Bitcoin Ajandası

Meta’dan Beklenen Metaverse Zararı Açıklaması Geldi!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Meta’dan Beklenen Metaverse Zararı Açıklaması Geldi!

Meta’dan Beklenen Metaverse Zararı Açıklaması Geldi!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

İlk Çeyrekte Metaverse Zararı 2.9 Milyan Dolar

Meta, eski adıyla bilinen Facebook, metaverse odaklı şirketi Reality Labs’ın 2022 yılı ilk çeyreğine ait verilerini açıkladı. Açıklamaya göre şirketin 2.9 milyar dolarlık metaverse zararı olduğu bilinirken, Mark Zuckerberg konuya ilişkin bazı açıklamalarda bulundu. Şirketin 2030’lu yıllar için bir hazırlık sürecinde olduğundan bahseden şirket CEO’su, bazı projeler için beklenenden daha uzun süreye ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi. Şirketin yakın tarihli hedeflerinden birinin VR platformu Horizon Worlds’de içerik üreticilerinin para kazanması olduğunu ve bu sayede platformun diğerlerinden farklı bir konuma sahip olacağını ekledi.

İlk Çeyrekte Metaverse Zararı 2.9 Milyan Dolar
İlk Çeyrekte Metaverse Zararı 2.9 Milyan Dolar

Sosyalleşme, oyun oynayabilme, içerik üretebilme ya da çalışabilecekleri sanal bir dünya inşa edebilme imkânı sunan Reality Labs şirketi, dün akşam saatlerinde 2022’nin ilk çeyreğinde 2.9 milyar dolar zarar ettiğini duyurdu. Şirketin üst düzey yöneticisi Mark Zuckerberg’se konuya ilişkin açıklamalarında bu zarar konusunda endişe etmediğini dile getirdi.

Şirket olarak uzun vadeli hedefleri olduğunu ve 2030’lu yıllar için hazırlık yaptıklarını söyleyen Zuckerberg, söz konusu yılların heyecan verici olacağından bahsetti. Hali hazırda geliştirilen sanal dünyanın daha önce tasarlanmamış olduğunu, bir eşi ya da benzerinin bulunmadığını belirten CEO, bu nedenler gelecek birkaç yıl finansal açıdan hedeflenenin, Reality Labs’taki yatırımı finanse edeceğini anlattı.

Kısa Vadede Üreticinin Para Kazanması Hedefleniyor

Yakın tarihli hedeflerinden bahseden Zuckerberg, iyi bir donanım yaratmanın ve üreticilerin para kazanmaya başlamasının son derece önemli olduğunu ifade etti. Bu plan kapsamında üreticilerin Horizon Worlds’de çalışarak geçimini sağlamasını istediklerini aktaran yönetici, bu durumun kendilerini diğerlerinden bir adım öne taşıyacağını ekledi.

Şirket kurucusu açıklamalarında donanım kısmına da değindi. Sanal gerçeklik kulaklığı konusunda sona yaklaştıklarını söyleyen Zuckerberg, bu cihazın laptopları yerini alacağına ve son derece konforlu bir çalışma ortamı sağlayacağına dikkat çekti. Üstelik göz ve yüz tanıma teknolojisi sayesinde sanal dünyada kullanıcıların birbirini tanıyabileceğini de belirtti.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir