Bitcoin Ajandası

MetaMask Erişimi Engellendi! Yatırımcılar Şokta!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. MetaMask Erişimi Engellendi! Yatırımcılar Şokta!

MetaMask Erişimi Engellendi! Yatırımcılar Şokta!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
11 0

Bazı platformlarda Venezuela ve İranlı kullanıcıların MetaMask erişiminin kısıtlandığı duyuruldu.

MetaMask Erişimi Yaşayan Kullanıcılar Tepkili!

Alım-satım platformlar ve oyun benzeri DeFi uygulamaları oluşturmaya yarayan Ethereum geliştirme aracı Infura, Venezuelalı kullanıcılarına erişim kısıtlaması getirdi. Bu durum, piyasadaki en popüler cüzdanlardan olan MetaMask’ı olumsuz yönde etkiledi. Venezuelalı kullanıcılar MetaMask erişimi konusunda problem yaşıyor. Ethereum uygulamaları geliştiren platformlar MetaMask ve Infura, ABD merkezli bir şirket olan ConsenSys bünyesinde faaliyet gösterdiği bilgisini verebiliriz.

MetaMask Erişimi Yaşayan Kullanıcılar Tepkili!
MetaMask Erişimi Yaşayan Kullanıcılar Tepkili!

Infura, platformda yaşanan bu gibi gelişmelere yönelik dün akşam saatlerinde birtakım açıklamalarda bulundu. Konfigürasyonlardan bazılarının ABD ve bunun gibi önemli yargı bölgelerinden gelen yaptırım emirleri doğrultusunda gerçekleştirildiğini ifade eden platform yetkilileri, söz konusu yaptırımların hangi ülkeler tarafından uygulanacağının henüz belli olmadığını da belirtti.

Diğer yandan geçtiğimiz günlerde MetaMask resmi internet sitesinde Infura ve MetaMask’ın yasalara uyum sağlaması sebebiyle belli başlı yargı bölgelerinde kullanılamayacağı ifade edildi.

OpenSea da O Kullanıcılarını Platform Dışı Bıraktı!

Dünya genelindeki en önemli NFT pazarlarından olan OpenSea tarafından İranlı ve Venezuelalı kullanıcıların platform dışı bırakıldığını duyuruldu. İranlı kullanıcıların büyük çoğunluğu habersiz olarak gerçekleştirilen bu eyleme karşı sosyal medya üzerinden tepki gösterdi.

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaş başlatmasının ardından ABD ve Avrupa ülkeleri bazı yaptırım kararları aldığını duyurdu. Örneğin; Rus bankalarının SWIFT sisteminden çıkarılması bu kararlar arasında yer alırken, ayrıca Rusların alternatif yöntem olarak kripto paralara erişim sağlanmasının da önüne geçilmek isteniyor. Bu yönde yürütülen çalışmalar doğrultusunda kripto para borsalarına Rus kullanıcılar için yaptırım uygulanması yönünde baskı yapılıyor.

Kripto paralara yönelik uygulanan yaptırımlar kuşkusuz piyasaların ve teknolojinin yapı taşı olan ademi- merkeziyetçiliğe aykırı bir durum olarak değerlendiriliyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir