Bitcoin Ajandası

MİCA Tasarısı ve FED Kararı Kripto Piyasalarına Damga Vuracak!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. MİCA Tasarısı ve FED Kararı Kripto Piyasalarına Damga Vuracak!

MİCA Tasarısı ve FED Kararı Kripto Piyasalarına Damga Vuracak!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
11 0

Başta Bitcoin olmak üzere kripto para piyasalarını büyük ölçüde etkileyecek olan gelişmelerin yaşanacağı piyasalarda merakla beklenen o hafta sonunda geldi. Aylardır tartışmaları süren ve Bitcoin’in 69 bin dolar bandından düşmesine neden olarak gösterilen FED faizi hakkında detaylar bu hafta belli olacak. Diğer yandan kripto piyasalarını yakından ilgilendiren Dijital Varlıklarda Piyasalar düzenlemesi olarak bilinen MİCA tasarısının oylaması da bugün gerçekleştirilecek.

MİCA Tasarısı Bugün Oylanacak!

MİCA Tasarısı Bugün Oylanacak!
MİCA Tasarısı Bugün Oylanacak!

Piyasalarda uzun zamandır beklenen ve tartışılan bu hafta, kripto borsalarına damga vuracak çeşitli gelişmeler yaşanacak. Batı’nın en önemli organizasyonlarından olan Avrupa Birliği’nde Bitcoin’i derinden etkileyecek bir oylama gerçekleştirilecek. MİCA tasarısı adıyla bilinen Dijital Varlıklarda Piyasalar düzenlemesinde, iş kanıtıyla (PoW) çalışan dijital varlıklara kısıtlama getirecek bir maddeye yer verilmişti. Geçtiğimiz ay tasarının meclise sunulup oylanması beklenirken, söz konusu madde tasarıdan çıkarılacak oylama tarihi ertelenmişti.

Oylaması 14 Mart olarak belirlenen tasarıya yine iş kanıtını kısıtlayacak bir madde koyuldu. Eklenen bu yeni maddeyle çevre standartlarına aykırı olan ve iş kanıtıyla çalışan dijital varlıkların yasaklanması amaçlanıyor. Fakat yine de piyasalarda standartların detayları hakkındaki belirsizlikler ve tartışmalar devam ediyor.

FED Faiz Kararının Açıklanacağı Toplantı Çarşamba Günü Gerçekleştirilecek!

Bitcoin’e ve kripto piyasalarına damga vurması beklenen FED faiz kararının duyurulacağı toplantı çarşamba günü Türkiye saatiyle 21:00’da başlayacak. 21:30’da FED Başkanı Jerome Powell basın toplantısında kendisine yöneltilen soruları yanıtlayacak. Uzmanlara göre FED kararı 25 baz puan kadar artırılması yönünde olurken, yıl boyunca faiz artırımlarının sürdürüleceği tahmin ediliyor.

Gerçekleşmesi beklenen tüm bu gelişmelerin yanı sıra El Salvador’da geçtiğimiz aylarda açıklanan Bitcoin tahvillerinin yine bu hafta çıkarılabileceği belirtiliyor. Konuya ilişkin resmi bir açıklama bulunmazken haftasonu açıklanan birçok haber, Bitcoin tahvillerinin beklentisine neden oldu.  

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir