Bitcoin Ajandası

Metadium Projesi Nedir? META Coin Ne için Kullanılır?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. Metadium Projesi Nedir? META Coin Ne için Kullanılır?

Metadium Projesi Nedir? META Coin Ne için Kullanılır?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Son dönemlerde yerli kripto para yatırımcıları tarafından sıklıkla araştırılan projelerden biri de Metadium projesidir. Bu proje, kimlik bilgisiyle alakalı olarak gerçekleştirilen işlemleri güvenilir olanlarını kayıt altında tutabilmek adına tasarlanmış olan bir blok zinciri projesidir.

Bitcoin Ajandası olarak bu yazımızda Metadium Projesi ve protokolü yerel tokeni olan META Coin hakkında merak edilen detaylardan bahsedeceğiz.

Metadium Projesi Nedir?

Metadium Projesi Nedir?
Metadium Projesi Nedir?

Metadium, son zamanlarda birçok kripto para yatırımcısının dikkatini çeken blok zinciri protokollerinden biridir. Kullanıcıların kimlik bilgilerini kontrol altında tutabilmesi adına merkezi olan bir otoriteye güvenme ihtiyacını gideren bir proje ya da protokol olarak ifade edilebilir. META Coin’se protokolün yerel tokeni olarak ifade edilirken, bu proje sayesinde performanslı ve ölçeklenebilen yeni nesil kimlik platformunu basitleştirebilmek mümkündür.

Metadium protokolü aracılığıyla kullanıcıların ya da özne verilerinin varlıklarını doğrulayabilmesi adına merkezi olan bir otorite veya ekosistemde yer alan herhangi bir araca güvenmesi mümkün olmayabilir.

Metadium projesi özerk kimlik tabanlı bir protokoldür. Özerk kimlik, veri öznelerinin yalnızca kimliklerinin tek sorumlusunun kendisi olmadığı, kimliklerin pek çok farklı alanda kullanıldığı merkezi olmayan kimlik olarak ifade edilir. Böylelikle özne, kimliğiyle alakalı sınırsız bir özerklik elde edebilmek mümkündür. Bu nedenle Metadium projesi birçok kripto para uzmanı tarafından desteklenen bir projedir.

Metadium Projesinin Amacı Nedir?

Metadium projesinin en önemli amacı, performansı yüksek olan ve ölçeklenebilir yeni nesil kimlik platformunu daha kolay bir hale getirmektir. Bu durumu başka bir şekilde ifade etmek gerkeirse; söz konusu protokol aracılığıyla kişilerin ya da veri öznelerinin varlıklarını doğrulayabilmesi için merkezi bir otorite ya da ekosistemdeki herhangi bir araca güvenmesi gerekir. Projenin amacı yerine getirildiğinde performans ve ölçeklenebilirliği iyi derece olan yeni nesil kimlik platformu çok daha kolay hale gelebilir.

Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Diğer pek çok farklı blokchain projesinde olduğu üzere Metadium projesinde de kullanıcılara sunulan bazı avantajlar bulunur. Bununla beraber dezavantajlara da rastlayabilmek mümkündür. Projenin ve yerel tokenin sağladığı avantaj ve dezavantajlardan da kısaca bahsedebiliriz.

Avantajları Nelerdir?

 • Protokol kullanıcılarının kimlik ya da kişisel verilerinin doğrulanmasını sağlar. Bununla beraber META, “Meta ID” hizmeti ile bir kimsenin dijital kimliğinin çeşitli yöntemlerini de destekleyen bir protokoldür.
 • Platformun Keeping’i, Meta ID vasıtasıyla servis sağlayıcıları ve son kullanıcıların birbirine bağlanmasını sağlayan bir Metadium uygulamasıdır.
 • META Coin, kullanıcıların kimliklerini yönetebilmesi adına merkezi bir otoriteye güven ihtiyacını ortadan kaldıran bir etkendir. Üstelik aynı zamanda dijital kimliklerin ademi merkeziyetçiliğini desteklemesiyle de bilinir.

Dezavantajları Nelerdir?

 • Merkezi olmayan finans sektöründe (DeFi) benzer projelerin yer alması yüksek oranda rekabet ortamının gelişmesine neden olur.
 • META Coin, yüksek rekabet oluşması durumunda bazen arka planda kalarak değer kaybı yaşayabilir.
 • META Coin, piyasa şartları nedeniyle gelişen yüksek volatiliteden kaynaklı olarak riskli bir yatırım aracı olarak değerlendirilebilir.

META Coin Yorumları ve Gelecek Tahminleri

Metadium protokolü özek kimlik düşüncesine dayalı olan bir protokoldür. Özerk kimlik, kullanıcıların ya da veri öznelerinin sahip olduğu kimliklerde tek başına söz hakkına sahip olmadığı kimliklerdir. Bununla beraber özerk kimliklerin birçok yerde işlevselliğini gösterdiği merkezi olmayan kimlikler olduğunu da söyleyebilmek mümkündür. Bu sayede özneler, kimlikler konusunda herhangi bir şekilde sınırlandırılamayan özerkliğe sahip olduğundan birçok kripto para uzmanı tarafından desteklenir.

Metadium projesi ile beraber kullanıcılar kripto para dünyasında kim olduklarını iddia edebilme şansına sahiptir. Üstelik verilerini merkezi olmayacak şekilde diledikleri yerde ve zamanda yönetebilme şansı da elde edebilir. Verilerini güvenli bir şekilde muhafaza edebilme şansına sahip oldukları için söz konusu proje her geçen gün daha geniş kitlelere hitap edebiliyor. Kripto para uzmanları Metadium protokolünün hızlı bir şekilde artan kullanıcı sayısı sayesinde ilerleyen dönemlerde META Coin fiyatının artış gösterme potansiyeli olduğunu ifade ediyor.

META Coin Nereden ve Nasıl Alınır?

Diğer pek çok kripto projesinde olduğu üzere Metadium projesinde de yerel tokenin nereden ve nasıl alınacağı merak konusudur. META Coin satın alabilmenin mümkün olduğu birkaç farklı kripto para borsası bulunur. Bu borsaları şu şekilde örneklendirebiliriz:

 • Bittrex
 • Liquid
 • Upbit
 • Hotbit
 • BitGlobal
 • Bithumb

META Coin satın alabilmek için bu iki borsadan herhangi birinde hesap oluşturmak ve kimlik doğrulamasını gerçekleştirmek gerekir. Bu işlemi adım adım açıklamak gerekirse:

 1. Adım: META Coin (MTC) satın alabilmek için ilk olarak yerel tokeni listeleyen borsalardan herhangi birinin web sitesine giriş yapmalısınız.
 2. Adım: KYC bilgileriyle borsada hesap oluşturmalısınız.
 3. Adım: Hesap doğrulamasından sonra yeterli miktarda hesabınıza para transfer etmelisiniz.
 4. Adım: Hesabınıza aktardığınız bakiyenin kontrolünü sağladıktan sonra “kripto para satın al” menüsünü kullanarak META Coin’i seçmeli ve alım emri vermelisiniz.
 5. Adım: Hesabınıza aktarılan Metadium Coin’leri borsada ya da kripto cüzdanınızda tutabilirsiniz.

Metadium Projesi, kendisini daha çok kendi içerisinde egemen kimlik vizyonu oluşturabilmek adına halka açık bir blockchain üzerine inşa edilen kimlik ekosistemi olarak nitelendiriyor. Merkezi olmayan finans sektöründe faaliyet gösteren bu projenin yerel tokeni META Coin (MTC)’dir. Metadium 2018 yılının ilk döneminde hayata geçirilmiş bir proje olarak biliniyor. Her geçen gün daha geniş kitlelere ulaşmayı başaran bu protokolün ilerleyen dönemler için yükseliş potansiyeline sahip olduğu düşünülüyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir