Bitcoin Ajandası

Metaverse İnternetin Geleceğidir!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Metaverse İnternetin Geleceğidir!

Metaverse İnternetin Geleceğidir!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
12 0

İkili bu evren üzerinden daha farklı sanal dünyaların birbirleriyle bağlantılı olduğu bir yer olarak tanımlama yaparken insanların burada oluşan dünyalarda bir kimlik sahibi olacağını hatta her dünyada farklı kimliklerin de ön plana çıkacağını belirtirken Metaverse internetin geleceğidir düşüncesine açıklama getirdiler.

Metaverse internetin geleceği olurken Facebook’un ana şirketine verilen ad olarak “Meta” olarak değişiminin sonrasında son dönemin en çok konuşulan terimlerinden biri haline gelen “metaverse” ile ilgili Coinbase borsasının iki yöneticisi, Brian Armstrong ile Alex Reeve’den bir değerlendirme yazısı geldi.

“Milyonlarca dolara arazi satılıyor.”

Metaverse İnternetin Geleceği!

Metaverse İnternetin Geleceği!
Metaverse İnternetin Geleceği!

Son zamanlarda herkes metaverse’ü konuşurken ilk dönem metaverse platformlarında yer alan bazı sanal araziler milyonlarca dolara satılıyor. Facebook gibi büyük bir şirket tam olarak adını Meta olarak değiştiriyor. Aslında bu yeni bir terim değilken yazar Neal Stephenson, 1992 yılında yer alan “Snow Crash” kitabında bu terimi kullandı.

Ancak teknoloji gelişimi ilerledikçe sırada ne olduğunu düşünmeye başladık.

“İnternetin geleceği olarak tanımlıyoruz.”

Coinbase olarak metaverse tanımlamasının ardından yazar Matthew Ball’un yorumlarından oldukça fayda görüldü. Biz Metaverse’ü şu şekilde tanımlıyoruz:

“İnternetin geleceği: İnsanların çalışabileceği, işlem yapabileceği, sosyalleşebileceği, oynayabileceği ve birbirine bağlı sanal dünyalardan oluşan, çok büyük, etkileşim yaratabilen ve birlikte çalışabilir, gerçek zamanlı bir platform.”

Merkeziyetsiz Ekosistemde Dijital Sahiplik

İnternetin en eski versiyonlarından biri olan olan Web1, statik web sayfaları arasındaki erişim ile ilgili olmuştu. Web2, kapalı ekosistemler üzerinden interaktif, sosyal deneyimler etmekteydi. Web3 ise, merkezi olmayan ve açık bir ekosistemler arasında dijital sahiplik ile ilgili… Metaverse, Web3’ün gelecek üzerinden evrimleşmiş hali olmuştur. Aslında metaverse, insanların fiziksel dünya üzerinden yapabilecekleri her şeyi uygulayacaklarını, tamamen çalışan bir ekonomiye sahip, merkezi olmayan, birbirine bağlı sanal dünyalar bütünü olacaktır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir