Bitcoin Ajandası

MetisDAO Nedir? MetisDAO Yol Haritası
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. MetisDAO Nedir? MetisDAO Yol Haritası

MetisDAO Nedir? MetisDAO Yol Haritası

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
3 0

Ademi merkeziyetçilik blockchain teknolojisinin öncülerinden biri olarak bilinir. Blokchain teknolojisi ademi merkeziyetçiliğe teşvik ederken, MetisDAO projesi de bu teknolojilerden biri olarak karşımıza çıkıyor. İlk olarak 2016 yılında piyasaya giriş yapan bu şirket, tokenlarınıysa 2021 yılında piyasaya sürdü. Topluluğa erkenden karışan ve zamanında doğru yatırım yapan birçok topluluk üyesi bir yıl içerisinde büyük kazanç sağladı.

Bu yazımızda MetisDAO projesinin yol haritası, yerel tokeni, geleceği ve yol haritası gibi merak edilen pek çok konuya değineceğiz.

MetisDAO Nedir?

MetisDAO Nedir?
MetisDAO Nedir?

Adından da anlaşılacağı üzere MetisDAO, merkezi olmayan bir otonom organizasyonudur. Mevcut organizasyonların problemlerini tespit ederek bu anlamda yenilikçi fikirler sunabilen bu organizasyon, web 3.0’daki gelişmelere uyumlu olmasıyla da biliniyor.

MetisDAO’yu katman 1 projelerinin problemlerini çözüme kavuşturmayı amaçlayan katman 2 projesi olarak da ifade edebilmek mümkündür. Merkezsiz ekonominin ilk etapta katman 1 projeleri üzerine kurulması gerektiği düşünülürken, bunun sanıldığı kadar da kolay olmadığı ortaya çıktı. Metis türünden projelerin web 3.0’ın merkezsiz ekonomisini kapsayan gelişmelerin devam etmesini sağlaması önemlidir.

Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon (DAO)

Merkezi bulunmayan otonom organizasyon olarak ifade edilen DAO, tümüyle bağımsız olarak faaliyet gösteren bir şirkettir. Bütün operasyonu programlama kodu ve akıllı sözleşmelerle yazabilmek mümkün olduğundan herhangi bir personel ihtiyaç duyulmaz. Bu türden sözleşmeleri bilgisayarınıza doğru talimatlar veren bir programla kıyaslayabilirsiniz.

Merkezi Olmayan Otonom Şirket (DAC)

Merkezi bulunmayan DAO, bazı zamanlarda merkezi bulunmayan özerk kuruluş anlamına gelen DAC olarak da nitelendirilebilir. DAC, akıllı bir sözleşmede gizlenen ve kuruluş üyeleri tarafından denetlenen kurallarla temsil edilen bir kuruluştur. Bu türden bir çalışmanın merkezi partiden etkilenmesi söz konusu değildir.

Genel olarak bakıldığında DAO’ların yapabilecekleri sınırlı olurken, MetisDAO DAC’le beraber bir varyant geliştirmiştir. DAC’lerin daha az kısıtlaması olurken, ayrıca yönetim görevlerinin ötesine geçebilir. Böylelikle karşılıklı olan güven unsuruna daha çok önem verilebilir.

MetisDAO’nun Ethereum’a Kıyasla Sağladığı Avantajlar

Uzun yıllardır blok zincirini en çok kullanan şirket Ethereum olarak biliniyor. Yüzbinlerce kullanıcısına rağmen Ethereum ağı, kullanıcılarına rahatsızlık veren pek çok problemle karşı karşıya kalıyor. Diğer geliştiriciler daha başarılı bir ürün oluşturarak bundan faydalanmaya çalışırken, MetisDAO da bu geliştiricilerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

MetisDAO’nun Ethereum’la kıyasladığımızda;

 • Ethereum’un işlem hızı kısmen yavaş olurken, ayrıca gas ücreti de fazladır. MetisDAO bu gibi olumsuz yönleri ele alarak iyileştirmeye çalışır.
 • Diğer yandan Ethereum blok zincirinde dApp oluşturmak son derece güç olabiliyor. MetisDAO yine bu konuda da kolaylık sağlayabiliyor.

METIS Token Nedir?

METIS, MetisDAO projesinin yerel tokeni olarak biliniyor. Ekosistem açısından son derece önemli olan METIS tokeni stake edebilmek de mümkündür.

Topluluk üyeleri elde ettiği stake ödüllerini yatırımı dışında ekstra gelir elde etmek ve portföyünü genişletmek için kullanabilme şansına sahiptir. Her altcoinde olduğu üzere METIS’te de stakingle alakalı bazı riskler bulunurken, buna rağmen bu durum fazladan para kazanmanın en ideal yolu olarak değerlendirilebiliyor. Hali hazırdaki tasarruf faizi pasif gelir konusunda yetersiz kalırken, METIS’i staking etmek fayda sağlayabiliyor.

METIS (MTS) Token Nereden Alınır?

METIS (MTS) tokenini 25 farklı yerde kullanabilmek mümkün olurken, bu yerel token günümüzde pek çok farklı merkezi olan ve merkezi olmayan kripto para borsasından alınıp satılabiliyor. Bu borsalara birkaç örnek göstermek gerekirse;

 • SushiSwap
 • KrepTakas
 • KuCoin
 • MEXC
 • Poloinex
 • Kapı.io
 • OKX
 • BingX
 • Gate.io
 • Gemini
 • Uniswap
 • PancakeSwap
 • Bitget, METIS işlemlerinin en sık gerçekleştirildiği borsalar arasında yer alıyor.

Söz konusu dünyanın en büyük borsaları aracılığıyla METIS tokene sahip olabilmek mümkündür. Nasıl satın alınacağına gelecek olursak;

 • Öncelikli olarak bu borsalardan herhangi kendiniz için en uygun olanı tercih ederek bir hesap oluşturmanız gerekir.
 • Örneğin; Uniswap üzerinden METIS satın almak istediğinizde hesabınızı sahip olduğunuz dijital cüzdanla bağlamalısınız.
 • Hesabınıza belli bir miktarda para yatırdıktan sonra Ethereum satın almanız, ardından da MetaMask cüzdanınızın ETH adresine aktarmalısınız. Adresi MetaMask’ın sol üstündeki logo aracılığıyla kopyalayabilirsiniz.
 • ETH’lerinizin MetaMask cüzdanına aktarılmasını beklemeniz gerekir.
 • ETH’lerin adrese ulaştığından emin olduktan sonra Uniswap’ta METIS’i aratabilirsiniz.
 • METIS token satın almak için dilediğiniz miktarda ETH ile takas edebilir ve satın alma işlemini MetaMask’te onaylayarak tamamlayabilirsiniz.

MetisDAO Yol Haritası

Kripto para projeleriyle alakalı en önemli ayrıntılardan biri yol haritasıdır. Fakat ne yazık ki pek çok projenin yol haritası bulunmayabiliyor. Buna karşın MetisDAO’nun topluluk üyelerine sunduğu iki farklı yol haritası bulunuyor. Bu haritalardan biri son derece orijinal olarak 2022 yılının ilk 6 ayı için hazırlanmış bir harita olarak dikkat çekiyor. Bu haritanın içeriğine bir örnek göstermek gerekirse; NFT köprüsü bulunuyor. Katman 1 blok zincirleri çoğunlukla METIs türünden katman 2 projeleriyle çözümlenebilen yüksek gas ücretlerine sahiptir.  

Diğer yandan projenin 9 Kasım 2021 tarihinde açıklanan bir tür Yerel Yönetim Haritası da bulunabiliyor. Söz konusu bu yol haritasında projenin 2022 yılının ilk 9 ayında mümkün olduğunda nasıl merkezi olmayan bir proje haline getirilebileceği ifade ediliyor. Metis’in kurucuları projenin ilk aşamasında ademi merkeziyetçiliğe ağırlık verdi. Bu sebeple projenin lideri olmaktan kaçınıyorlar.

MetisDAO, yenilikçi fikirlerini hayata geçirmeyi hedefleyen bir proje olarak değerlendiriliyor. Ayrıca DAO’larla mücadele konusunda da son derece ısrarlı olan bu proje, her geçen gün daha fazla popülarite kazanmaya devam ediyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir