Bitcoin Ajandası

NASA da Metaverse Projesi için Önemli Bir Adım Attı!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. NASA da Metaverse Projesi için Önemli Bir Adım Attı!

NASA da Metaverse Projesi için Önemli Bir Adım Attı!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

NASA, yakın bir zamanda yapmış olduğu açıklamayla metaverse projesi için yeni bir adım attığını duyurdu. Açıklamaya göre Epic Games ile ortaklık kuran NASA, oluşturacağı sanal gerçeklik platformu sayesinde Mars’ta yeni deneyimler yaşatacak.

NASA, söz konusu bu metaverse projesi için ayrıca kitle kaynaklı çözüm sağlayan isim HeroX ile de bir anlaşma gerçekleştirdi. Proje kapsamında HeroX, sanal gerçeklikle Mars’ta bulunan astronotların karşılaşabilecekleri çeşitli durum ve tecrübeleri gösterecek bir XR test ortamına fayda sağlamayı hedefliyor. Şirket şimdiden “NASA MarsXR Challenge” isimli kitle kaynaklı bir rekabete start vermiş görünüyor.   

Metaverse Projesi MarsXR Büyük Ödüller Sunacak

Metaverse Projesi MarsXR Büyük Ödüller Sunacak
Metaverse Projesi MarsXR Büyük Ödüller Sunacak

NASA MarsXR Challenge’la NASA, astronotlara sunulacak bu tecrübe fırsatı için beş farklı stil arayışında. Yapılan anlaşmaya göre projede her bir kategori için 4 olmak üzere totalde 20 farklı ödül ve 7 bin dolarlık ödül havuzuna yer verilecek. Her bir kategorinin kazananı 6 bin dolar ödül kazanacak olup, katılımcıların meydan okumaya dahil olabilmek için 80 günlük süresi bulunacak.

Elde edilen bilgilere göre proje geliştiricileri, Mars XR Operasyon Destek Sistemi için ihtiyaç duyulacak olan Mars deneyimlerini ve varlıklarını hazırlayabilmek adına Unreal Engine 5 kullanacak.

MarsXR Son Derece Gerçekçi ve Gelişmiş Olacak

Geliştiricilerin sıfırdan inşa edeceği Mars simülasyonuna MarsXR adı verilecek. MarsXR, 400 metrekarenin üzerinde gezegen arazisine, gece/gündüz görüntüsüne, son derece gerçekçi hava şartlarına, simüle edilen yer çekimine ve uzay kıyafetlerine kadar pek çok farklı detaya sahip olacak. İlk aşamada bu özelliklerle tamamlanan MarsXR için geliştiriciler sonradan varlık eklemesinde bulunabilecek. Ayrıca mevcut varlıkları kendi özel deneyimlerini kazanabilmek için de kullanabilecek.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir