Bitcoin Ajandası

Metaverse Evrenine Hazırlanan 9 Büyük Marka
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Metaverse Evrenine Hazırlanan 9 Büyük Marka

Metaverse Evrenine Hazırlanan 9 Büyük Marka

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
11 0

Pek çok markalardan biri olan NFT ve metaverse evreni üzerinden dijital evrende kendine bir yer bulma çalışmaları içinde uğraşıyor.

Fortnite, Roblox gibi popüler oyunları kapsayan Metaverse evreni, bu dünyaya benzer ögeleri içeriğinde bulunduruyor. Ünlü markalar da bu yeni evrende kendi ürünlerinin daha fazla kişiye ulaşabileceğini düşünerek adım atmaya başladılar. Bu yüzden de sektöre uyum sağlamak amacıyla ‘Metaverse’e yatırımlarını aktifleştirmeye başladılar.

Metaverse Evrenine Adım Atmaya Hazırlanan Markalar

Metaverse Evrenine Adım Atmaya Hazırlanan Markalar
Metaverse Evrenine Adım Atmaya Hazırlanan Markalar

Nike

Nike, ‘metaverse’ için ilk adımını attı. Online oyun platformu olan Roblox iş birliğinde Nikeland ile adım atıldı. Nike’ın Oregon’da bulunan genel merkezinden ilhamla hayata geçirilen Nikeland, Nike’ın dünyasını sanal ortamda göstermeye başladı.

Metaverse evreninde yer alabilmek için uğraş veren Nike, NFT ayakkabı üreten metaverse şirketi RTFKT Studios’u satın alarak metaverse’ün geleceği için yatırım yaptı.

Balenciaga

Balenciaga, Sonbahar 2021 koleksiyonunu aktif hale getirebilmek için kendi video oyununu oluşturdu. Bir modelin 44 klonuyla metaverse podyumunda koleksiyonunu ön plana tutarak sergiledi. En son oyun içi öğelerde Fortnite ile güçlerini birleştirerek gündeme geldi.

Restoran Zinciri Chipotle

Meksika mutfağına odaklanarak ileriye yönelik gelişmeleri takip eden restoran zinciri Chipotle, Cadılar Bayramı için, Roblox’ta bulunan ilk sanal ve kısa süreli restoranı açarak gerçek dünyadaki restoranlardan kuponla indirimli ‘burrito’ alma şansı sundu. Chipotle, sanal dünya kapsamında da avatarları giydirmek için kostümler ve hazine avları da öne çıkartıldı.

Charli Cohen

Giyim markası olan Charli Cohen, Pokemon’un 25. yılını kutlamak adına dijital alışveriş deneyimi ile başlangıç yaptı. Telefon veya tarayıcı aracılığıyla erişim sağlayan ve deneyimde AR kullanılarak mağazada gezinmeyi ve ödüller aramayı mümkün kıldı.

Facebook’un İsmi Meta Oldu

Mark Zuckerberg Facebook platformunun adını Meta olarak değiştirdi ve bunun ardından Facebook ekibi, Metaverse için yeni teknolojiler geliştirmek üzere adım attı. 2020 yılında da Facebooke’un Metaverse için yatırım tutarında 18,6 milyar dolara ulaşım sağladı. Metaverse projesi için Avrupa’da 10.000’den fazla kişi çalışma sağlayacak.

Microsoft Teams’in Mesh Projesi

Microsoft Teams, Mesh aracılığı ile Metaverse evreninde yaptığı girişi açıkladı. Microsoft 2022 ile kullanıma sunulacak özelliği sayesinde de bir soruna karşı çözüm sunuldu. Mesh for Teams ile farklı fiziksel konumlar üzerinde yer alan kişilerin paylaşıma alınan holografik deneyimlere katılmasına olanak tanıyan teknolojiyle metaverse’e katılıyor.

Nvidia

Nvidia CEO’su Jensen Huang, şirket için Metaverse’e katılım sağlamasının ve dünyanın en büyük endüstri operasyonlarının geleceğini dönüştürme planlarının gerçekleşmek üzere olduğunu açıklamıştı. Nvidia, oyun köklerini metaverse ile daha da genişletiyor. Mühendislerin işe başlamadan önce yeni iş akışlarından gerçekleştirdiği sanal olarak planlayıp kuracakları bir sanal fabrika oluşturmak için BMW ile ortaklık kuracağını açıkladı.

Gucci

Gucci, Roblox metaverse evreni kapsamında Gucci Garden Experience’ı tanıtım gerçekleştirdi. Temalı odalar, etkileşimli havuzlar ve sosyal alanlardan oluşan bu deneyim kapsamında da oyunculara, markanın lüks dijital ürünlerini satın alma imkanı sağlandı.

E-Ticaret Devi Alibaba

E-ticaret, internet, perakende ve teknoloji faaliyetleri ile ön planda olan Alibaba, metaverse’ün oyun potansiyelini test etmek için bir şirket kurduğunu açıklamıştı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir