Bitcoin Ajandası

Metaverse Evreninde İlk Öykü NFT Formatında Satışa Sunuldu!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Metaverse Evreninde İlk Öykü NFT Formatında Satışa Sunuldu!

Metaverse Evreninde İlk Öykü NFT Formatında Satışa Sunuldu!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
11 0

Metaverse evreninde ilk öykü yazıldı ve NFT formatı olarak satışa sunuldu.

Digivega yazarlarından Ademhan Esen, Metaverse’te geçen ilk hikâyeyi yayınlayarak bilgilendirme yaptı. Digivega’nın kreatif direktörü Serkan Uysal ise Metaverse evreninde ilk öyküyü, metni güçlü tipografik ve pixel art ile eseri şekillendirerek NFT formatına çevirdi.

Metaverse Evreninde İlk Öykü NFT Formatında

Metaverse Evreninde İlk Öykü NFT Formatında
Metaverse Evreninde İlk Öykü NFT Formatında

NFT eser, sadece 101 adetten oluşur ve numaralandırılmış bir şekilde sahiplerinden başka kimsede bulunmayacak şekildedir. NFT, tipografi, pixel art ve edebiyatın disiplinler arasında oluşan tasarım ve kompozisyonu olarak bir aile hikayesini anlatıyor.

Metaverse içerisinde bir kadın, bir çocuk ve bir adamın tuhaf hikayesini anlatan bir öyküdür. Metaverse üzerinde ilk bebeğin aile, birey, saygı ve bencilliği sorgulamasıyla başlaması oldukça dikkat çekmiştir. Finalde ise çocuğun gözlerinden farklı puntoların belirmesi ayrı bir dikkat çekmiştir. Farklı vurgularla zorlu okuma koşullarında geleceğe ve şimdiye dair sert gerçekçi sorular sorumuştur.

NFT Eser OpenSea’de Satışta

Metaverse üzerinden geçen ilk öykü yazarı Ademhan Esen, aynı zamanda “Ağrı Kesici” ve “Harfler Bizi Terk Etmeden” isimli iki öykü kitabının da yazarıdır. Çeşitli gazetelerde ve dergilerde de öyküler yazan Ademhan Esen, bu öyküyü, Pixel art ve tipografi kısmında Serkan Uysal’la çalışarak meydana getirmiştir. Öykünün editöryal süreçlerini de Hasan Basri yönetti.

En popüler ve bilinen NFT platformlarından biri olan Opensea üzerinden ilk defa satışa çıkan eser, Türkçe orijinalinin haricinde sahibi için okumak istediği dilde dijital bir kopyasıyla da geldi. Hatta Türkçe halini de değiştirilmez bir şekilde muhafaza ediyor.

Piyasalarda alınıp satılan NFT’lerin hangileri olduğuyla ilgil bilgi sahibi olabilmek için https://bitcoinajandasi.com/alinip-satilan-nftler-hangileri/ yazımızdan faydalanabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir