat bilgilerini alım eşliğinde kullanıcılara sunar.

1inch’in Kurucuları Kimlerdir?

İlk olarak 2019 yılında ETHNewYork hackathon’u anında Sergej Kunz ve Anton Bukov ile kurulmuştur ve daha öncesinde de bu iki kişi Kunz’un YouTube kanalında (CryptoManiacs) canlı yayın anında tanışmışlardır. Son anda da birlikte hackathonlara girmeye başlamıştır. Sonrasında da Ethereum Global’den iki büyük ödül kazanmanın yanı sıra bir de Singapur’da bir hackathon’da bir ödülü kazanmışlardır.

Anton Kunz, 1 inch üretiminin öncesinde, ürün fiyatında toplayıcı olarak Commerce Connector’da kıdemli geliştiriciler olarak çalışma başlatmıştır. Mimacom danışmanlığı ile yürütülen projelere liderlik ederek ve sonrasında da hem DevOps hem de siber güvenlik alanlarında ilerleme kaydetmek adına bir yandan Porsche’de tam zamanlı çalışmıştır.

Şu an içerisinde de 1 inch’in CTO’su olan Bukov, 2002’den itibaren yazılım geliştirmede çalışma sağlıyordu ve 2017’den beri gDAI.io ve NEAR Protokolü de dahil edildi. Bunun üzerine ürünler içerisinde merkezi olmayan finans (DeFi) üzerinde çalışma sağladı.

1inch’in Özellikleri

1inch’in Özellikleri
1inch’in Özellikleri

Nakit ihtiyacını yani likiditeyi sunma işlemini yapabileceğiniz gibi protokollerdeki oranları da birden fazla borsa ile karşılaştırma yapabilir.

Kullanıcılar üzerinde fonlarını tutamazken aksine fonlar üzerinden kullanıcıların cüzdanlarında da tutulabilir.

Kullanıcılar bu kısımda tamamen kendi coin’leri üzerinden işleme sahip olurlar ve alım satım işlemleri de kullanıcılar üzerinde kendi insiyatifine göre işlem hacminde yönelim sağlar.

Kimlik doğrulama ve hesap oluşturmalarda ekstra bir işlem gerektirmez ve aksine cüzdanlarda bağlamayla işlemleri gerçekleştirilebilir.

Hackerlar tarafından gelen saldırılarla karşılaşma oranı olasılığı düşüktür çünkü 1inch’te rezerv tutulmaz.

1inch Nasıl Çalışır?

Burada örnek olarak verilmesi gerekilirse Wrapped Bitcoin’i (WBTC) Ethereum (ETH) tabanlı merkezi bulunmayan borsalardan birinde almak istenirse farklı borsalara bakıldığında bu sefer ücretlerle beraber fiyatta değişiklik olduğu da görülebilir.

1inch algoritması ile ilgilenildiği zamanda ilgilenilen kripto paralarda en ucuz nerede varsa kullanıcıyı likidite havuzları ve protokolleri üzerinden karşılaştırmalı olarak verir.

İşlem gerçekleştirmek için en uygun izlenilmesi gereken yol Ethereum’ları birkaç farklı protokol arasında olacak değiş tokuşlarda yapım sağlanırken yani bu işlemin aslında yapılan swap işlemlerinde WBTC’ler kullanıcıların eline ulaşmasını sağlar. Bu sayede de WBTC’ler en uygun fiyat kapsamında sunulabilir.

2020 yılı sonunda çıkarım sağlanan V2 platformu ile sağlanan işlemlerde daha hızlı e daha da uygun hale getirilmiştir. Böylece daha karmaşık işlemlerden de ekleme yapılarak fiyatlarda daha çok düşme oluşumunu sağlamış oldu. Özel olarak da tekrardan gelen yönlendirme ile para üzerinde karşılık kullanılması ile borç alınıp verilmede yani lending yapılmada platformlarda Aave (AAVE) ve Compound (COMP) aracılığıyla işlemler yapılır.

1inch Borsa Ücretleri

1inch Borsa Ücretleri
1inch Borsa Ücretleri

Fonların çekildiği zamanda ücret kişiden istenmez ve borsada oluşan fonlarda tutulmazsa bu konuda ödemeler komisyon istemez.

Bunun yanı sıra satın almada işlem anında sadece gaz ücretleri devreye girer. İşlemlerde Ethereum ağı üzerinde sadece gaz ücretlerinde işlemlere ekleme yapılır. Burada dikkat edilecek bir husus ise CHI Gas Token’ları ile yapılacak ödemelerde gaz ücretleri üzerinden %42 tasarruf sağlanabilir.

1inch Token Nedir?

2020 Noel vaktinde 1inch kendi adına oluşum sağladığı kripto paralarda piyasaya sürme uyguladı ve yönetişim token’ı olarak da kullanım sağlanan bu sistemde protokol çalışma sağlanması üzerine oy vermede olanak sağlar. Bu işlemde de anlık yönetişim yani en çok kullanılan adıyla governance olarak bilinir.

Kazanmak için en iyi yöntem likidite yani nakit karşılık sağlamada ilk olarak alınacak olan kripto paralarda stake ettirilme gerekmektedir. Ardından pasif gelir elde edilirken istenildiği durumda 1inch token’larında borsalar alım satım yapılabilir.

1inch Borsasında Swap İşlemleri Nasıl Gerçekleşir?

  • İşlemlere başlamaya ilk olarak, “SWAP NOW” seçeneğine tıklamayla başlanır,
  • İşlemi doğrulamak için giriş yapan kişiye soru yöneltilir,
  • İşlem detaylarında kontrol etme yapılır ve “VERIFY” seçeneğine tıklanır,
  • Cüzdan içerisinde işlemlerde onaylama sonrasında işlemlerde blockchain ağında gerçekleşmiş olma süreci tamamlanır.

1inch’i Benzersiz Yapan Nedir?

1 inch, kullanıcıları içerisinde an içerisinde yönetişim sağlaması bakımından benzersiz olur ve bu özellik sayesinde de 1 inch kullanıcıları, merkezi olmayan otonom organizasyonlarından (DAO) model olarak belirli protokol ayarlarına oy vermesine olanak tanımlanır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir