Bitcoin Ajandası

Near Protocol (Near) Nedir?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. NFT/Token
  4. »
  5. Near Protocol (Near) Nedir?

Near Protocol (Near) Nedir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Near Protocol, hemen hemen iki yıl süren Ethereum, Polkadot, Cosmos ve Solana gibi kripto projeleri içerisinde geliştiriciler sayesinde blok zincirleri konularının nasıl çalıştığı anlamaya çalışılmaktadır. Bunun önemli görülmesinin sebebi ise kripto alanlarında bu önde gelen projelerin kapsamında hepsinin nasıl çalıştığına dair notlar alan sadece Whiteboard serisi izleyicilerin olmadığını söylemek gerekir. NEAR’daki ekip de öğrenmektedir ve onların inşa ettikleri sadece fomo’yu ateşleyebilmektedir.

Near Protocol Nedir?

Near Protocol Nedir?
Near Protocol Nedir?

NEAR, verimli topluluk tabanlı ve geliştirici dostu olan akıllı ve sözleşmleli blok zinciri platformu olmasıyla birlikte web sitelerine göre, NEAR’da sadece 5 dakika içinde merkezi bulunmayan bir uygulama oluşturulmaktadır. NEAR, 2018 yılı dönemlerinde Alexander Skidanov ve Illia Polosukhi tarafından oluşturulmuştur.

NEAR, bir ayı piyasaları sırasında herhangi bir şeyi inşa etmeden önce bile, ilk dört ay içerisinde özel finansman turlarına yaklaşık 50 milyon dolar toplamayı başarmıştır.

Kulağa karmaşık ve çok riskli gelse de aslında çok mantıklı bir yapısı bulunmaktadır. İki kurucunun yanında geçmiş kayıtlarına bakıldığında Alex, eski bir Microsoft yazılım geliştiricisi ve Memphis’te eski mühendislik müdürü, dağıtılmış veri tabanları konusunda uzmanlaşmış bir şirketle eşdeğer olarak kıyaslanma görebilmektedir.

Ayrıca, 2008 yılında dünyanın dört bir yanından üniversite öğrencilerinin katıldığı yıllık bir programlama yarışmasında ICPC’de altın madalya kazanmasıyla birlikte Ilya, kendisi ve geliştirici ekibinin şu an için Google’ın çeviri hizmetleri açısından kullanılmasıyla derin öğrenme ve doğal dil teknolojilerini araştırdığı Google’ın beğenilen araştırma bölümünün eski bir mühendislik yöneticisinin yanında bir de 2008 ICPC finalisti olmuştur.

NEAR Tokenomik

NEAR ICO, Ağustos 2020’de kripto parasız olarak gerçekleşti. Bu, projeninduyurulmasından iki yıldan fazla ve kısıtlı ana ağının Nisan 2020’de piyasaya sürülmesinden beş ay sonraydı. 

ICO, CoinList’in taleple boğulma aşamasından sonraki güne ait olmasıyla birlikte Amerika Birleşik Devletleri dışındaki akredite yatırımcılara 120 milyondan fazla NEAR tokenı satın alabildi. Mainnet piyasaya sürülünce yalnızca 25 milyon görünme ile ICO tokenı sağlanarak ve NEAR transferleri yapımın ardından, Ekim 2020’nin ilk dönemlerinde kısıtlanmamış ana ağın piyasaya sürülmesine kadar mümkün kılınmadı.

Saniyede 100.000’den fazla işlemi karşılayan NEAR, ağ dizilerinde o kadar düşük bir sonuç almıştır ki bunları normal bir sayı olarak ifade etmek pratikliği mümkün kılmamıştır. Stake onaylayıcıları ve delegatörleri, 2020’nin başlarında ana ağın başlatılmasıyla birlikte NEAR üzerinde topluluk hükümetine sahiplik edinmiştir. Bu, kripto para birimlerinde en yetenekli ekiplerden biri olarak inanılmaz derecede agresif bir geliştirme programlarının sonralarında yer almıştır. Blockchain, duyurulmasından sadece iki yıl sonra hayata geçirilecektir.

Yeni token enflasyonist bir varlığı ifade ederken, günlük işlemlerin sayısı işlem ücretleri ile yakılmasından sonra yeterince yüksek olduğunda, onu deflasyonist bir değere dönüştürerek NEAR tokenının dağıtımı biraz endişe verici kılabilir. Ancak hemen hemen her tahsisat için yıllarca devam eden bir emisyon programı olmasına göre uygulamaya bakıldığında NEAR’ın geleceği belirsiz, ancak özel gerekçelere, özel parçalanmış zincirlere ve hatta cep telefonuna olası bir entegrasyona yöneliyor gibi görünmektedir.

Near Protocol (NEAR) Kurucusu Kim?

Near Protocol (NEAR) Kurucusu Kim?
Near Protocol (NEAR) Kurucusu Kim?

Protokolün kurucularından akla ilk olarak iki isim gelmektedir. Alex Skidanov ve Illia Polosukhin isimlerini bu piyasayı yakından takip edenler daha önce de mutlaka duymuş olduklarından aşina olacaklardır.

Near Protocol (NEAR) Neden Artıyor?

Farklı dijital uygulamaların var olduğu ortamlarda web’de kullanılmak ve bunu daha güvenilir yapmanın yanı sıra daha hızlı hale getirmek için oluşturulan protokol, son zamanlarda inanılmaz bir yükselişe imza atarak kendi rekorunu kırmayı başardı. Analistler bu artışta olan durumun nedeni için işlem hacminin artışına yönelmişlerdir. Son dönemlerde de çok fazla yatırım almaları ve yatırımcı sayısının da gözle görülür oranda arttığı göz ardı edilmezse bu konu da önem içermektedir.

Near Protocol NEAR) Madenciliği (Mining) Nasıl Yapılır?

Mining işlemi kapsamında yapılacak olan işlem coinlerden değildir. Eğer mining yaparak kazanç elde etmek gibi bir amaç varsa farklı coinlere göz atılması tavsiye edilmektedir. Near bu bağlamda hizmet alınabilecek bir dijital varlık olmadan bu yüzden kazançlı ya da benzeri bir yorumda bulunmak için de haliyle mantık dışı kalacaktır.

Near Protocol (NEAR) Geleceği

Uygulamaları web’de daha güvenilir olarak kullanmak için hazırlanan protokoller, an itibarıyla 2021’in en dikkat çekici isimleri arasından biri haline gelmiş olmaktadır. Geleceği olan dijital varlıklar arasında görülenlerden biri olduğu için henüz olumsuz yorumları pek bulunmamaktadır. İyileştirme çalışmaları ve aldığı yatırımlar sayesinde birlikte her geçen gün biraz daha büyüme kaydetmektedir. Yine yakın zamanda gerçekleştirdiği tarihi yükseliş de piyasa değerini inanılmaz bir şekilde arttırmış görünmektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir