Bitcoin Ajandası

Meta Evrende NFT Arazi Nedir? Nasıl Satın Alınır?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Meta Evrende NFT Arazi Nedir? Nasıl Satın Alınır?

Meta Evrende NFT Arazi Nedir? Nasıl Satın Alınır?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
7 0

Meta evren ve NFT sanal arazi de son günlerde kripto piyasalarında sıklıkla bahsi geçen ve birçok kişinin merak ettiği terimlerdir. Yeni bir yatırım kanalı arayışında olanlar ve bu terimlerin anlamlarını merak edenler için konuya ilişkin tüm detaylar yazımızın devamında yer alıyor.

NFT arazi herhangi bir meta evrende satın alabilmenin mümkün olduğu sanal bir arazidir. Günümüzde bu alanda yürütülen birçok farklı sanal arazi tasarısı bulunurken, The Sandbox, Decentraland ve Axie Infnity bu tasarılar arasında en bilindik olanlarıdır.

NFT’lerin eşi benzeri bulunmadığından ve sanal mülkiyeti ispat etme durumu son derece kolay olduğundan arazi mülkiyetini temsil etmeye uygun bir araçtır. Bu türden sanal araziler genellikle sosyalleşme, iş, oyun ya da bu gibi faaliyetler için kullanılır.

Bu gibi sanal platformlarda arazi satın alanlar, sahip olduğu mülkiyet sayesinde platform içi tecrübelere ev sahipliği yapabilme, bir oyunda avantaj elde edebilme ya da içerik paylaşımında bulunabilme gibi imkanlar elde edebilir. Snoop Dogg ve Adidas gibi dünyaca ünlü marka ve sanatçılar bu gibi arazilere yatırım yaparak kullanmaya başlamıştır.

Son zamanlarda büyük ölçüde gelişme gösteren meta evren, beraberinde süratle ilginç ve yeni blok zinciri ağı kullanım alanlarının ortaya çıkmasına neden oldu. 2020 yılının bu sanal evren ve NFT’ler açısından kritik bir dönem olduğu dikkate alındığında sanal arazilerin popülerleşmesi olağan bir durum olarak karşılanabilir.

NFT arazilerinin bazıları gerçek hayattaki gayrimenkul fiyatlarının çok daha üstüne çıktığından kimi yatırımcıların bu duruma anlam verememesine neden oluyor. Esasında bu gibi sanal arazilerle klasik gayrimenkuller arasında çeşitli benzerlikler bulunabiliyor. Ancak buna rağmen blok zinciri ağındaki bu tür varlıklar keşfedilmesi gereken pek çok farklı özelliğe sahip olmasıyla biliniyor. 

Meta Evren Nedir?

Meta Evren Nedir?
Meta Evren Nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi sanal bir dünyadır. Çalışma, sosyalleşme ya da eğlence gibi insan hayatında önemli bir yere sahip olan öğelerin dijitale aktarılmasını sağlar. Geçtiğimiz yıl eski adıyla Facebook olarak bilinen Meta, Epic Games ya da Microsoft gibi pek çok teknoloji önderi meta dünyasını tanımaya ve geliştirmeye yönelik adımlar atmıştı. Dijital mülkiyet, ekonomi ve kimlik açısından temel bir terim olduğundan blok zinciri teknolojisinin bu sanal evrende önemli bir yere sahip olduğunu belirtmek gerekir. 

Meta Evrende NFT Arazi Nedir?

Kullanıcıların genellikle 3D avatarlarla keşfetme imkanına eriştiği meta evren, pek çok insanın dikkatini çeken dijital bir evren olarak nitelendirilebilir. Bu durumu bir örnekle açıklamak gerekirse SecondLive projesi; konferans, sergi ve konser gibi kültürel etkinliklerin gerçekleştirilebilmesi için bir alan sunabilir. Bu gibi projeler çoğunlukla kullanıcılara reel alanları kalıcı olarak satın alma fırsatı sunmasa da diğer dijital evrenlerde bunu yapabilmek mümkündür. Genellikle geliştiriciler büyük çaplı arazi haritaları oluşturur ve satabilmek için bu arazileri küçük parseller halinde ayrıştırır. 

Meta Evrende NFT Arazi Nasıl Satın Alınır?

Meta Evrende NFT Arazi Nasıl Satın Alınır?
Meta Evrende NFT Arazi Nasıl Satın Alınır?

Bu türden bir dijital dünyada kullanıcılar arazi mülkiyetinin kendisinde olduğunu ispat edebilmek adına NFT satın alır. Meta evren üzerindeki NFT sanal arazileri direkt olarak projelerden ya da ikincil piyasalardan satın alabilmek mümkündür. NFT sanal arazilerle neler yapılabileceğiyse genellikle projeye bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Sanat camiasının dünyaca ünlü isimleri ya da dünya çağında tanınmış markalar bu dijital evrende NFT sanal arazileri satın almaya başlamıştır. Mesela; The Sandbox üzerinden satın aldığı NFT sanal arazisinde kendisine ait Snoop Dogg Meta Evren Tecrübesini oluşturmak üzere adım attı. Aynı şekilde Adidas da AdiVerse adıyla kendi arazi ve evreninin deneyimini kazanırken, bu gibi markalar müşterilerine meta evren hizmetleri, oyunlar ve ürünlerle alakalı etkileşim kurma imkanı sağlayacak.

Eşi benzeri olmayan bir token, başka bir deyişle NFT satın alabilmek için işlenen süreç, meta evren üzerinden NFT arazisi satın almak için de geçerlidir. Bu aşamada NFT satın almak için ihtiyaç duyulan cüzdan ve kripto para, NFT arazisi satın almak için de gereklidir. Cüzdan ve yeterli miktarda kripto parası olan topluluk üyelerinin arazi satın almadan önce riskleri hesaplaması ve doğru hamlelerde bulunması önemlidir. Meta evrende NFT arazisi satın almak için izlenmesi gereken yollar şunlardır:

Platform Seçmek

Meta evren üzerinden bir NFT arazisi satın alabilmek için atılması gereken ilk adım kullanışlı ve güvenilir bir platform tercih etmektir. Bu doğrultuda tercih edilebilecek pek çok farklı meta evren platformu bulabilmek mümkün olurken, doğru ve güvenilir olanı tercih etmek son derece önemlidir.

Cüzdan Oluşturmak

Meta evren platformunu tercih edenlerin bir cüzdan oluşturması gerekmektedir. Çoğunlukla kullanıcısına göre tarayıcı ya da mobil tabanlı alternatiflerin tercih edilebileceği cüzdanlara MetaMask gibi bir örnek gösterebilmek mümkündür. Bu aşamada kişinin oluşturduğu cüzdanın, satın almak istediği NFT arazisini destekleyip desteklemediğine dikkat etmesi önemlidir.  

Uyumlu Pazar Yerlerine Entegre Etmek

Meta evrende NFT arazisi satın alabilmek için atılması gereken üçüncü adım oluşturulan cüzdanı uyum bir Pazar yeriyle entegre etmektir. Herhangi bir arazi için teklif vermeden önce cüzdanın bir Pazar yeriyle bağlantılı olması şarttır.

Kripto Paraları Aktarmak

Meta evren üzerindeki herhangi bir NFT arazisine fiyat teklifi sunabilmek için cüzdana ETH ya da SAND Coin aktarılması gerekmektedir. Genellikle bu gibi platformlarda NFT arazisi satın alabilmek için bu iki altcoin kullanılmaktadır. Örneğin; Binance üzerinden satın alınan ETH ya da SAND, yine Binance cüzdanından kullanılan diğer cüzdana aktarabilmek mümkündür.

Filtreler Oluşturarak Listeleme Yapmak

Son olarak bir NFT arazisine sahip olabilmek için spesifik filtreler oluşturmak ve teklif sunulabilecek ya da satın alınabilecek NFT arazilerini listelemek faydalı olacaktır. Evrendeki arazilerin çoğu satılmış olduğundan satın alınması mümkün olan arazilerden en uygun olanları tercih edebilmek için bu işlem gerekli görülmektedir.

Tüm bu aşamaları başarılı bir şekilde tamamlayan topluluk üyeleri tercih ettikleri meta evrendeki NFT arazisine teklif sunabilme ya da satın alabilme imkanına erişecektir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir