Bitcoin Ajandası

MetisDAO Nedir? Avantajları Nelerdir?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. MetisDAO Nedir? Avantajları Nelerdir?

MetisDAO Nedir? Avantajları Nelerdir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
9 0

Çağın gerektirdiği üzere dünya artık farklı bir yere doğru evrilme hareketi yaşamaktadır. Bu hareket teknolojinin gün be gün geliştirilmesi şeklinde yorumlanabilir. Teknoloji üzerinden pek çok farklı işlevin gerçekleştirilmesi günümüzde mümkün hale gelmiş durumdadır. Dijitalleşmenin bir neticesi olarak bireyler birden fazla hususta kârlı çıkmaktadır. Bu doğrultuda dijital yatırımcılık da son zamanlarda değer kazanmış bir alan olarak kabul edilirken MetisDAO da bu alanda yatırım yapılan varlıklardan biridir.

MetisDAO Nedir?

MetisDAO Nedir?
MetisDAO Nedir?

Sanal yatırımla ilgilenmekte olan yatırımcı bireyler bu alanla ilgili birtakım kavramlara hâkim olmak isteyebilirler. Çünkü bu kavramları tanımak bireylere bilinçli hamleler yapma hususunda büyük bir yardım sağlayabilir. Kişi ne kadar çok kavramı bilirse dijital yatırım alanında o kadar iyi deneyimlere sahip olur. Bu da pek çok avantajın kapısını aralaması anlamına gelebilir.

Sanal dünya üzerinde gerçekleştirilen yatırımlar için türetilen kavramlardan biri de MetisDAO olarak isimlendirilir. Söz konusu terim 2021 senesinde kullanıma sunulmuştur. Bu terimi hem daha sağlam hem de değer oluşturan DAO’lar meydana getirmek için dizayn edilen, Ethereum adına bir katman 2 ölçeklendirme çözümü olarak ifade etmek mümkündür.

 MetisDAO’nun vizyonu DAO’ları DAC’lerle, diğer bir deyişle var olan şirketler gibi çalışabilen fakat merkezi olmayan tam fonksiyonlu işletmelere evirmektir. Yalnızca yönetişim ve oylama yerine DAC’ler proje yönetimi, bordro, iletişim ve İK tarzı işlevlerin yerine getirilebilmesini sağlamaktadır.

ZK toplamalarını kullanmakta olan öteki katman 2 çözümleri ile kıyaslandığı vakit Metis, Optimistic toplamalarını kullanıyor olmasıyla hem merkeziyetçilikten uzaklaşmayı hem de daha çok ölçeklenebilirliği amaçlamaktadır. Metis’in DAO kavramını bir adım öteye taşıdığı kaçınılmaz bir gerçek olarak kabul edilmektedir.

Kaynakları nasıl daha iyi bir biçimde yönetilebilir, bir toplulukta yer alan üyeler nasıl daha iyi teşvik edilebilir, açık kaynaklı projeler nasıl yürütülebilir gibi pek çok farklı soruyla karşılaşmak mümkündür. İşte tüm bu sorular sorulduğu zaman DAO’nun kullanıcı bireylerin oylamaya ve yönetişime katılım sağladığı bir yerde bir DAC, proje yönetimi, bordro, İK ve iletişimle birlikte çok daha fazlasını tipik bir şirket tarzında bağlayıp gereken yönetimi sağlamış olur.

Metis’in benimsemiş olduğu vizyon “Çalışanlar, müstakbel işverenlerle ‘satın almadan önce’ deneyebilecekler; çalışanların şirketin karar verme sürecinde çok daha fazla söz sahibi olması; kimliğe dayalı oylama mekanizmaları yönetişimde resmi bir rol oynayacaktır ve bir şirkette tam zamanlı, tek eşli çalışma, kural değil, istisna haline gelebilir.” Biçiminde ifade edilmektedir.

Metis Coin Nedir?

MetisDAO’nun yerel kripto para birimine Metis Coin adı verilmektedir. Projeler yerel Metis kripto para birimini kullanmak suretiyle DAC biçiminde kaydolabilmektedir. DAC kayıt süresi gerçek hayatta yer almakta olan bir şirkete benzemektedir. Bireyler bir DAC kaydettirmek niyetindeyse ilk olarak bir kayıt prosedüründen geçmelidir.

Kayıt prosedürü ile birlikte Metis coinlerinin stake edilmesi de çok önemli bir husustur. Kayıt ücretleri yerel token Metis coin kullanılmak sureti ile ödenmektedir. Yeni bir DAC meydana getirmek adına minimum 10 Metis tutarında bir stake değerinin gerekli olduğu da dikkate alınması gereken detaylar arasında yer alır.

Dünya üzerindeki herhangi bir kuruluş staking gerekliliğini karşıladığı müddetçe bir DAC kaydedebilir ve aynı zamanda bu kuruluşlar topluluklarıyla etkileşim içerisine girebilirler. DAC yapısı Metis ekosisteminin ön plana çıkan niteliklerinden bir tanesidir ve tokenin geçtiğimiz zamanlarda popülerlik kazanmış olmasının sebeplerinden biridir.

MetisDAO projesi Merkezi Olmayan Otonom Şirket (DAC) çerçevesini ortadan kaldıran katman 2 altyapısını kullanmak suretiyle entegre etmektedir. Bunun topluluk önderlerinin ve geliştiricilerin gerek uygulamalarını ve gerekse topluluklarını oluşturmasını basit hale getiren farklılaştırıcı bir faktör olduğu söylenebilir. Bu bakımdan Metis coin de kripto para uzmanları tarafından başarılı kabul edilen projeler içinde yer aldığı ifade edilebilir.

Metis Coin Gelecek Tahmini

MetisDAO projesi hem Web3.0 teknolojisinin gelişmesi hem de DAC yapısı vasıtasıyla projelere güvenilir bir organizasyonel altyapı sunmaktadır. Geniş bir kullanıcı tabanına ulaşmayı başarmış olan bu proje gelecekte çok daha fazla miktarda kullanıcıya hitap edebilecek potansiyele kavuşacaktır. Bu bakımdan Metis coin gelecek vaat etmekte olan altcoin projelerinden biri olarak kabul edilmiştir.

MetisDAO Avantajları

MetisDAO’nun sunduğu avantajları şu maddelerle açıklamak mümkündür:

 • Metis coin sahipleri oy verebilmekle beraber projelerin geliştirilmesine katkı sağlayabilirler ve katkılarına göre faydalanabilirler.
 • Yüksek gaz ücreti bulunmadığı için Metis kullanıcı miktarı gitgide artış göstermektedir.
 • DAO çerçevesinin mevcut potansiyeli ve gelecek vaat eden potansiyel uygulamalar ile blok zinciri iş operasyonlarında bir atılım noktası olarak değerlendirilebilir.
 • MetisDAO, adeta çığır açan bir katman 2 blockhain çözümü yöntemi Optimistic Rollup’u benimser ve düşük işlem hızını gidermeyi sağlar.

MetisDAO Dezavantajları

MetisDAO’nun avantajları kadar dezavantajları da mevcuttur. Bu dezavantajlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Metis coin sahip olduğu yüksek volatilite sayesinde riskli bir yatırım yolu olarak kabul edilir.
 • Metis coninin fiyat değeri yeterli güncelleme ve geliştirme almadığı takdirde olumsuz etkilenebilmektedir.
 • Öteki DAO platformlarında olduğu üzere MetisDAO projesi de yüksek rekabet ortamında kimi zaman geride kalabilme ihtimali taşımaktadır.

MetisDAO Token Nereden ve Nasıl Temin Edilebilir?

MetisDAO token temin edebilmek için öncelikle bu tokenin yer aldığı borsa listelerinin bilinmesi gerekir. Bu borsalar:

 • Gate.io,
 • BitWell,
 • HotBit,
 • BKEX olarak sıralanabilir.

Yukarıda ismi geçen borsalardan birinin internet sitesine giriş yapılmalıdır. Ardından KYC bilgileri kullanılmak suretiyle borsaya üyelik gerçekleştirilmelidir. Yani bir hesap açılmalıdır. Açılan hesaba giriş yapılmalı, cüzdana para transferi sağlanmalıdır. Bu transfer için banka kartı ya da kredi kartı kullanımı sağlanabilir.

Bakiye kontrolünden sonra borsanın kripto para satın alma menüsüne girilmeli ve Metis coin seçilerek alım emri girilmelidir. Satın alım işleminin ardından temin edilen Metis coinler donanım cüzdanlarında ya da borsada muhafaza edilebilir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir