Bitcoin Ajandası

Metaverse Coin’lerde Decentraland ve Sandbox Karşılaştırması
  1. Anasayfa
  2. »
  3. NFT/Token
  4. »
  5. Metaverse Coin’lerde Decentraland ve Sandbox Karşılaştırması

Metaverse Coin’lerde Decentraland ve Sandbox Karşılaştırması

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
10 0

Dijital ekonomilerin yerinde saymayacağı belliydi ve çok geçmeden metaverse coin kavramı ortaya çıktı. Şu an için tam olgunluk seviyesine gelmeyen metaversenin bir gelişim aşamasında olduğunu söyleyebiliriz.

Metaversede öne çıkan iki platformsa Decentraland ve Sandbox olarak kendini belli ediyor. Bu iki platformun benzerlikleri ve farklılıklarına bakalım…

Metaverse Coin’lerde Decentraland Nedir?

Metaverse Coin’lerde Decentraland Nedir?
Metaverse Coin’lerde Decentraland Nedir?

Decentraland, bünyesinde oyuncu olarak bulunanların, sanal arazi satın almalarına ve sanal evreni keşfetmelerine imkan sağlayan sürükleyici özellikte bir 3D blok zinciri tabanına kurulmuş olan metaverse olarak bilinir. 2020 yılı şubat ayından itibaren halka açık ve kripto ortamında en uzun süre devam eden 3D metaverse projesi özelliğini taşır.

Decentraland, MetaMask cüzdanına kolaylıkla bağlanma özelliğinden dolayı kullanıcıların e-posta göndermelerini gerektirmez. Halka açık konumdadır ve herkesin resmi web sitelerini ziyaretiyle ya da MetaMask’la bağlanarak metaverselerini kontrol etme imkanı bulunur.

Metaverse mecrasında bir diğer öne çıkan platform Sandbox nedir sorusuna da cevap arayalım.

Sandbox Nedir?

Sandbox Nedir?
Sandbox Nedir?

Sandbox, bünyesinde yer alan kullanıcıların sanal arazi satın almalarına ve bu araziler vasıtasıyla para kazanmalarına imkan sağlayan bir 3D metaverse özelliğine sahiptir. Sandbox, ödüller kazanmak için görevler, oyunlar ve mücadeleleri barındıran oyunlaştırılmış bir tecrübe sunar. Sandbox, Alpha’yı 29 Kasım’da piyasaya çıkardı.

Decentraland için arazi parçaları, parsel şeklinde ifade edilir, The Sandbox için mülkler LAND şeklinde isimlendirilir.

Merkezsiz Bölge Sandbox

Dünyanın en büyük kripto para borsası olarak öne çıkan Binance’nin metaverse coin desteğiyle piyasaya sürülen Sandbox, kullanıcıların oyundaki deneyimlerini maddi kazanç olarak alabildikleri bir blockchain ve kripto para projesi olarak öne çıkmıştır.

Ethereum ağı tabanlı olan Sandbox’u sanal bir dünya şeklinde tanımlamanın yanında bu dünyada her kullanıcının kendi ekosistemini oluşturma ve sonrasında bunu token haline getirebilme imkanından bahsetmek mümkündür.

Aktardığımız bilgiler ışığında Decentraland ve Sandbox’tan hangisi hangi özelliğiyle öne çıkmaktadır? Şimdi bu sorunun peşinden gidelim.

Hangisi Daha İyi? Decentraland mı Sandbox mı?

Decentraland ve The Sandbox arasındaki en bariz fark, Decentraland’in web tarayıcısı üzerinden erişilebilmesine imkan tanıyan özelliğe sahip olmasıdır. Sandbox ise bir uygulama indirmeyi ve e-posta kullanarak bir hesap oluşturmayı gerekli kılmasıyla bilinir

Sandbox, Decentraland’a benzer tecrübeler ve genel bir düzen sağlar. İkisinde de oyuncuların farklı adalara seyahatine izin veren merkezi bir bağlantı özelliği bulunur. Yine ikisinde de NPC’ler ve çeşitli etkileşimli oyun içi yapıları mevcut durumdadır, bu da oyuncuların görevlerini tamamlamasında ve eşya üretmesinde etkili olur.

Decentraland da Sandbox da Ethereum blok zincirinin kurulmuştur. Hem SAND hem de MANA, Ethereum platformunda bulunan ERC-20 belirteçleri olarak bilinir.

Decentraland’in de Sandbox’un da arazilerini satmak konusunda NFT’leri kullandığı görülüyor. Koleksiyonlar, Opensea platformunda mevcut durumdadır. Herkesin metaversede belli bir koordinat üzerinde kendilerine sahiplik hakkı tanıyan bir NFT’ye teklif verme imkanı söz konusudur.

Decentraland, bir 3D metaverseyi piyasaya çıkarma ve bir kavram kanıtı meydana getiren öncü konumda bulunuyor.

Sandbox’un, Decentraland’ı birçok yönüyle kopyaladığı ve özellikle bağlantı yapısı ve NFT koleksiyonu arazileri satma konusunda da bundan bir hayli yararlandığı söylenebilir.

Sandbox, kullanıcıların bir Windows uygulaması indirmesini gerektirir. Decentraland’ın, metaverse pazarlarına hükmetmeyi sürdüreceği tahmin edilmekle birlikte Sandbox’un da görsel olarak ilgi çektiği ortadadır.

Metaverse Üzerine Birkaç Şey

Metaverse Üzerine Birkaç Şey
Metaverse Üzerine Birkaç Şey

Özellikle son iki yıldır dijital ekonomilerin büyük bir ilgiyle karşılaştığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Kripto para ve NFT üzerine konuşurken metaverse kavramının kendini derinden hissettirmesi çok şaşırtıcı olmadı.

Metaverse içeirsinde metaverse coinler ile üzerine etkinlikler ve meta vurgusuyla kamuoyunun hazırlanması bu sürecin içinde önemli bir etkiye sahipti. Şu an için metaversenin nasıl bir gelişim kaydedeceği ya da olgunluk seviyesine ne zaman kavuşacağı için net bir bilgiyi paylaşmak mümkün görünmüyor.

Dünyanın uzun süredir etkisinde kaldığı salgının dijital ekonomilerin ilerlemesindeki payını ve bugünkü metaversenin konuşulmasındaki etkisini hiç de hafife almamalıyız. Çünkü dijital ekonomi platformları da salgını kendisi için avantaja çeviren sektörler içinde önde geliyor.

Metaversede Farklı Platformlar

Yazımızda metaverse coin üzerinde durduğumuz iki metaverse platformu Decentraland ve Sandbox’ken ileriki dönemde bu platformların çoğalacağı tahmin edilmektedir.

Metaversenin bir oyun olarak görülmesinin yanında yapılan arsa alımları değerlendirildiğinde bu işin ciddi bir oyun olduğu görüşüne kapılmak mümkündür. Şu an için büyük arsa alımlarının yapılması da metaversenin bir çılgınlığa doğru dönüşme yolunda emin adımlarla ilerlediği yorumlarına sebep olmaya başladı.

Metaverse coin ile arsa alımlarının ileriki süreçte ne kazandıracağı sorusunun cevabıyla bazı kuşkular giderilecektir. Bu kuşkuların başında, alınan arsaların elde kalması ya da bir işe yaramaması gelmektedir. Metaversenin işlerlik elde etmesiyle hem bu mecraya dönük bilgi edinmek kolaylaşacak hem de geleceğiyle ilgili yorumlar daha sağlıklı yapılacaktır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir