Bitcoin Ajandası

MetaMask Nedir? Nasıl Kurulur?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. MetaMask Nedir? Nasıl Kurulur?

MetaMask Nedir? Nasıl Kurulur?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
12 0

Piyasalarda adı sıklıkla geçen MetaMask, bir tür sanal cüzdan olarak ifade edilebilir. “MetaMask Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?” gibi soruların yanıtını merak edenler için bu sistemi daha açık bir şekilde anlatmaya çalışalım.

Öncelikli olarak piyasalar üzerinden gerçekleştirilen dijital varlık alım satım işlemlerinde kripto para cüzdanlarına ihtiyaç duyulur. Piyasalarda yeni bir yatırımcı olarak yer alan birçok kişi kripto para cüzdan kullanımının ve kurulumunun son derece meşakkatli olduğunu düşünür. Fakat bu düşünce tamamen yanlıştır. Yatırımcılar bu amaç doğrultusunda geliştirilen cihazlar sayesinde kendi kripto cüzdanlarını oluşturabilirken, aynı zamanda ücretsiz olarak sunulan çözümlerden de faydalanabilir. Ücretsiz olarak sunulan çözümlere en güzel örnektir.

MetaMask Nedir?

MetaMask Nedir?
MetaMask Nedir?

Günümüzde en basit tabirle bir çeşit kripto para cüzdanı olarak ifade edilir.  Bilgisayar tarayıcısı ya da mobil cihaz aracılığıyla çalışırken, Ethereum blockchain kullanarak kripto paralar için işlem yapmaya olanak sunan bir sanal cüzdandır. Çoğunlukla Opera, Firefox, Brave ve Chrome gibi çeşitli tarayıcılar üzerinden kullanılır. Fakat bazı yatırımcılar akıllı cep telefonlarına kurulumu yaparak kullanmayı tercih edebilir.

MetaMask cüzdan, Ethereum blok zinciri ağıyla özgün olarak çalıştığından, bu ağda işlem gören tüm tokenleri destekler. Diğer sanal cüzdanlarla kıyaslandığında web siteleri ve uygulamalarla son derece basit bir şekilde entegre olabilen bu sanal cüzdan, ödemeler açısından da önemli bir kolaylık sağlar. Eklentisinin tarayıcıda kurulu olması halinde herhangi bir uygulamaya gerek olmadan sadece birkaç saniyede ödeme yapabilmek mümkündür. 

MetaMask Cüzdan Nasıl Kullanılır? İşlem Ücretleri

MetaMask cüzdan kullanımı için tarayıcıda ya da akıllı cihazlarda cüzdan eklentisinin yer alması gerekir. Bu eklenti sadece resmi internet sitesi ya da Google mağazasından indirilmelidir. Son zamanlarda artan dijital varlık dolandırıcılığı üçüncü uygulamalar üzerinden gerçekleştirildiği için bu hususta dikkatli olunması önemlidir.

MetaMask cüzdan kurulumu tarayıcı üzerinde gerçekleştirilebileceği gibi akıllı cep telefonları üzerinde de yapılabilir. Kurulumu tamamlanmış olan MetaMask cüzdanını kullanabilmek için yeni yatırımcıların bir cüzdan oluşturması gerekir. Cüzdan sahibi olan kullanıcılar kripto para gönderip alabilme ya da farklı donanımdan para aktarabilme imkanına sahiptir. Türkçe dil desteğinden faydalanmak isteyenler ayarlar kısmından dil değişikliği yapabilir.

Gerçekleştirilen tüm işlemlerin ardından ETH, ERC-20 ve ERC-721 tokenleri MetaMask cüzdanına aktarılacaktır.

MetaMask cüzdan üzerinden gerçekleştirilen tüm işlemlerde ETH ağının etkinliğiyle ilişkili olarak gas ücreti uygulanır. Ağdaki etkinliğin değeri, gas ücretinin belirlenmesi konusunda etkilidir. Talep edilen bu ücret, işlem onaylanmadan önce uygulamasında bildirilir.

Kullanıcıların gas bedelini artırabilmesi ve yüksek miktardaki işlem maliyetlerini hafifletebilmesi için gas limitlerinin belirlenebileceği parametreler bulunur. Ethereum blockchain ağındaki yüksek bir gas bedeli, daha hızlı işlem gerçekleştirebilmeyi sağlayacaktır. Diğer yandan az ödenen gas ücretleri işlemlerin çok daha yavaş gerçekleşmesine neden olabilir. Bu gibi durumlarda işlemin tekrar yayımlanabilmesi için yönergelerin takip edilmesi gerekir. Aksi takdirde kripto paranın kullanımı mümkün olmayacaktır.

Ücretleri için bir örnek gösterecek olursak; en iyi parite ve ücretleri belirleyebilmek adına yapılan DEX aramalarında yüzde 0,875 oranında gas ücreti tahsil edilir.

Tarayıcıda Kurulumu Nasıl Yapılır?

Tarayıcıda kurulumu için gerekli olan aplikasyonun resmi internet sitesi ya da Google mağazası üzerinden indirilmesi ve eklentinin bilgisayar üzerinde açılması gerekir. Burada daha önce cüzdan sahibi olanlar ve ilk kez kullanacak olanlar için iki farklı pencere açılır. İlk kez kullanacak olanlar bu seçeneği tercih ederek açılan ekranda veri toplamaya izin verip vermeyeceğini belirtmelidir. Gelinen aşamada ise kullanıcısının kendisi için bir şifre belirlemesi gerekir.

Kullanıcıların MetaMask tarafından kendisine verilen 12 farklı kurtarma anahtarından en az 3 tanesini fiziksel olarak kayıt altına alması önerilir. Art niyetli donanım ya da insanlara karşı MetaMask cüzdanı koruma altına alabilmek için bu türden güvenlik önlemlerinin alınması önemlidir. Tüm bu aşamaların ardından tarayıcıda MetaMask cüzdan kurulumu tamamlanmış olacaktır.

Android Cihazlarda Nasıl Kurulur?

Android işletim sistemiyle çalışan bir telefona sahip olan herkes yalnızca birkaç dakikada kurulum işlemini gerçekleştirebilir. Bunun için yapılması gereken tek şey Google Play Store üzerinden uygulamasını indirmektedir. Akıllı cep telefonuna inen uygulamanın yönergelerini takip ederek kısa sürede son derece kolay bir şekilde kurulum gerçekleştirilebilir.

MetaMask cüzdan sahiplerinin uygulama üzerinden kişisel bilgileri ve şifresiyle giriş yapması yeterli olacaktır. Cüzdan sahibi olmayanlarınsa ilgili yönergelerle yeni bir cüzdan oluşturması gerekir.

İOS Cihazlarda Nasıl Kurulur?

Android cihazlarda olduğu gibi İOS cihazlarda da kolaylıkla kurulabilir. İOS işletim sistemiyle çalışan bir tablet ya da telefona indirebilmek için AppStore uygulaması üzerinden uygulama aplikasyonuna erişim sağlamak gerekir. Aplikasyonu indiren kullanıcılar aynı şekilde yeni bir cüzdan oluşturabilir ya da mevcut cüzdanına şifresiyle giriş yapabilir.

MetaMask Cüzdan Güvenli mi?

Bu türden bir sanal parayla alakalı olarak merak edilen bir diğer konu da “MetaMask güvenli mi?” sorusunun yanıtıdır. MetaMask cüzdan, sahip olduğu güçlü güvenlik donanımı ve şifreleme teknolojisiyle övünen oldukça güvenilir bir platformdur. Fakat internetle ilişkili olan her programda olduğu üzere her zaman için dış tehditler söz konusu olabilir. Dolayısıyla sahibi olan her yatırımcının dikkatli olması gerekir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir