Bitcoin Ajandası

MetaMask’e Polygon Nasıl Eklenir?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. MetaMask’e Polygon Nasıl Eklenir?

MetaMask’e Polygon Nasıl Eklenir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
7 0

Uygulamayı edinebilmek ve cüzdanı kullanabilmek için uygulama uzantısına ihtiyaç duyulur. Bu uzantıysa MetaMask resmi internet sitesi ya da Google mağazası üzerinden indirilebilir. Hali hazırda bu cüzdanı kullananlar “MetaMask’e Polygon nasıl eklenir?” sorusuna yanıt arayabilir.

Polygon gibi farklı ağları bağlayabilmek için ihtiyaç duyulan bazı teknik blok zinciri bilgilerinin MetaMask sistemine eklenmesi gerekir. Bu bilgiler; RPC URL’si, ağ adı ve zincir kimliği gibi bilgilerdir. Polygon tokenlerinin cüzdana transfer edilebilmesi içinse token adresinin içe aktarılması gerekir. 

Polygon blok zinciri ile etkileşim halinde olabilmek için MetaMask türünden uyumlu bir sanal cüzdana ihtiyaç duyulur. Ancak bu sanal cüzdanın orijinal ayarlarına göre Polygon bağlantısı bulunmaz. Bu nedenle de MetaMask’e Polygon eklenmesi gerekir. Bu işlem son derece kolay olurken, sadece birkaç dakika içerisinde aktarım gerçekleştirebilmek mümkündür.

MetaMask’e Polygon (MATIC) gibi yeni bir ağ eklemeyi öğrenmek aktarılabilecek bir beceri olarak değerlendirilir. Üstelik bu yöntem binance Smar Chain gibi farklı türden Ethereum Sanal Makinesi, başka bir tabirle EVM eklemek açısından da tercih edilebilir.

Polygon (MATIC) ağıyla etkileşim kurabilmek için genellikle MetaMask gibi uyumlu bir kripto para cüzdanına ihtiyaç duyulur. MetaMask cüzdana Polygon ağını eklemek son derece kolay bir işlem olurken, bu işlem için çok kısa bir zaman ayrılması yeterli olacaktır.  

MetaMask’e Polygon Ağını Eklemek

MetaMask’e Polygon Ağını Eklemek
MetaMask’e Polygon Ağını Eklemek

MetaMask cüzdanı, MetaMask resmi internet sitesi aracılığıyla Chrome, Android ya da İOS üzerinden cihaza yüklenip kurulabilir. Orijinal MetaMask uzantısının kurulduğundan emin olabilmek adına her zaman resmi internet sitesinin kullanılması önemlidir. Aksi takdirde casus program ve yazılımlar sebebiyle istenmeyen durumlar kaçınılmaz olabilir.

MetaMask’e Polygon ağını ekleyebilmek için benzer işlemlerde olduğu gibi sanal cüzdan sistemine bazı bilgilerin eklenmesi gerekir. En basit haliyle bu işlemi gerçekleştirebilmek için şu yönergeleri takip edebilirsiniz:

 1. İlk olarak MetaMask kullanıcılarının uygulama ya da uzantıyı açması ve ağ açılır menüsüne ulaşması gerekir.
 2. Açılan ekrandaki “Add Network” öğesine tıklanmalıdır.
 3. Bu menüde açılan ekranda ilgili kısımlara Yeni RPC URL’si, zincir kimliği, block gezgini URL’si ve para birimi sembolü gibi gerekli bilgiler doğru ve eksiksiz bir şekilde girilmelidir.
 4. Bu aşamadan sonra “Save” öğesine tıklayarak bilgileri kaydeden kullanıcılar MetaMask’e Polygon ağını eklemiş olacaktır.

Bu işlemler esnasında MetaMask cüzdana tanımlanması gereken teknik bilgilerse şunlardır:

Network Name (Ağ Adı): Polygon

New RPC URL (Yeni RPC URL’si): https://polygon-rpc.com, https://rpc-mainnet.maticvigil.com, https://rpc-mainnet.matic.network, https://rpc-mainnet.matic.quiknode.pro gibi adreslerden herhangi biri girilebilir.

Chain ID (Zincir Kimliği): 137

Currency Symbol (Para Birimi Sembolü): MATIC

Block Explorer URL (Blok Gezgini URL’si): https://polygonscan.com/

MetaMask’e Polygon Tokenlerini Eklemek

MetaMask’e Polygon ağının nasıl eklendiğini öğrenen kullanıcılar bu aşamada Polygon tokenlerinin de bu cüzdana nasıl aktarılabileceğini merak ediyor. MATIC haricindeki Polygon tokenlerinin de MateMask cüzdanda görünmesi ve kullanılabilmesi için tokenlerin cüzdana manuel olarak transfer edilmesi gerekir. Polygon Coinlerinin şu şekilde MetaMask cüzdanına transfer edilebilir:

 • Kullanıcıların ilk olarak PolygonScan’e giderek aktarmak istediği tokenin söleşme ve bilgilerine ulaşması gerekir. Bu bilgilere ayrıca projenin resmi internet sitesi ya da sosyal medya hesapları üzerinden de erişim sağlayabilmek mümkündür.
 • Bilgileri edinen kullanıcıların MetaMask’e geri dönerek Import Tokens eöğesine tıklaması gerekir.
 • Kullanıcılar açılan ekrana tokenin sözleşme adresini yapıştırdıktan sonra gerekli olan diğer bilgiler MetaMask tarafından otomatik olarak eklenecektir. Bu işlemi tamamlayabilmek için “Add Custom Token” öğresine tıklamak yeterli olacaktır.
 • Bu aşamadan sonra Import Tokens öğesine gelen kullanıcılar cüzdanına başarılı bir şekilde eklenen Polygon tokenlerini görebilecektir.

MetaMask’e Polygon ağını ve tokenlerini ekleyebilen kullanıcılar rahatlıkla NFT toplayabilecek ve kripto para yönetimini gerçekleştirebilecektir.

Dikkat Edilmesi Gereken Güvenlik Unsurları

MetaMask’e Polygon ağını eklerken güvenlik unsurlarına dikkat edilmesi oldukça önemlidir. Bu hususlara birkaç örnek gösterecek olursak;

 • Kullanılan adreslerin ya da ağların orijinal ve doğru olduğundan emin olunması gerekir. Her biri aynı adres çekirdeğinden faydalandığı için Polygon, Ethereum ve BSC türünden ağların adreslerin birbirine benzer. Dolayısıyla yanlış adres üzerinden işlem yapmamak ve tokenleri kaybetmemek için bu hususa dikkat edilmesi gerekir.
 • Kullanıcılar çoğunlukla yanlış bir ağa gönderme yaptıklarında ya da sistemde bulunmayan bir akıllı sözleşmeyle bağlantı kurmaya çalıştıklarında tokenlerini sonsuza kadar kaybedebilir ve zarara uğrayabilirler. Bu gibi bir durumla karşılaşmamak adına kullanılan ağların her zaman için kontrol edilmesi önemlidir.
 • Token aktarımı yapılmak istenen ağlar arasında her zaman için güvenli bir köprü tercihinde bulunulması gerekir. Tokenlerin direkt olarak ağlar arasında aktarılabileceğinin düşünülmesi en sık karşılaşılan hatalardan biridir. İşlemin köprü kullanılmadan doğrudan yapılmaya çalışılması halinde varlıkların kesin olarak kaybolması ya da işlemin bloke edilmesine neden olabilir.
 • MetaMask ya da başka bir Web3 cüzdanı kullanıldığında bağlantı kurulan sözleşmeler ve airdroplar açısından da dikkatli olunması önemlidir. MetaMask’i hackleme konusunda sıklıkla tercih edilen yöntem kullanıcıya token vermek amacıyla akıllı sözleşme yapmasını sağlamaktır. Ancak bu yöntemle gerçekte kullanıcının cüzdanını boşaltmak ve herhangi bir token vermemek kaçınılmaz bir son olacaktır.

Her ne kadar MetaMask’e Polygon ağını eklemek oldukça kolay olsa da bu gibi güvenlik unsurlarına dikkat edilmediği takdirde olumsuz sonuçlar kaçınılmaz olacaktır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir