Bitcoin Ajandası

Meta’nın Satış Kesintisi NFT Topluluğunun Tepkisi Çekti!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Meta’nın Satış Kesintisi NFT Topluluğunun Tepkisi Çekti!

Meta’nın Satış Kesintisi NFT Topluluğunun Tepkisi Çekti!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

NFT Topluluğu Hayal Kırıklığı Yaşadı

NFT Topluluğu için hayal kırıklığı, meta yetkilileri tarafından konuyla alakalı olarak bazı açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamalarda ücretsiz sanal gerçeklik oyunu Horizon World’de kullanıcıların kendi meta evrenini oluşturabilmesi ve bu tür faaliyetlerinden para kazanabileceği ifade edildi. Fakat kullanıcıların elde ettiği gelirden ücret kesintisi yapılacak olması içerik üreticilerinin hayal kırıklığına uğramasına neden oldu.

NFT Topluluğu Hayal Kırıklığı Yaşadı
NFT Topluluğu Hayal Kırıklığı Yaşadı

Meta sözcülerinden birinin CNBC’e yapmış olduğu açıklamasına göre şirket, gerçekleştirilen her satış işleminde yarı yarıya kesinti yapacak. Meta Quest Mağazası aracılığıyla gerçekleştirilen satış işlemlerinde yüzde 30’luk bir komisyon bedeli söz konusu olurken, Horizon World ise buna ek olarak yüzde 17,5 civarında kesinti talebinde bulunacak. Bu sayede her bir satış işleminden Meta’nın kârı yüzde 47,5 civarında olacak. 

Punk 6529 rumuzlu ünlü bir NFT sanat yorumcusu ve koleksiyoncusu Meta’nın bu kesintisiyle alakalı olarak bir serzenişte bulundu. Punk 6529 gelecekteki iş kavramının, çalışanların maaşının yüzde 47,5’ini Meta’ya vereceği yönünde alaycı bir yorum yaptı.

Yüksek Oranda Kesinti Satışlara engel Değil

NFT topluluğu üyelerinden bazıları Meta’nın yapacağı bu yüksek orandaki kesintisinin içerik üreticilerinin para kazanması için bir engel olmadığını dile getirdi.

Diğer yandan Meta Üst Düzey Yöneticisi Mark Zuckerberg’in kısa bir süre öncesinde Apple’ın işlemler adına geliştiricilerinden gerçekleştirdiği yüzde 30’luk kesintiyi eleştirmişti.

İçerik üreticilerinin Horizon World’de dijital varlıklarını satışa sunarak para kazanmasını sağlayacak olan uygulama henüz test aşamasında. Uygulamanın başlamasıyla yaşanacak gelişmelerse merak konusu.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir