Bitcoin Ajandası

Metaverse Furyası Dünyayı Sallıyor!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Metaverse Furyası Dünyayı Sallıyor!

Metaverse Furyası Dünyayı Sallıyor!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Ekim blockchain oyunlarında oluşan dapp endüstrisi faaliyetlerinde çoğunluk oluşması durumu söylenebilir. Metaverse furyasında benzeri olmayan cüzdanlarda %55’i Axie Infinity ve Splinterlands gibi oyunlarla etkileşim yaşandı. Mobil üzerinden kripto oyunlarında öncü olan Ethereum sidechaini Poligon’da artışa giden bir benimseme gözlemledi.

DappRadar ve Token Terminal analitik platformları üzerinden elde edilen veriler, kripto oyunlarının esnasında bir patlama yaşadığını gösteriyor. Metaverse furyası yaşanırken Ekim ayında tüm benzeri olmayan aktif cüzdanlarda %55 blockchain oyunlarına bağlantı kuruldu. Oyun uygulamalarında DeFi protokolleri daha fazla cüzdan içerisinde bağlantı artışı yaşadı ve art arda üçüncü ay içinde de gözlem elde edildi.

Metaverse Furyası İçinde Yaşananlar

Metaverse Furyası İçinde Yaşananlar
Metaverse Furyası İçinde Yaşananlar

Ekim ayı blockchain oyunları için verimli bir ay oldu. Önde gelen bir merkezi bulunmayan analizinde platformlarda olan DappRadar’a göre, Ekim ayı içerisinde blockchain oyunlarının dapp endüstrisindeki faaliyetler çoğunluk gösterdi. Toplam 1,19 milyon kullanıcı üzerinden benzeri olmayan aktif cüzdanların (UAW) %55’i geçtiğimiz ay içerisinde oyunlarla etkileşim yaşadı.

Veriler üzerinde blockchain oyunlarında artış görüldüğünde egemenlik belirtisi verirken Ekim ayında oyun uygulamaları için DeFi protokolleri daha fazla benzeri olmayan aktif cüzdanlarla bağlantı kurdu. Bu da art arda üçüncü ayı işaret ediyor.

Sky Mavis’in Axie Infinity gibi yerleşmiş olarak blockchain oyunları içerisinde tüm blockchain kullanıcılarının yarısından fazla oluşum gösteriyor. Oyun için yeniden piyasaya sürülme anında AXS token stake etme özelliği sayesinde on-chain aktivite Ekim ayında arttı. Oyunda yeni piyasaya sürüm yaşayan AXS token stake etme özelliği sayesinde on-chain aktivite uygulaması artış gösterdi.

Geçtiğimiz ay içinde ise 647.000 UAW, Eylül ayına göre %27 artış görüldü. Axie’ye bağlantı yaşayarak ek olarak, Token Terminal’den gelen veriler elde edildi. Axie Infinity’deki işlemler üzerine de yeni zirvelere ulaşım gösterildi. 4 Kasım itibariyle, oyun pazarında oluşan işlem hacminde ise günlük 38,2 milyon dolarlık rekor kırılması yaşandı.

Kazanmak adına oynanan oyunlar üzerine tahsil kart oyunu olan Splinterlands da dalgalar yaratıldı. Göreceli olarak az bilinen Hive blockchain üzerinde çalışma uygulamasına rağmen Splinterlands, kullanıcıların oyununda kazanma imkanı olduğunu bilmeleri üzerine bir de SPS tokeninin eklenmesi sayesinde kullanıcı tabanını geçen yıl %3,260 oranında büyüttü.

Blockchain Oyunları

Ağ üzerinde görülen benzersiz aktif cüzdanlar için %70’inden fazla blockchain oyunları oynamasıyla, Ağustos ayında elde edilen %15’lik orana kıyasla Polygon, oyun oynamaya yönelik en büyük değişimi gördü. Animoca markasından elde edilen verilerde ise Arc8’i gibi mobil oyun uygulamaları, öncü altcoin Ethereum side-chainindeki ani oyun artışından büyük ölçüde sorumlu tutuldu. Ekim ayı içerisinde ise daha başlardayken Polygon’daki günlük aktif adresler tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 531.831’e ulaştı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir