Bitcoin Ajandası

MultiSig Cüzdan Nedir? Ne İşe Yarar?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. MultiSig Cüzdan Nedir? Ne İşe Yarar?

MultiSig Cüzdan Nedir? Ne İşe Yarar?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
18 0

Kripto paralarını güvende tutmak isteyen birçok yatırımcı çeşitli araştırmalarda bulunur. MultiSig cüzdan ya da Multisignature gibi terimler bu gibi konularda en sık karşılaştığımız teknikler arasında yer alırken, birçok insan bu tekniklerin nasıl çalıştığını ya da ne işe yaradığını merak edebiliyor.

Çoklu imza cüzdanları geleneksel cüzdanlardan çok daha farklı bir çalışma sistemine sahiptir. MultiSig cüzdanının kurulumu esnasında yapılabilecek herhangi bir hata kripto paralara erişimi engelleyebilir.

Bu yöntemi kullanmaya başlamadan önce MultiSig’in ne anlama geldiği, nasıl çalıştığı, ne işe yaradığı, artıları ve eksileri hakkında bilgi sahibi olunması önemlidir. Bitcoin Ajandası olarak bu yazılımızda söz konusu teknikle alakalı merak edilen tüm soruları yanıtlayacağız.

MultiSig Cüzdan Nedir?

MultiSig Cüzdan Nedir?
MultiSig Cüzdan Nedir?

Türkçe’de çoklu imza anlamına gelen MultiSig, bir kripto para cüzdanında varlıklara erişim sağlayabilmek adına birden fazla imzaya ihtiyaç duyulacağı anlamına gelir. Bir çeşit güvenlik sistemi olarak da nitelendirebildiğimiz bu teknikte, kripto paralara erişebilmek ve işlem gerçekleştirebilmek adına birçok imzaya ihtiyaç duyulur.

Geleneksel kripto para cüzdanlarında tek bir imza bulunur ve özel bir anahtara sahiptir. Cüzdana tek başına erişim sağlamak isteyenler için bu durum ideal bir yöntem olabilir. Dijital imza oluşturabilmek adına bu özel anahtarlara ihtiyaç duyulur. Bu durumu bir örnekle izah etmemiz gerekirse; 3 özel anahtarı bulunan bir cüzdana sahip olduğunuzu varsayalım. Dijital imzanın kombinasyonu yalnızca bu 3 özel anahtarla oluşturulabilir. Tek ya da 2 anahtarla bu imzayı oluşturabilmek mümkün olmazken, bu gibi durumlarda cüzdanda yer alan varlıklara da erişim mümkün değildir.

Çoklu İmza Nasıl Çalışır?

Basit bir izahla iki kilidi ve anahtarı bulunan güçlü bir kasa düşünebiliriz. Anahtarların biri A kişisinde, diğeriyse B kişisindedir. Kasanın açılmasının tek yolu, her iki anahtarın da aynı anda kasanın yanında bulunmasıdır. Buna göre kişilerden birinin izni olmadan diğerinin kasayı açabilmesi mümkün değildir.

Çoklu imzaya sahip cüzdanlarda saklanan kripto varlıklara 2 ve üzeri anahtarlarla erişim sağlanabilir. Bu türden cüzdanların kullanımı, kullanıcıların kripto varlıkları etrafında ekstra güvenlik katmanı elde etmelerine olanak sağlar. Ancak ileri seviyeye ulaşmadan önce çoklu yerine tekli anahtarların kullanıldığı geleneksel cüzdan adreslerinin temelini anlamak son derece önemlidir.

Hangi Cüzdan Türleri Kullanılabilir?

MultiSig her ne kadar kripto paraların güvenliğini sağlasa da bu cüzdanı kullanırken kripto para kaybetmenin mümkün olduğunu unutmamak gerekir.

Günümüzde birçok güvenlik uzmanına göre ne olduğunu bilinmeyen bağlantılara kesinlikle tıklanmaması gerekiyor. Bununla beraber internet üzerinden dosya indirmemek ve tohum cümlesini çevrimiçi olarak saklamamak gerekiyor. Birçok özel anahtara sahip olduğunuzda, uzmanlara göre bunları aynı cüzdanda saklamamak da faydalı olacaktır.

Kripto para sektöründe tercih edilebilecek pek çok farklı cüzdan bulunurken, bunlardan birkaçına değinebiliriz:

 • BitGo: Sahip olduğunuz Bitcoin’i bir MultiSig cüzdanında saklamak isterseniz BitGo en uygun piyasalardan biridir. Bu cüzdan sadece Bitcoin saklamak için uygundur.
 • Coinbase: Özel anahtarların veri tabanında gizlendiği Coinbase’de, “Barındırılan Cüzdan” adı verilen bir cüzdan kullanabilmek mümkündür.
 • Armory: 2011 yılından beri kullanılan Armory, en eski MultiSig cüzdanı olarak bilinir. Bu platformda özel cüzdanları yönetebilmek ve bunları ayrı yerde tutabilmek mümkündür.
 • Electrum: Electrum cüzdanında özel anahtarları soğuk cüzdan adı verilen cüzdanlarda muhafaza edebilmek mümkündür.

MultiSig Cüzdanının Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

MultiSig cüzdanı kullanıcılarına pek çok önemli avantaj sağlamasıyla bilinen bir tekniktir. Her ne kadar bu denli avantajlı ve faydalı bir yöntem olsa da bazı dezavantajları da bulunur. MultiSig’in avantaj ve dezavantajlarından kısaca bahsedebiliriz

Avantajları

 • Kripto para birimleri güvenli bir ortamda saklanır: Birçok imzaya ihtiyaç duyulduğundan tek imzalı bir cüzdana kıyasla daha güvenli bir saklama alanı sunar.
 • Tek bir cihaza bağımlı kalmanın önüne geçebilir: Kripto varlıkların tek imzalı bir kripto para cüzdanında olması ve cüzdanın kaybolması durumunda, MultiSig avantajlı bir kullanım sunabilir.
 • Çok fazla seyahat edenler için avantajlıdır: Sık sık seyahat eden kripto yatırımcıları çoğunlukla kripto para cüzdanlarını yanında bulundurmak durumundadır. Bu durumda MultiSig kullanımı son derece güvenlidir. Çünkü yatırımcının seyahati esnasında kripto cüzdanını kaybetmesi halinde, kendisinden başka kimsenin cüzdanına erişmesi mümkün değildir.  
 • Emanet görevi üstlenir: üçüncü bir tarafın imzalardan birine sahip olması mümkün olurken, bu sayede MultiSig2in bir emanet görevi üstlenmesi de mümkündür.

Dezavantajları

 • Kurtarması güçtür: Cüzdana erişim kaybedilmesi durumunda MultiSig cüzdanını geri yüklemek son derece güçtür. Bunun için birçok tohum cümlesiyle uğraşmak ve dolayısıyla fazladan zaman harcamak gerekir.
 • Kurulumu sanıldığı kadar kolay değildir: Bir MultiSig cüzdanının kurulumunu gerçekleştirmek, geleneksel cüzdanlara kıyasla çok daha zordur. Birçok imza ve tohum cümlesine ihtiyaç duyulurken, aynı zamanda kişinin teknik bilgilere de sahip olması gerekir.

Sonuç

MultiSig yöntemi, herhangi bir kripto para cüzdanı için 2 ve daha fazla özel anahtar oluşturabilme imkânı sağlar. Birçok özel anahtarı bulunan bir cüzdana sahip olan kripto yatırımcısının varlıklarını daha güvenli bir ortamda saklayabilmesi mümkündür. Fakat cüzdan için hangi MultiSig türünün ya da uygulamasının tercih edildiği önemli bir konudur.

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere kripto para yatırımcılarının tercih edebileceği pek çok farklı MultiSig cüzdan türü ve uygulaması bulunur. Yatırımcılar kendilerine uygun olan uygulama ya da cüzdan türünü tercih ederek kripto paralarını güvenli bir ortamda saklayabilme şansı elde edebilmek mümkündür.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir