Bitcoin Ajandası

Monero Nedir Nasıl Alınır Madenciliği Nasıl Yapılır
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Monero (XMR) Nedir? Nasıl Alınır? Madenciliği Nasıl Yapılır?

Monero (XMR) Nedir? Nasıl Alınır? Madenciliği Nasıl Yapılır?

Berkay Güzelsoy Berkay Güzelsoy -
1697 0

Monero, bahsi geçen bu özellikleri sayesinde kısa zamanda rekabetçi bir hale gelen kripto para piyasası içinde yer almayı ve tutunmayı başarmıştır. Monero’nun ön plana çıkan bu gizlilik özelliği, cüzdan adreslerini gizlemesinden kaynaklanmaktadır.

Monero (XMR) Nedir? Nasıl Alınır? Madenciliği Nasıl Yapılır?
Monero (XMR) Nedir? Nasıl Alınır? Madenciliği Nasıl Yapılır?

Kripto para birimleri değerlendirildiğinde, XMR’e oranla birçok kripto para biriminde bir kimsenin cüzdan adresi öğrenildiğinde, o cüzdana daha sonra gönderilecek veya cüzdandan çıkacak parayı takip edilebilmektedir. Fakat XMR’da bu durum geçerli değildir. XMR, finansal anlamda gizliliğin veya mahremiyetin korunmasına ciddi anlamda önem veren kullanıcılara uygun bir coin olarak bilinmektedir. Monero sunduğu özellikler sebebi ile gizlilik kripto para birimi olmasından dolayı deep webde en çok kullanılan kripto para birimi olarak bilinmektedir. Bunun yanında, XMR ya da Monero, madencilik yapılmasına olanak tanıyan bir kripto para birimidir.

XMR, 2014 yılında geliştirilerek piyasaya sunulan bir kripto para birimidir. Kısa zaman içinde geniş bir piyasa değerine ulaşmıştır. Bugün yaklaşık piyasa değerinin 1,15 milyar dolar olduğu bilinmektedir. Geniş piyasa değeri sebebi ile Monero, yatırımcılar ve kripto para madencileri tarafından çok sık tercih edilen ve dikkat çeken bir kripto para birimidir. Konu ile alakalı Monero’nun piyasadaki bu hızlı yükselişini fark eden kullanıcılar, Monero’nun nasıl satın alındığını ve madenciliğinin nasıl yapılabileceğini merak etmeye başlamışlardır. Monero da diğer kripto para birimleri gibi, alım, satım, ödeme veya takas işlemlerine olanak tanıyan bir kripto para birimidir.

Monero (XMR) Nasıl Alınır?

Monero (XMR) Nasıl Alınır?
Monero (XMR) Nasıl Alınır?

Kripto para birimlerine sahip olabilmek için iki farklı yol bulunmaktadır. Bunlardan birincisi, kişilerin kripto para birimleri ile işlemlere izin veren kripto para borsalarına dahil olmaktır. Kripto para borsası platformlarında kayıt olan kullanıcılar, bu platformlarda sahip oldukları kripto paraları saklayabilmek veya depolayabilmek için bir dijital para cüzdanına sahip olmalıdır. Bunun neticesinde de, kişilerin XMR alıp satması mümkün olabilmektedir. Bunun yanında, madencilik işlemine izin veren monero, bu yolla da elde edilebilmektedir.

Kullanıcılar kripto para borsası platformları aracılığı ile işlem yapacakları zaman dikkatli olmalıdır. Seçilen kripto para borsası platformlarının sunduğu imkanlara ve bazı özelliklerine dikkat etmek gerekmektedir. Bu borsa platformlarının güvenli olmaları önemlidir. Ayrıca, kripto para borsası platformları, gerçekleştirilen alım veya satım işlemleri için belirli oranda komisyon da almaktadır. Bu komisyon ücretlerinin de değerlendirilmesi gerekmektedir. Güvenlik açığı bulunan kripto para borsalarında hesapların hacklenmesinden dolayı ciddi sorunlar meydana gelebilmektedir. Bu sebeple, bu borsa platformlarının seçimini yaparken iyi bir araştırma yapmak ve en sık tercih edilen güvenilir borsa platformlarında yer almak önemlidir. Bir kripto para borsasında alınan komisyon miktarının düşük olması o kripto para borsasını güvenli yapmayacağı gibi, tam tersi durum için de aynı şey geçerlidir. Bu sebeple, seçim yaparken her hususun dikkatle analiz edilmesi gerekmektedir.

Kripto paralara sahip olabilmek madencilik işleminin gerçekleştirilmesinde de önemli hususlar bulunmaktadır. Öncelikli olarak madencilik yapacak olan kullanıcıların, yeterli donanıma sahip ekipmanlarının olmaları gerektiği unutulmamalıdır. Kripto para madenciliğinde kişiler, çeşitli matematiksel formüller ile oluşturulan şifrelerin çözülmesini sağlayarak ödül olarak kritp para kazanabilmektedir.

Madencilik işlemleri farklı yollar ile yapılabilmektedir. Ancak her kripto para birimi madencilik işleminin yapılmasına izin vermemektedir. Bu sebeple, madencilik yapmak isteyen kullanıcıların, bu işleme izin veren kripto paraları seçmesi önerilmektedir. XMR, madencilik işlemine imkan sağlayan bir kripto para birimi olarak kullanıcılar tarafından çok sık tercih edilmektedir. Kişiler, madencilik yapabilmek için ekipman sahibi olabilir veya madencilik havuzlarında yer alabilmektedir.

Monero Madenciliği Nasıl Yapılır?

Monero Madenciliği Nasıl Yapılır?
Monero Madenciliği Nasıl Yapılır?

Kripto para madencilik yöntemlerinde olan ekipman edinme durumu XMR için söz konusu değildir. Genellikle kişisel bilgisayarlar ile yapılamayan madencilik işlemleri Monero için yapılabilmektedir. Bilgisayar sahibi olan her kullanıcı Monero madenciliği yapabilmektedir. Ancak, sahip olunan ekipmanın işlem kuvveti ne kadar iyi olursa, madencilik işlemi de o kadar iyi yapılabilmektedir. Monero ile madencilik yapabilmek için bir madencilik havuzuna girilebilmektedir. Madencilik havuzunun mantığı, kullanıcıların donanım güçlerini birleştirmeleridir. Madencilik havuzu, kullanıcılara işlemlerin kontrol edilebilmesi imkanı sunmaktadır. Madencilik işleminden kazanılan ödüller de havuz içinde kullanıcılar arasında paylaştırılmaktadır.

XMR madenciliğinin en önemli aşaması, yeterli ve gerekli donanıma sahip olmaktır. Bahsi geçen bu donanımların yanı sıra, kullanıcıların bir madencilik havuzunda yer alabilmeleri için gerekli yazılıma sahip olmaları gerekmektedir. XMR madenciliği için özel ASIC’lere gerke yoktur. Bir CPU veya GPU kullanılarak XMR madenciliği yapılabilmektedir. Ancak bunun için de donanımı seçmeden önce dikkat edilmesi gereken iki nokta bulunmaktadır. Bunlar;

  • Yüksek hash hızı; bahsi geçen hash hızını, donanımın işlem gücü olarak düşünmek mümkündür.
  • Düşük elektrik tüketimi; yüksek elektrik enerjisine ihtiyaç duyulduğu için madencilikte en önemli şeylerden biri de elektrik tüketimidir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir