Bitcoin Ajandası

Moonriver Nedir?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. NFT/Token
  4. »
  5. Moonriver Nedir?

Moonriver Nedir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
13 0

Kripto paraların sayılarının artmaya devam ettiği bir süreçte yeni bir kripto para platformunun ortaya çıkışı kimseyi pek de şaşırtmayacak gibi gözükmektedir. Peki Moonriver nedir?

Moonriver, Moonbeam Vakfı’nca meydana getirilen ve Kusama ağı üzerinde bir parachain olarak çalışan Ethereum’la uyumu bulunan ve merkeziyeti olmayan bir proje olarak açıklanmaktadır.

Yazımızda Moonriver ile ilgili bilgiler aktarırken bir yatırım önerimiz olmayacağından emin olabilirsiniz. İyi bir kripto yatırımcısının geniş çaplı bir araştırma yapmadan bir kripto yatırımına girmesini düşünmek bile istemeyiz. Bu uyarımızdan sonra Monriver ile ilgili bilgilerimizi paylaşmaya başlayabiliriz…

Moonriver Ortaya Çıkış Serüveni

Moonriver Ortaya Çıkış Serüveni
Moonriver Ortaya Çıkış Serüveni

Platformunun kriptosu olan MOVR, Ethereum protokolü ile Web3 uyumu bulunan bir API arasında köprü işlevi üstlenir. Böylece Moonriver, geliştiricilere akıllı sözleşmeleri ve DApp olarak ifade edilen merkeziyetsiz uygulamaları çok az değiştirme usulüyle dağıtma yetkisi verir.

Kusama ağı üzerinde bulunan parachainler, Relay zinciri olarak tabir edilen, Kusama ağının ana blok zincirine bağlı durumdaki özel blok zincirleridir. Relay zinciri, Kusama ağının ortak güvenlik, fikir birliği ve işlem anlaşmalarında sorumluluk sahibidir. Parachainler, Relay zincirine entegre edilerek Relay zincirinin temel özelliklerinden yararlanmaya başlar.

Moonbeam ekibi, Ethereum’la uyumu olan bir akıllı sözleşme platformu sağlamak amacını taşıdığı için Moonriver’ı Kusama üzerinden başlatma tercihinde bulunmuştur. Sonrasında 2021 senesi itibariyle Polkadot ağı için benzer bir platform olan Moonbeam’i (BEAM) piyasaya çıkarmıştır.

Moonriver ve Polkadot İlişkisi

Polkadot (DOT), şu an var olan ağlar içinden en sağlam blok zincirine sahip ağ özelliği taşır. Polkadot ağı, sadece bir blok zincirine sahip olmaktan ziyade kullanıcıların yüksek hız ve verimlilik içinde veri transferinde bulunabilecekleri geniş bir blok zincir projesi olarak öne çıkar.

Polkadot, geliştiricilerin, katkı sunmaya çalıştıkları yenilikçi bir ağ özelliği taşımasıyla da bilinmektedir. Polkadot’ta proje almak demek, başka blok zincirler üzerinde bulunmayan bir verimlilik içinde çalışma imkanı bulmak anlamına gelmektedir.

Polkadot ağı’nda yer alan Moonbeam için kanarya ağı olarak görev alması amaçlanıyor. Böylece blok zinciri üzerinde yer alan yeni kodlar, Moonbeam’e aktarılmadan önce Moonriver tarafından gerçek ekonomik koşullara göre test edilip doğrulanma imkanı oluşacaktır.

Polkadot yelpazesi içinde en yeni projelerden birisi olarak bilinmektedir ve yatırımcılar tarafından yüksek talep gören bir token özelliği taşır.

MOVR Token Görevi

Moonriver’ın kripto para birimi olarak bilinen MOVR, Moonriver ağının korunması ve işletilmesi konusunda çok önemli bir görev üstlenmiş durumdadır.

MOVR aynı zamanda işlem ücretlerinin ödenmesi, akıllı sözleşmenin çalışmasına ve ağa destek vermek için blok üretimini teşvik etmek ve Moonriver’ın yönetimdeki zincir üstü mekanizmasını kolaylaştırmada kullanılması beklenmektedir.

Moonriver Moonbeam Kardeşliği

Kusama’nın Polkadot’un kardeş blok zincir ağı olduğu gibi, Polkadot’ta bulunan Moonbeam isimli daha büyük bir projenin kardeşi durumundadır.

Moonbeam, Ethereum ortamında yer alan akıllı sözleşme yeteneklerini Pokadot’un çok zincirli ağında olan yüksek ölçeklenebilirlik özelliğiyle bütünleştirerek başka geliştirici projelerine karşı bir alternatif ortaya çıkarır.

Moonbeam için bir tür test alanı olarak görülebilir. Ağ üzerinde uygulamaya alınacak yeni kod ilk önce buraya gönderilir. Geliştiriciler, Moonbeam ağına bir gönderimde bulunmadan önce Moonriver üzerindeki hataları çözebilme imkanı bulur.

Kusama üzerindeki tanıtımı geride kalsa da tanıtım sonrasında gördüğü ilgiyle öne çıkan bir token olan bilinmektedir. İlk başta 70 dolar civarında bir fiyatla piyasaya çıkan token, sonrasındaki süreçte 430 dolara kadar yükseliş kaydetmiştir.

Kusama ve Polkadot, saygın blok zincir ağları olarak öne çıkar. Yatırımcıların Moonriver’a olan talebine bu açıdan pek de şaşırmak gerekir. MOVR’lerini satın almaya çalışan yatırımcıların birden çok seçeneği bulunur. Kraken, KuCoin ve Gate.io gibi borsa ortamlarının MOVR’yi listeledikleri bilinmektedir.

MOVR Geleceği Nasıl Olur?

MOVR Geleceği Nasıl Olur?
MOVR Geleceği Nasıl Olur?

Kripto para birimlerinin ortaya yeni çıktığı dönemlerde gelecek öngörüleri merak edilir. Yapılan analizlerle bir sonuca ulaşmaya çalışan yatırımcılar, yapacakları yatırımlarla ilgili bir yol haritası oluşturmaya çalışır.

Yeni piyasaya sürülmüş bir kripto para birimiyle ilgili gelecek yorumunda bulunmak ve bunda haklı çıkabilmek kolay bir durum değildir. Üstelik böyle bir yorum girişimden bulunmak sağlıklı da olmayacaktır.

Moonriver platformunun para birimi olan MOVR hakkında geleceğe dair yapılan yorumların olumlu seyrettiğini görebiliyoruz. Ancak 2021 yılı itibariyle kullanıcıyla tanışan bir para birimi hakkında ileriki yıllar için yapılan öngörülerin çok isabetli olması beklenmeyebilir.

Kripto Para Çeşitliliği İçinde MOVR

Çok çeşitli kripto para biriminin bulunduğu, hatta birçok kripto para biriminin isminin dahi duyulmadığı bilinmektedir. Böyle bir ortamda MOVR’da kendine bir yol izlemeye çalışacaktır.

MOVR, yatırımcısına ne kazandırır ne kaybettirir, sorusuna bir cevap verebilmek şimdilik kolay görünmüyor. Ancak kullanıcı sayısının artmasına bağlı olarak yaygınlaşacak bu para birimi de kendini piyasaya kabul ettirdiğinde isminden çokça söz edileceğe benzemektedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir