Bitcoin Ajandası

MetaMask’e Avalanche Nasıl Eklenir?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. MetaMask’e Avalanche Nasıl Eklenir?

MetaMask’e Avalanche Nasıl Eklenir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
16 0

MetaMask, Opera, Firefox, Chrome gibi tarayıcılar ya da Android, İOS işletim sistemine sahip olan mobil cihazlarda uygulama üzerinden kullanılan bir kripto para cüzdanıdır. Ethereum ağı üzerine kurulu olan MetaMask, aynı zamanda Avalanche, Binance Smart Chain ve Polygon gibi çeşitli blok zinciri ağlarındaki merkezsiz uygulama ekosistemleriyle etkileşim kurulması açısından önemlidir. Bu yazımızda MetaMask’e Avalanche ağının nasıl bağlanacağı ve AVAX tokenlerinin nasıl aktarılacağını anlatacağız.

Hali hazırda Avalanche ağını kullanan yatırımcıların MetaMask cüzdanıyla sadece C-Chain cüzdanının uyumlu olduğunu unutmaması gerekir. Bu nedenle Avalanche cüzdanında AVAX coin transferi gerçekleştirebilmek için tokenlerin C-Chain cüzdanında bulunması önemlidir. Bunun dışında kullanıcıların Binance gibi C-Chain’le bağlantılı bir borsa cüzdanındaki AVAX tokenleri MetaMask’e aktarabilmesi de mümkündür.

MetaMask’e Avalanche Bağlantısı Nasıl Kurulur?

MetaMask’e Avalanche Bağlantısı Nasıl Kurulur?
MetaMask’e Avalanche Bağlantısı Nasıl Kurulur?

Avalanche blok zinciri ve DApp’leriyle etkileşim halinde olabilmek adına MetaMask türünden uygun bir sanal kripto para cüzdanına ihtiyaç duyulur. Ancak AVAX tokenlerinin MetaMask üzerinde kullanılabilmesi için cüzdana Avalanche ağının eklenmesi gerekir. “MetaMask’e Avalanche nasıl eklenir?” sorusunun cevabı için yazımının devamına göz atabilirsiniz.

Cüzdanı Olmayanlar İçin MetaMask Kurulumu

Hali hazırda bir MetaMask cüzdanı bulunanlar Avalanche ağını bağlama yöntemi ve AVAX tokenlerin aktarımıyla alakalı bilgilere erişebilmek için bir sonraki bölüme geçebilir. Fakat henüz cüzdanı bulunmayanların öncelikli olarak MetaMask kurulumu gerçekleştirmesi gerekir.

 • MetaMask cüzdanı için ihtiyaç duyulan uzantıya MetaMask resmi internet sitesi üzerinden erişim sağlayabilmek mümkündür. Ayrıca Google mağazasından da indirilebilen bu uzantı sayesinde Android/İOS sistemli cep telefonlarına ya da Chrome’a kurulum yapılabilir. Fakat uzantının mutlaka resmi internet sitesi ya da Google mağazasından edinilen orijinal uzantı olduğundan emin olunması gerekir.
 • Uzantının indirilmesi ve kurulumun gerçekleştirilmesinin ardından açılış sayfasında MetaMask tilki ikonu görülecektir. Burada Get Start öğesine tıklanarak cüzdan hesabı oluşturulabilir. Cüzdan sahibi olanlarsa bu aşamada eski cüzdanını kurtarabilmek için Import Wallet öğesine tıklayabilir.
 • MetaMask, uzantıyı geliştirebilmek adına kullanıcılarına bilgilerini anonim olarak paylaşmak isteyip istemediğini sorabilir. Bu durumda kullanıcının verdiği cevap, MetaMask kullanımını etkilemeyecektir.
 • Bu aşamadan sonra kullanıcıların güçlü bir şifre belirlemesi gerekir. Ayrıca kullanıma başlamadan önce kurtarma anahtarını (cümlesini) yedeklemek önemlidir. Cüzdana erişimi kaybetme ya da şifre unutma gibi durumlar söz konusu olduğunda bu cümleye ihtiyaç duyulur. Hazır olan kullanıcılar Next’e tıkladığında MetaMask tarafından verilen kurtarma cümlelerine erişecektir. Kelimeleri görebilmek için doğru sıralamayı takip etmek ve kelimeleri not etmek gerekir. Kurtarma cümlesinin herhangi bir çevrimdışı platformda saklanması ya da ikinci bir kişiyle paylaşılması cüzdanı riske atabilir.
 • Tüm bu aşamaların tamamlanmasının ardından MetaMask kullanıma hazır hale gelecektir. Cüzdanını görüntülemek isteyen kullanıcılar All Done tuşuna tıklayabilir. Ayrıca bu işlemlerin sonrasında Metamask’e Avalanche ekleyebilmek de mümkün olacaktır.

MetaMask’e Avalanche Nasıl Nasıl Bağlanır?

Cüzdan sahibi olanların ya da yeni cüzdan oluşturma aşamalarını tamamlayanların Avalanche hesabını MetaMask’e eklemesi son derece kolaydır. “MetaMask’e Avalanche nasıl eklenir?” diye merak edenlerin bu işlemi gerçekleştirebilmesi için sahip oldukları cüzdana ağ bilgilerini girmesi gerekir. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için izlenmesi gereken yollar şunlardır:

 1. Kullanıcının cüzdan uzantısını açarak ağ açılır menüsüne tıklaması gerekir.
 2. Add Network öğesine tıklanmalıdır.
 3. Add a Network’e yönlendirilen kullanıcıların Avalanche ağ bilgilerini girerek Save tuşuna tıklaması gerekir. Bu şekilde MetaMask’e Avalanche ağının eklenmesi mümkün olacaktır.

Sisteme girilmesi gereken Avalanche ağ bilgileri şunlardır:

Network Name (Ağ Adı): Avalanche Network

New RPC URL (Yeni RPC URL’si): https://api.avax.network/ext/bc/C/rpc

Chain ID (Zincir Kimliği): 43114 ya da 0xa86a

Currency Symbol (Para Birimi Sembolü): AVAX

Block Explorer URL (Blok Gezgini URL’si): https://snowtrace.io/ or https://cchain.explorer.avax.network/ 

Tüm bu bilgilerin doğru ve eksiksiz olarak sisteme girilmesi durumunda artık MetaMask’e Avalanche ağı eklenmiş olacaktır.

AVAX Coin MetaMask’e Nasıl Aktarılır?

MetaMask’e Avalanche ağının eklenmesinin ardından kullanıcıların merak ettiği bir diğer konuysa AVAX Coin’lerin MetaMask’e nasıl aktarılacağıdır. Bu aşamadan sonra tokenlerin ancak başka bir ağ üzerinden cüzdana aktarılabilmesi mümkün olacaktır.

Avalanche ağında 3 farklı blok zinciri bulunur. Bu ağlar Exhange Chain (X-Chain), Platform Chain (P-Chain) ve Contract Chain (C-Chain)’dir. Bu ağlardan yalnızca Contact Chain MataMask’e uyumlu olduğundan, AVAX tokenleri ancak bu ağ üzerinden cüzdana aktarılır. Bu aşamada kullanıcıların son derece dikkatli olması gerekirken yanlış bir ağ tercihi tokenlerin kaybedilmesine neden olacaktır.

Tıpkı MetaMask’e Avalanche ağının eklenmesinde olduğu gibi AVAX Coinlerin de C-Chain üzerinden cüzdana eklenmesi için şu adımların izlenmesi gerekir:

 1. İlk olarak kullanıcının Avalanche cüzdanına gelip sayfanın üst bölümünde bulunan Bslsnce kutusundan AVAX Coinlerin nerede bulunduğuna bakmak gerekir. Coinler X-Chain cüzdanındaysa MateMask’e aktarılabilmesi için önce C-Chain cüzdanına transfer edilmesi aktarılmalıdır.
 2. Soldaki menü kısmından Cross Chain öğesi seçilmelidir.
 3. “Destination Chain” olarak ifade edilen C-Chain cüzdanı seçilmeli ve X-Chain cüzdanından buraya aktarılacak olan token miktarı girilmelidir. Bu işlem için küçük bir miktarda işlem ücreti gerekecektir.
 4. Soldaki menüden “Send” öğesine tıklanarak token aktarımı sağlanmalıdır.
 5. Bu aşamada C-Chain cüzdanına aktarılan tokenlerin MetaMask’a transferi için “Source Chain” seçilmeli ve transfer edilecek tutar girilmelidir.
 6. MetaMask cüzdanına giderek adres kopyalanmalı, Avalanche cüzdanındaki “To Adress” alanına yapıştırılmalıdır. Gas ücretini kontrol edip tansfer işlemini tamamlamak isteyen kullanıcıların Confirm öğesine tıklaması yeterli olacaktır. İşlemin onaylanmasının ardından AVAX Coinler MetaMask cüzdanına aktarılmış olacaktır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir