Bitcoin Ajandası

Metaverse’te 1 Trilyon Dolarlık Fırsat Gören Grayscale’den Decentraland Vurgusu!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Metaverse’te 1 Trilyon Dolarlık Fırsat Gören Grayscale’den Decentraland Vurgusu!

Metaverse’te 1 Trilyon Dolarlık Fırsat Gören Grayscale’den Decentraland Vurgusu!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
11 0

Şirket tarafından gelen raporlara göre Metaverse’ün gelecek birkaç yıl içinde yıllık 1 trilyon dolardan daha yüksek miktarlarda gelir yaratacağını ve bir pazara dönüşebileceği, bugün ise hemen hemen 15 trilyon dolarlık Web 2.0 şirketleriyle rekabet edebileceği de ön planda tuttu.

Grayscale’in araştırma müdürü David Grider ve araştırma analisti Matt Maximo tarafından gelen raporlara göre bu potansiyelde ilerleyen Facebook gibi şirketlerle diğer Web 2.0 teknoloji devleri ve yatırımcılarının Metaverse’e yöneldiği kayıt altına alındı. Grayscale, sektör içerisinde büyük potansiyel gören risk sermayesi şirketlerinden de aktif bir ilgisi olduğunu ifade ederek dikkatleri bu yöne topladı.

Grayscale’den Decentraland Vurgusu!

Grayscale’den Decentraland Vurgusu!
Grayscale’den Decentraland Vurgusu!

Araştırmayı yapan kişiler, küresel olarak aktif cüzdanlardan 2020’nin başından beri 10 kat büyüme yaşadığının altını çizerek 2021 yılının Haziran ayı itibari ile de toplam aktif Metaverse cüzdanlarından sayı olarak 50 bine gelindiği belirtildi. Devamında şöyle denildi:

“Diğer Web 3.0 ve Web 2.0 segmentleriyle kıyaslandığında Metaverse sanal dünya kullanıcıları açısından hala başlangıç aşamasındayız. Bununla birlikte büyüme oranları aynı şekilde devam ederse, bu gelişmekte olan segment önümüzdeki yıllarda ana akım olma potansiyeline sahiptir.”

Kripto token’lar, NFT’ler, merkezi olmayan yönetişim ve stake ile kredi verme gibi DeFi hizmetleriyle entegre olan coin projelerinin yeni bir çevrim içi deneyim yarattığını ve böylece yeni kullanıcı çektiğini de ekledi.

Sanal Oyun Dünyalarından Elde Edilen Gelirin

Diğer bir yandan oyun içi harcamaların önümüzdeki dört yıl içinde artış görebileceği tahmin edilirken sanal oyun dünyalarından elde edilen gelirin 2025’e kadar 400 milyar dolara yükselebileceği yazıldı.

Rapor içerisinde internetin temelinde de insanların birbiriyle etkileşime girmelerinden sonra çevrim içi topluluklar şu şekilde üç döneme ayrıldı:

  • Web 1.0 – Netscape internete bağladı,
  • Web 2.0 – Facebook çevrim içi topluluklara bağladı,
  • Web 3.0 – Decentraland topluluğa ait bir sanal dünyaya bağladı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir