Bitcoin Ajandası

Mutlaka Bilmeniz Gereken Kripto Ekosistemi Argo Sözcükleri
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Mutlaka Bilmeniz Gereken Kripto Ekosistemi Argo Sözcükleri

Mutlaka Bilmeniz Gereken Kripto Ekosistemi Argo Sözcükleri

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Her alanda olduğu gibi kripto ekosisteminde de bazı argo kelimeler bulunur. Bu sözcükleri bilmek söz konusu alanla ilgilenen kişilere büyük kolaylıklar sağlar. Eğer siz de kriptoyla ilgileniyorsanız bu ekosistemde bulunan argo ya da bir diğer deyişle teknik sözcükleri öğrenmelisiniz.

Kripto Ekosistemi Argo Sözcüklerini Tanıyın

Kripto Ekosistemi Argo Sözcüklerini Tanıyın
Kripto Ekosistemi Argo Sözcüklerini Tanıyın

Kripto sektörünün kendine özgü dilini öğreneceğiniz sözcükler meydana getirir. Bu bakımdan bu sözcüklerin taşıdığı manaları mutlaka bilmelisiniz. Edineceğiniz kelime bilgisi size yapacağınız yatırımlarda büyük avantajlar sağlayabilir.

FOMO

Kripto ekosisteminde sıklıkla kullanılan terimlerden biri FOMO’dur. Bu terim hem yatırım piyasasında hem de sosyal hayatta sıklıkla karşınıza çıkacak olan bir terimdir. Fomo sözcüğünün anlamı fırsatı elden kaçırma korkusudur. Açılımı da fear of missing out olan bu terim aynı zamanda yanlış bir tercihte bulunma ya da pişman olma anlamlarını da içinde barındırır. Yatırım alanında çok kez karşılaşabileceğiniz fomo sendromu sosyal medya etkileşimlerinin yetersiz olduğu durumlarda da oluşabilir.

Shitcoin

Shitcoin sözcüğü size son derece komik ya da ilginç gelebilir. Belirli bir hedef için çıkarılmayan para birimlerini ifade etmek için bu terim kullanılır. Genel olarak en iyi değere sahip olmayan coinler için shitcoin dendiği söylenebilir. Yani bu terimin herhangi bir para birimi için kullanılması sizi şaşırtmasın. Kişisel olarak hangi para biriminden bu terimle bahsedeceğiniz size kalmış.

HODL

Kripto ekosistemindeki varlıklarda birtakım dalgalanmalar meydana gelebilmektedir. Bu dalgalanmalara rağmen kullanıcı uzun vadeli bir şekilde birikimini elinde tutuyorsa bu eylemi HODL olarak ifade edilir. Yani eğer siz piyasada düşüş yaşandığı halde portföyünüzde yer alan varlıklarınızı satmıyorsanız HODL stratejisi uyguluyorsunuz demektir. Bu strateji değerini yitirmeye başlayan varlıkların uzun vadede yeniden değerlenmesini sağlayan bir taktiktir.

Söz konusu strateji daha çok Ethereum ve Bitcoin tarzı kripto para birimleri için tercih edilmektedir. Bu para birimleri birçok kişinin elinde mevcuttur ve çoğunlukla değer kazanmakta olan dijital mallardır. Bu paralar düşük fiyattan satın alınarak değerlenmesi beklenir. Bu yüzden de cüzdanda uzun vakitler bekletilebilir.

Shill

Shill çok kısaca ifade etmek gerekirse örtülü reklam anlamına gelir. Herhangi bir proje hem itibar hem de statü sahibi birey tarafından tanıtılır. Bu tanıtımın manipüle edici bir etkiye sahip olduğu gözden kaçırılmamalıdır. Yani yapılan reklamlar daima doğru ve güvenilir yorum barındırmayabilir. Shill kelimesinin Türkçe karşılığı da yem sözcüğüdür. Herhangi bir coin bu yöntemle devamlı methedilir ve değeri doğal olarak yükseltilir.

Degen

Kripto ekosisteminde kullanılan terimlerden Degen sözcüğü, degenerated kelimesinin kısaltılmış versiyonudur ve “dejenere olmuş” manasını taşır. Kripto para yatırımı yapacak olan bireyin gereken araştırmayı yapmaksızın işlem yapması anlamı barındırır. Kişi bu işlemi gerçekleştirirken FOMO’nun etkisi altına girer ya da anlık sinyalleri takip ederek bu işleme karar verebilir. Degen olarak tanımlanan yatırımcı bireyler fiyat dalgalanmalarında spekülasyon oluşacağını düşünürler.

BTFD

Açılımı buy the fucking dip olan BTFD, “dipten satın al” anlamını taşıyan bir argodur. Kripto para birimlerinde hem yükselişler hem de düşüşler gözlenmesi son derece doğal bir durumdur. Dijital malların özellikle sert düşüşlerin yaşandığı dönemlerde satın alınması BTFD terimiyle ifade edilir. Birçok analist tarafından bu iyi bir yatırım fırsatı olarak yorumlanır. 

Rekt

Rekt sözcüğü kripto ekosisteminde karşınıza çıkacak olan terimlerden biridir. Bu terim birtakım yatırımlarda ya da işlemlerde finansal açıdan çöküş yaşanmasını ifade eder. Yükseliş gibi çöküşler de bu alanda karşılaşma olasılığı bulunan bir durumdur. Çeşitli miktarlarda para kaybını tanımlayan rekt sözcüğü daha çok büyük kayıplar karşısında kullanılır. Kullanıcı “rekt oldum” diyorsa, kaybını dile getiriyor demektir.

FUD

FUD da yine İngilizce’de bulunan Fear, Uncertainty, Doubt sözcüklerinin kısaltmasıdır. Bu kelimeler Türkçede korku, kararsızlık ve şüphe olarak karşılık bulur. Gerek siyasette gerekse ekonomi alanında sıklıkla FUD kullanımına yer verilir. Medya kullanılarak topluluklara birtakım haber yayılması sağlanır. Bu haberler manipüle edici nitelik taşır. Manipüle edilen şeyin itibarı zayıflar. Kriptoda bu taktik para değerinin itibarsızlaştırılması olarak düşünülebilir.

Ape in / Apes

Bu terim herhangi bir projeye gereken özeni göstermeksizin doğrudan yatırım yapmayı ifade eder. Bu eylemin altında yine FOMO’nun yattığını söylemek mümkündür. Kullanıcıların kolay ve hızlı bir biçimde kâr etmek için tabiri caizse maymuna dönüşmesi ape in olarak karşılık bulur.

GM

Aslında bu terimi gündelik hayatta kullanıyor olmanız olasıdır. Çünkü GM, good morning sözcüğünün kısaltmasıdır. Kripto ekosisteminde bu terim pozitif bir atmosfer oluşturma amacıyla GM ifadesi kullanılır.

HFSP

Kripto ekosistemindeki argo terimlerden bir diğeri de HFSP terimdir. Have Fun Staying Poor cümlesinin kısaltılmış hali olan HFSP Türkçede “fakir kalmanın tadını çıkar” cümlesiyle karşılık bulur. Bireyi kibirli bir pozisyona iten HFSP, kripto mallara yatırım yapmayan kimseleri tanımlamak amacıyla kullanılan bir terim olarak bilinir.

WAGMI

Wagmi sözcüğü özellikle NFT’lerin yatırımcıların hayatında yer almaya başlamasıyla beraber tanınır hale gelmiştir. “Hepimiz başaracağız” anlamı taşımakta olan Wagmi We Are All Going to Make It cümlesinin kısaltılmış versiyonudur. Kripto satın alanlara ya da satışını sağlayanlara destek vermek amacıyla bu terimin kullanıldığı söylenebilir. Bunun yanı sıra ilerleyen zamanlarda başarı yakalayacağına inanılan NFT’ler için de bu terim kullanılır.

Moonboys/ Moonbois

Moonboys “ay çocukları” anlamına gelen bir argodur. Kripto paraların gelecekte büyük umutlar vaat edeceğini düşünen kişiler için moonboys terimi kullanılır.

Gigabrain- Smol Brain

Kripto ekosistemindeki kavramları mükemmel bir biçimde anlayan bireyler gigabrain olarak isimlendirilir. Smolbrain ise gigabrainin tam tersi anlamına gelen bir terimdir. Bu terim de söz konusu alanda bilmesi gereken terimlere hâkim olmayan kişiler için smol brain sözcüğü kullanılır.

Nuke

Nuke “nükleer bomba” anlamına gelen bir sözcüktür. Piyasada keskin ve ani bir düzelme meydana geldiği zaman kullanılan nuke teriminin yerini bulması için fiyat değerlerinin minimum %10 düşüş yaşaması gerekir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir