Bitcoin Ajandası

Metaverse Evreninde NFT Sanal Arazisi Nedir? Ne İşe Yarar?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. NFT/Token
  4. »
  5. Metaverse Evreninde NFT Sanal Arazisi Nedir? Ne İşe Yarar?

Metaverse Evreninde NFT Sanal Arazisi Nedir? Ne İşe Yarar?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

NFT sanal arazi son günlerde gündemi bir hayli meşgul eden konular arasında yer alırken, kripto para yatırımcıları bu terimin ne anlama geldiği konusunda araştırmalarda bulunmaktadır.

NFT sanal arazi, adından da anlaşılacağı üzere metaverse evreninde sahip olunabilecek bit çeşit dijital arazi olarak bilinmektedir. Bu alanda yürütülmekte olan pek çok farklı NFT sanal arazi projesi bulabilmek mümkün olurken, bunlardan en popüler olanları Axie Infinity, Decentraland ve The SandBox’tır. Eşi benzeri olmayan NFT’lerin dijital anlamda mülkiyetini ispat etmek son derece kolay olduğundan arazi mülkiyetini temsil etme konusunda idealdir. Bu türden dijital araziler genellikle reklam, oyun, sosyalleşme, iş ve çeşitli faaliyetler açısından kullanılabilmektedir.

Metaverse evreninde NFT sanal arazi sahibi olanlar içerik paylaşımında bulunmak, bir oyunda avantaj kazanmak ya da çevrimiçi tecrübeler kazanmak için sahip olduğu araziyi kullanabilmektedir. Adidas ve Soopy Dogg gibi günümüzde birçok ünlü ismin ve markanın da sahip olduğu bu NFT sanal arazileri, her geçen gün daha geniş kitlelere ulaşmaya devam etmektedir.

Metaverse Evreni Nedir?

Metaverse Evreni Nedir?
Metaverse Evreni Nedir?

Metaverse evreni ya da kısa adıyla meta evren; eğlence ya da sosyalleşme gibi gerçek hayata dayalı pek çok unsurun yer aldığı dijital bir dünyayla harmanlandığı online, sanal bir dünya olarak tanımlanmaktadır. 2021 yılında Microsoft, Epic Games, eski adıyla Facebook (yeni adı Meta) gibi dünyanın en önemli teknoloji şirketleri meta evrenini keşfetmek ve geliştirmek üzere çalışmalara başlamıştır. Dijital dünyadaki bir mülkiyet, ekonomi ve kimlik açısından temel terimler olduğundan blok zinciri teknolojisi metaverse evreninde önemli bir konuma sahiptir.

NFT Sanal Arazisi Nedir?

NFT Sanal Arazisi Nedir?
NFT Sanal Arazisi Nedir?

Metaverse evreni projeleri, kullanıcılar tarafından 3 boyutlu karakterlerle keşfedildiği oldukça eğlenceli dünyalardır. Örneğin; Secondlive bu evrende konferans, konser, dinleti ya da sergi gibi çeşitli etkinlikleri düzenleyebilme imkânı sağlamaktadır. Bu gibi projeler kullanıcıların sanal gerçeklik alanlarını kesin ve kalıcı olarak satın alma şansı sunmada da diğer metaverse evrenlerinde bu şans elde edilebilmektedir. Proje geliştiricileri ilk olarak büyük arazi haritaları oluşturmakta, sonrasındaysa bu arazileri parsellere bölerek satışa sunmaktadır.

Kullanıcılar sahip oldukları arazinin mülkiyetini kanıtlayabilmek adına belli bir arazi parseliyle ilişkili olan bir NFT satın almaktadır. Bu araziler genellikle direkt olarak projeden ya da ikincil piyasalardan satın alınabilmektedir.

Meta Evren Arazileri Nelerde Kullanılır?

Meta evren NFT sanal arazi sahibi olanlar, bu arazileri spekülasyon dışındaki pek çok farklı alanda ve amaçlarla kullanabilme şansına sahiptir. Meta evren arazileri kullanım alanlarından bazıları şunlardır:

Sosyalleşme; metaverse evrenindeki NFT sanal arazilerde konferans, konser ve topluluk buluşması türünden etkinlikler düzenlenebilmektedir.

Reklam; meta evrende sahip olunan arazi popüler bir konumda yer alıp büyük ziyaretçi kitlesine sahipse, reklam alanı olarak gelir elde edilebilmektedir.  

İş; 3 boyutlu karakter ya da avatarlar aracılığıyla keşfedilen NFT sanal arazileri, sanal ofis ya da çevrimiçi hizmetler sunmak amacıyla kullanılabilmektedir. Bu doğrultuda PwC Hong Kong’un Web 3.0 danışmanlık hizmetleri açısından The Sandbox arazilerini tercih ettiği bilinmektedir.

Oyun; NFT sanal arazisinin kullanım alanlarından bir diğeri de NFT sanal oyunlardır. Mesela; Axie Infinity’de arazi sahibi olanlar için oyun içerisinde çeşitli avantajlar sağlanırken, coin, ilave kaynak ya da malzeme bu avantajlar arasında yer almaktadır.

NFT Sanal Arazi Fiyatlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Meta evrende önemli bir yere sahip olan NFT sanal arazi fiyatları diğer NFT’lere ya da kripto paralara benzer şekilde belirlenmektedir. Bu anlamda etkili olan 3 önemli faktörse şunlardır:

  • Kullanılabilirlik
  • Spekülasyon
  • Platform

Kullanılabilirlik

Sanal araziler çeşitli kullanım alanlarına sahip olduğundan diğer NFT’lerden farklı değerlendirilmektedir. NFT sanal arazi kullanım alanları genellikle arazinin hangi metaverse üzerinde ye aldığıyla alakalıdır. Bu durumu bir örnekle izah etmek gerekirse; Decentraland gibi sanal evrenlerde kullanıcıların kendi arazi ve dünyasına yaratabilmesine olanak sağlanmaktadır.

Kullanıcıların sahip olduğu arazinin popüler olması ve çok fazla ilgi görmesi halinde reklam geliri elde edebilmek mümkündür. Aynı zamanda arazi, sahibine bir blok zinciri video oyunu imkânı da sağlayabilmektedir. Bunların dışında sanal araziler sayesinde stake ödüllerini artırabilmekte, Axie Infinity’de olduğu gibi eşi benzeri olmayan oyun deneyimleri kazanılabilmektedir.

Spekülasyon

The SandBox, Decentraland ve bunun gibi çeşitli metaverse platformlarında NFT arazi fiyatları daha yüksek olma eğilimi taşımaktadır. Bunun sebebiyle piyasanın arz ve talep dengesi olarak gösterilmektedir. Küçük çaplı metaverse projeleriyle kıyaslandığında bu gibi özel ve popüler platformlar geniş çaplı bir kullanıcı kitlesine sahiptir. Dolayısıyla daha fazla ilgi çekmektedir.

Platform

Geçtiğimiz dönemlerde gerçekleştirilen büyük çaplı NFT arazi satışları spekülasyonlarda artışına yol açmıştı. Mesela NFT gayrimenkul firması Metaverse Group geçtiğimiz yılın Kasım ayında Decentraland’daki 116 arazi parseline sahip olmak üzere 2,43 milyon dolar ödeme gerçekleştirmişti. Her parsel 16 metrekarelik büyüklüğe sahip olurken, bu da Fashion Street bölgesinde bin 856 metrekarelik bir alana tekabül etmektedir.

Metaverse’te Sanal NFT Arazisi Nereden Alınır?

Metavers’ten sanal NFT arazisi satın alınabilecek iki farklı seçenek bulunmaktadır. Bunlardan biri projenin kendi pazar yeri olurken, diğeriyse ikincil tarafların sahibi olduğu pazar yerlerdir.

İkincil taraf pazar yerlerinde sanal NFT arazisi satışları daha makul fiyatlara sahip olmasıyla bilinmektedir. Büyük çaplı meta evren projelerindeyse fiyatlar daha yüksek seviyelerde tutulmaktadır.

Genel olarak baktığımızda pek çok insan açısından meta evren ve sanal arazi kavramları çok da inandırıcı olmayabilir. Ancak arazilerin nasıl geliştirildiğini daha iyi kavrayabilmek adına benzersiz tokenlerin, dijital koleksiyon ürünlerinin ve sanal dünyanın yükselişini incelemek yeterli olacaktır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir