Bitcoin Ajandası

Meta Evrende Sanal NFT Arazisi Nasıl Satın Alınır?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. NFT/Token
  4. »
  5. Meta Evrende Sanal NFT Arazisi Nasıl Satın Alınır?

Meta Evrende Sanal NFT Arazisi Nasıl Satın Alınır?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Sanal NFT arazisini meta evren platformu üzerinden ya da direkt olarak arazi sahibinden satın alabilmek mümkündür. Bu gibi durumlarda bir NFT Pazar yerine ihtiyaç duyulmaktadır. Sanal NFT arazisi satın almak için ayrıca sanal cüzdan ve kripto para gerekmektedir. Söz konusu dijital gayrimenkulleri farklı platformlar üzerinden satışa sunabilmek mümkün olurken, ilerleyen süreçlerde kiralama sistemi de getirilecektir.

Herhangi bir NFT arazisi satın alınacağı zaman kişinin doğrudan projenin arazi satışı birimini ya da güvenilir bir NFT Pazar yeri tercih edilerek ikincil piyasaların kullanılması önerilmektedir. Araziyle alakalı projenin doğru ve etkin bir şekilde anlaşılması ve araziye yönelik finansal risklerin dikkate alınması da son derece önemlidir.

Meta evren yatırımcılar, teknoloji tutkunları ve kripto parayla ilgilenenler nezdinde her geçen gün daha fazla popülarite kazanan bir teknolojidir. 3D olarak tasarlanan bu sanal dünyada arazilere ilişkin talep önemli ölçüde artış gösterirken, bu durumun reel hayattaki gerçek arazilerle benzeşmesi de dikkat çekmektedir. Bu türden sanal dünyalardan NFT arazisi satın almak ve satmak son derece kolay olurken, konuyla alakalı merak edilen tüm detayları içeriğimizin devamında bulabilirsiniz.

Sanal NFT Arazi Nedir?

Sanal NFT Arazi Nedir?
Sanal NFT Arazi Nedir?

Sanal NFT arazisi, herhangi bir meta evren platformundan satın alınabilen bir çeşit dijital gayrimenkul olarak ifade edilmektedir. Değiştirilemez token sahibi olanlar tarafından satın alınabilen bu araziler, spekülasyon dışında birçok farklı amaç doğrultusunda kullanılabilmektedir. Meta evren projeleri kapsamında bu araziler çoğunlukla küçük parçalara bölünerek parseller halinde satışa sunulmaktadır. Satış işlemindeki ödemelerse kripto paralar aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Nadiren de olsa bazı projelerde para da kullanılabilmektedir.

Satın alınan sanal NFT arazisi hem sahibi hem de ziyaretçileri için alanda 3D sanal bir deneyim imkânı sunmaktadır. Arazileri NFT formatında olduğundan arazi sahiplerinin mülkiyetini ispat etmesi son derece kolaydır.

Sanal NFT Arazisi Nerelerde Kullanılır?

Nerelerde Kullanılır?
Nerelerde Kullanılır?

Yatırımcılardan bazıları ne yazık ki sanal NFT arazilerini spekülasyon amaçlı kullanırken, genel kanıda amacına uygun olarak kullanım söz konusudur. Tercih edilen proje, arazilerle alakalı neler yapılabileceğini ortaya koyabilmektedir. Arazilerin çeşitli etkinlikler için tahsis edilebilir olması ya da çok fazla ziyaretçi çekiyor olması reklam geliri açısından önemli bir fırsat olarak değerlendirilebilmektedir. Diğer yandan bir oyunda NFT arazi sahibi olanlar da önemli avantajlar elde edebilirken, ekstra haklar ya da malzeme bu avantajlara birer örnek olarak gösterilebilmektedir. Genel olarak sanal NFT arazisinin en çok kullanıldığı alanlarsa şunlardır:

  • Oyun
  • Eğlence
  • Sosyalleşme
  • Reklam
  • İş

Meta Evrende Sanal NFT Arazisi Nasıl Alınır?

Meta evrende Sanal NFT arazisi satın alabilmek için sanal bir cüzdan ve kripto paraya ihtiyaç duyulmaktadır. Bu iki faktör mevcut olduğu takdirde kullanıcının kendisi için bir meta evren platformu tercih etmesi gerekmektedir. Sonrasında kullanıcının sahip olduğu kripto paralara erişebilmesi ve satın alma işleminde ödeme yapabilmesi için sanal cüzdanını kurması gerekmektedir.

Bu işlemlerin ardından izlenmesi gereken bir sonraki aşama cüzdanın The Sandbox Pazar yerine bağlanmasıdır. Günümüzün en popüler ve güvenilir NFT Pazar yerlerinden biri olan The Sandbox’da satın almaya uygun arazileri görebilmek mümkündür. Cüzdanın Pazar yerine bağlanmasından sonraki son adım ise uyumlu kripto paraları cüzdana aktarmaktır. Tüm bu aşamalar tamamlandığında Pazar yerindeki uygun araziler için teklif verebilmek ve satın alma işlemini gerçekleştirebilmek mümkündür.

Meta Evrende Sanal Arazi Satışı Nasıl Gerçekleştirilir?

Meta evrende sanal arazi satın alımı kadar nasıl satıldığı da merak edilen bir konudur. Arazi satışlarında tercih edilebilecek iki farklı yöntem bulunurken bunlar; meta evren projesinin kendi pazar yeri ve ikincil bir pazar yeridir.

The SandBox’un mevcut düzeninde sanal arazi satışı gerçekleştirebilmek için üçüncü taraf pazar yerlerini kullanabilmek mümkündür. İlerleyen süreçlerde arazi sahiplerinin SAND olarak ödeyebilecekleri yüzde 5 işlem ücreti sayesinde direkt olarak The SandBox üzerinden satış yapma şansı elde edecektir.

Ağ kullanıcıları sahip oldukları sanal araziyi OpenSea üzerinden satmak istediklerinde profiline giderek NFT’de yer alan “Sell” öğesine tıklaması gerekmektedir. Bu işlem sayesinde sabit bir fiyat üzerinden ya da zamanlı bir açık artırmayla satış işlemini gerçekleştirebilmesi mümkündür.

Sanal Arazi Kiralaması Nasıl Yapılır?

Gerçek hayattaki birçok emlak faaliyetlerini metaverse’te de görebilmek mümkündür. Bunlardan biri de elbette ki kiralama işlemleridir. Meta evrende sanal arazi kiralaması yine ayrıca merak edilen bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Başta The Sandbox olmak üzere bazı özel projeler meta evrede sanal arazi kiralama şansı sunabilmektedir. Fakat bu işlemi gerçekleştirebilmenin mümkün olduğu resmi bir sistem bulunmamaktadır. Sahip olduğu sanal arazisini kiralamaya karar veren bir ağ kullanıcısının müşterisiyle arasında bir anlaşma yapması gerekmektedir. Resmi bir kaynak olmadığından bu durumun riskli olduğunu da göz önünde bulundurmak önemlidir.

Arazi kiralama işlemlerinde arazi sahiplerinin hiçbir zaman mülkiyetini kiracısına devretmemesi gerekmektedir. Fakat daha güvenli bir kiralama işlemi gerçekleştirebilmek adına bu yönde bir sistemin geliştirilmesini beklemek daha faydalı olacaktır. Metaverse’te sanal arazi satın almadan önce dikkat edilmesi gereken pek çok farklı husus bulunmaktadır. Bu türden yatırımlarda en güvenli ve doğru uygulamayı takip etmek son derece önemlidir. NFT arazisini satmak için resmi proje bağlantısının ya da güvenilir bir üçüncü pazar yerinin tercih edilmesi gerekmektedir. Satın alma işleminden önce platform hakkında detaylı araştırma yapılması ve temellerinin kontrol edilmesi önerilmektedir. Belli bir amaç doğrultusunda sanal araziye ihtiyaç duyan kullanıcıların ilerleyen süreçlerde muhtemelen kiralama yapması da mümkün olacaktı

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir