Bitcoin Ajandası

MİCA Yasası AB Resmi Gazetesi’nde!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. MİCA Yasası AB Resmi Gazetesi’nde!

MİCA Yasası AB Resmi Gazetesi’nde!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Avrupa Birliği’nin hazırlamış olduğu MİCA yasası Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kripto sektörünün regülatör çatışmalarıyla karşı karşıya olduğu şu günlerde Avrupa Birliği’nde yeni gelişmeler yaşandı. Avrupa Birliği (AB), uzun zamandır üzerinde çalıştığı ve yürütme organlarının onayladığı MİCA yasası için resmi bir hamlede bulundu. Kripto para düzenleyicilerini içeren bu yasa, Avrupa Birliği’nin Resmî Gazetesi’nde yayımlanarak yürürlüğe girdi.

MİCA Yasası için Resmi Adım Atıldı

MİCA Yasası için Resmi Adım Atıldı
MİCA Yasası için Resmi Adım Atıldı

Avrupa Birliği, kripto para düzenlemelerinin yer aldığı MİCA yasa tasarısını resmen yürürlüğe soktu.

Kripto düzenlemesi ve lisanslamasıyla alakalı önemli yasaların oluşturduğu MİCA, bugün (9 Haziran 2023) itibariyle Avrupa Birliği Resmî Gazetesi’nde yerini aldı. Yürürlüğe giren söz konusu bu yasaya göre kripto hizmet sağlayıcılarının çeşitli konularda dikkatli olması gerekiyor. Ağırlıklı olarak kripto cüzdan sağlayıcıları, para transferi konusunda müşterilerini tanımlamak durumunda kalacak.

Amerika Birleşik Devletleri’nde neredeyse çatışma ortamı yaratan düzenleyici süreçlerin ortasında atılan bu adım, kripto topluluğunun büyük ilgisiyle karşılandı. Avrupa Birliği’nin tüzüğüne giren kripto yasaları, ilk aşamada 30 Aralık 2024 tarihinde yürürlüğe girecek. MİCA’nın bazı hükümleri ise 30 Haziran 2024 tarihinde uygulamaya sokulacak.

Bununla beraber MİCA, genel olarak kripto para şirketlerine faaliyet gösterme imkânı sağlayacak. Bu faaliyetler, yasal düzenleyicilerle korumaya alınacak.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir