Bitcoin Ajandası

Move to Earn (M2E) Nedir? Nasıl Çalışır?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. NFT/Token
  4. »
  5. Move to Earn (M2E) Nedir? Nasıl Çalışır?

Move to Earn (M2E) Nedir? Nasıl Çalışır?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
11 0

Play to Earn modelinin farklı bir versiyonu olarak karşımıza çıkan Move to Earn, fiziksel aktivitelerle para kazanmanın bir yolu olarak ifade ediliyor. Birçok insan oyunlara dahil olmak yerinde M2E olarak da bilinen bu protokol üzerinden fiziksel aktiviteler aracılığıyla para kazanma şansına sahiptir.

FitnessFi adıyla da ifade edebilmenin mümkün olduğu M2E, adından da anlaşılacağı üzere fiziksel aktivitelerin oyunlaştırılmış halidir. Wii Sporları, Pokemon GO gibi geleneksel sağlık oyunları gibi bir nitelik taşıyan bu platform, akıllı cep telefonları, akıllı saatler ve bu gibi cihazlarla bağlantı kurarak vücut aktiviteleri hakkında bilgi toplayabiliyor. Üstelik bu gibi bilgileri uygulama içi varlığa dönüştürebiliyor.

Move to Earn Nedir?

Move to Earn Nedir?
Move to Earn Nedir?

Move to Earn her ne kadar kripto para sektöründe yeni bir terim olarak bilinse de esasında yeni bir şey değildir. Çeşitli fiziksel aktiviteler uzun zaman öncesinde oyun haline getirilmiştir. Bunun en önemli örneği Pokemon GO oyunu olurken, Nintendo geliştirdiği bu oyunla hareket temalı mobil uygulama ve oyunlarını popüler hale getirmeyi başarmıştır. Yakın geçmişte dünyaca ünlü oyun devi Switch konsollarıyla beraber özel fitness kumandaları bulunan oyunu piyasaya sürdü. Daha da geçmişten bir örnek göstermek gerekirse; Wii Sports türünden oyunları ön plana çıkaran Wii konsolu da başka bir örnektir.

Gerçek hayatta profesyonel sporcuların kazandıkları sponsorluk ya da turnuvalar kazanarak gelir elde ettiği için bu gibi aktiviteleri dahi M2E olarak değerlendirebiliriz. M2E aktif kullanıcıları için finansal ödüller kazandıran bir protokol olarak ifade edilebilir.

Move to Earn, kullanıcılarının yeteri kadar hareket etmesi halinde ücretsiz olarak elde edilen kriptodaki gelişme olarak da tanımlanabilir. Bu platformda kullanıcılar fitness görev ya da hedeflerini tamamlayıp günlük olarak belirtilen sayıda adım atıyor. Aynı zamanda ailesi ve yakınlarına karşı bir rekabet de yürütebilen kullanıcılar, sağılığı üzerinde çalışarak hem eğlenebilme hem de para kazanabilmek şansına sahiptir. M2E protokolü kripto para dünyası açısından son derece yeni bir uygulama olsa da uzun zamandır kullanımda olan bir uygulamadır.

Move to Earn Nasıl Çalışır?

Move to Earn, parasal ödüller bakımından kullanıcısının yürüyüşle, bisiklet sürerek ya da çeşitli yöntemlerle hareket etmeye teşvik eden kripto blok zinciri ve projelerini ifade eder. Bu sistem sayesinde kullanıcılar ne kadar çok hareket ederse o kadar çok para kazanabilme şansı elde edebiliyor.

M2E sisteminin konsepti son derece basittir. 2020 yılında küresel fitness pazarının 36.34 milyar dolarken 2028 yılında yüze 15,4 civarındaki bir yükselişle CAGR’de 114 milyon dolara ulaşması öngörüldüğünde, son derece açık bir ürün ve pazar uyumu gözler önüne seriliyor. Adım sayıcılar konusunda artırılmış gerçeklikte fitness ve GPS takipçilerine varana kadar günümüzde birçok insan sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek adına önemli bir çaba sarf ediyor.

M2E konsepti, akıllı blok zincirlerine entegre edildiğinde kullanıcıların aktif olarak dahil oldukları fiziksel aktivitelerde finansal ödüller kazanmalarını sağlar. Fitness haricinde dünyayla etkileşim kurabilen hareket tabanlı oyunlar da bulabilmek mümkündür.

M2E ile oyunculara ve kullanıcılara açık pazarlarda takas edilmesi, satılması ya da alınması mümkün olan bazı benzersiz varlıklar sunulur. NFT’ler, bu gibi öğelere benzersiz tanımlayıcılar dahil edilerek en temel piyasa güçlerinden biri aktif edilebilir. DOSE, Stepn, DEFY gibi projeler bu dalgayı önemli bir başarıyla başlatmış oldu.

Söz konusu bu blok zinciri sürümü, insanların her gün evinden çıkıp işe gitmelerini, oturdukları yerden kalkıp hareket etmesini sağlayabilecek tek şey olan parasal ödüller sunabiliyor. Bu sayede sağlığın iyileştirilmesine ve eğlenirken para kazanılabilmesine olanak sunuyor.

Move to Earn (M2E) Örnek Projeleri

Move to Earn projelerin bazıları 2021 yılının sonuna doğru piyasaya sürülmüşken, bu projeler sektörde blok zinciri sürümünün önünü açmıştır. Söz konusu projelerden bahsetmemiz gerekirse; Wii Sports, Stepn, Pokemon GO ve Genopet bunlardan birkaçıdır.

Stepn

Bünyesindeki sayısız spor ayakkabıyla sektörün en başarılı NFT pazarına sahip olan Stepn, Move to Earn blok zinciri sürümü için en iyi örnek projelerden biridir. Projedeki her bir spor ayakkabı benzersiz bir NFT olurken, her birini ayrı bir özelliği bulunur. Kullanıcılar yürüyüş ayakkabısı, koşu ayakkabısı ya da spor ayakkabı seçebilme şansına sahip olurken, ayakkabılar ne kadar benzersiz olursa oyuncunun o kadar çok ödül kazanması söz konusudur. Ayrıca kazanılan ödüller, ayakkabının kalitesine, özelliğine, türüne ve seviyesine göre de değişiklik gösterebiliyor.

Stepn’da her ayakkabıyla bir talimat alan kullanıcılar ödül kazanabilmek için belirtilen sürede talimatları yerine getirmek durumundadır. Bu sayede hem fiziksel aktivitelerde bulunabilirken hem de para kazanma şansı elde edilebiliyor.

Genopet’ler

Genopet’lerin kazanılabilecek ilk NFT’ler olduğu ifade ediliyor. Solana blok zinciri üzerine inşa edilen popüler oyun Pokemon GO’dan esinlenilerek tasarlanmış olan bir oyundur. Bu oyunda her bir Genopet benzersiz olmakla beraber kullanıcısının kişiliğiyle kodlanmış NFT ruh hayvanı olarak tanımlanabilir.

Bu projede amaç günlük birkaç adım atmak olurken, aynı zamanda yakınlarda bulunan belli bir noktaya ulaşmaktır. Genopet’te ne kadar çok puan toplanırsa o kadar çok güçlü, benzersiz ve eğlenceli bir hal alınabilir. Yakın gelecekte Apple Watch ile bir bağlantı kurulması planlanan bu projede, oyuncular arası düello da söz konusu olabilir. Oyuncuların birbirine meydan okuyabildiği platformda kazanan ücretsiz olarak kripto para kazanma şansı elde edecektir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir