Bitcoin Ajandası

Nebulas Projesi Nedir? NAS Coin Ne için Kullanılır?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. Nebulas Projesi Nedir? NAS Coin Ne için Kullanılır?

Nebulas Projesi Nedir? NAS Coin Ne için Kullanılır?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Nebulas projesi, blok zinciri teknolojisinin daha verimli bir şekilde kullanılabilmesi için 2017 yılında başlatılmış olan bir projedir. Nebulas ana ağında gerçekleştirilen işlemlerin miktarı, bazı zamanlarda Ethereum ağındaki işlemlerle rekabet edebilecek seviyeye ulaşmasıyla bilinir.

Kripto para kullanıcılarının büyük çoğunluğu, Nebulas’a “Yeni Google” yakıştırmasında bulunuyor. Fakat bu ikili arasında pek çok farklılığın olduğu aşikâr. Google, günlük olarak kullanıma uygun bir arama motoru olarak bilinirken, Nebulas ise blok zincirleri arasında merkezi olmayan uygulama (dApp), akıllı sözleşme ve kullanıcı varlıklarını aratabilmek adına tasarlanmış bir projedir. Bir ERC-20 tokeni olarak geliştirilen projenin yerel tokeni NAS Coin, ana ağını da bağımsız bir hale getirdi.

Bitcoin Ajandası olarak bu içeriğimizde Nebulas projesiyle alakalı merak edilen detaylardan ve NAS Coin’den bahsettik.

Nebulas Projesi Nedir?

Nebulas Projesi Nedir?
Nebulas Projesi Nedir?

Nebulans projesi, kullanıcıları teşvik etmek üzere kurulu olan ve kendi kendini geliştiren bir blok zinciri projesidir. Bu proje kendisini bütün blok zinciri ağları açısından arama çerçevesi sunan merkeziyetsiz bir platform olarak tanımlar. Singapur merkezli olan ve arama motoruyla ön plana çıkan bu proje, 2017 yılında piyasaya sürülmüştür. Bununla beraber yükseltilebilir akıllı sözleşme yeteneklerine de sahiptir. Bu nitelikler şimdilerde blok zinciri teknolojisinin temelini atan Ethereum’da dahi bulunmaz.

Kripto para piyasalarındaki birçok insan, Nebulas projesini yeni nesil Google olarak nitelendiriyor. Bir noktada her iki arama motorunun birbirinde benzeyen özellikleri bulunur. Dolayısıyla bu bakış açısının nispeten doğru olduğunu söyleyebilmek mümkündür. Fakat her iki projenin kullanım durumları farklılık gösterir. Google, günlük olarak gerçekleştirilebilecek internet aramaları için tasarlanmıştır. Nebulas ise daha çok akıllı sözleşmeler, merkezi olmayan uygulamalar (dApp) ve kullanıcıların blok zinciri varlıkları için aramalara odaklanan bir sistemdir. Nebulas’a ait WhitePaper’da yer alan bilgilere göre, daha üst seviyede özgürlük ve eşitlik sağlamayı amaçlamaktadır.

Nebulas Projesinin Özellikleri Nelerdir?

 • Nebulas Rank (NR): Evrensel bir blok zinciri değer ölçüsünü oluşturur. Mesela; bu özellik sayesinde yüksek puana sahip merkezi olmayan uygulamaları kontrol edebilmek ve daha iyi kararlar verebilmek mümkündür.
 • Nebulas Force (NF): Protokolleri ve akıllı sözleşme esnekliğini destekleyen, geliştirici dostu bir çözümdür. Bu özellik, blockchain’in piyasa şartlarına uyum sağlamasına yardımcı olurken, aynı zamanda çatallaşmanın oluşmasını da engeller.
 • Arama Motoru: Topluluk üyelerinin büyük bir pazarda merkezi olmayan uygulamalar ve akıllı sözleşmeler gibi talep edilen verilere erişim sağlamasına yardımcı olur.
 • Geliştirici Teşvik Protokolü (DIP)/Adanmışlık Kanıtı (PoD): Geliştirici ekibe katkıları sebebiyle NAS Coin ile ödül sunan bir sistemdir. Bu sistem, geliştirici ekibin adaleti ve çıkarlarını korumak üzere geliştirilmiştir.
 • Lightning Network Wallet: Atamoik takaslardan oluşur. NAS Coin’i yıldırım ağının en etkili olduğu herhangi bir kripto para birimiyle takas etme imkânı sunar.

Nebulas Nasıl Çalışır?

Nebulas projesi, açık kaynaklı algoritmalar, doğrulanabilir bilgiler ve dağıtılmış veri depolarıyla merkeziyetsiz bir arama motoru üzerine inşa edilmiştir. Projenin teknik incelemesi 60 sayfayı aşkın olurken, bir başlangıç kılavuzunda konu edilmesi mümkün olmayan birçok farklı teknik veriye yer veriliyor. Bununla beraber Nebulas projesinin web sitesinde yer alan sadeleştirilmiş teknoloji kısmı, projenin sahip olduğu 3 temel özelliği içerir.

Nebulas Rank (NR): Açık kaynak olarak da ifade edilen söz konusu bu özellik, kullanıcı varlıklarının yayılması, likidite ve kullanıcılar arasındaki etkileşime dayanan temel sıralama algoritması olarak ifade edilir. Nebulas Rank, pek çok farklı varlığı sıralama gibi bir görev üstlenir.

Nebulas Force (NF): NEbulas Force, Nebulas blockchain’i ve bunun üzerine kurulu olan dağıtılmış uygulamaları kendi kendine geliştirme gibi bir yetkinliğe sahiptir. Söz konusu olan bu özellikle geliştiriciler protokolü rahatlıkla güncelleyebilirken, aynı zamanda topluluk arasındaki bölünmelerin de önüne geçebilir.

Geliştirici Teşvik Protokolü (DIP): Merkezi olmayan uygulamaların (dApp) geliştirilmesi konusunda teşvik edici olan bu özellik, yerinde pozitif geri bildirim döngüsü olarak ifade edilir.

NAS Coin Nedir? Ne için Kullanılır?

NAS Coin, Nebulas projesinin yerel tokeni olarak tanımlanır. ERC-20 tokeni olarak geliştirilen bu kripto para birimi, pek çok farklı kullanım alanına sahiptir. Bunlardan bazılarını şu şekilde örneklendirebiliriz:

 • Kullanıcıların ödüllendirilmesinde kullanılır.
 • Geliştirici ekibi teşvik etmek amacıyla ödül olarak sunulur.
 • Geliştirici ekibin akıllı sözleşmelere erişebilmesi için ödeme yöntemi olarak kullanılır.
 • Topluluk üyeleri NAS Coin ile atomic swap yapabilme şansına sahiptir.
 • Arama sorguları karşılığında NAS Coin kazanabilmek mümkündür.

NAS Coin, blok zinciri teknolojisinin en güçlü geliştiricilerine sahip olan isimler arasında yer alıyor. Bununla beraber Nebulas projesi, şimdilerde blok zinciri teknolojisinde en sık rastlanan 3 soruna odaklanıyor; küresel bir değer ölçüsünün bulunmaması, sistem yükseltmelerinin eksiliği ve mükemmel bir kullanıcı deneyimini destekleyecek ekosistemin bulunmaması.

Projenin geliştirici ekibi, merkezi olmayan uygulamaların sayısı arttıkça topluluk üyelerinin istediğini bulabilmek adına pek çok uygulama arasında gezinmek için yardıma ihtiyaç duyacağına inanıyor. Ayrıca geliştirici ekibin merkezi olmayan uygulamaların yapımında teşvik edilmesi ve yardımcı olunması da gerekecek.

Geliştirici ekibin teknik incelemede ifade edilen tüm detayları tamamlamayı planlaması halinde bu projenin önünde taahhütler olacak. Bu durumda, kısmen yeni blok zinciri projesinin diğerlerinin derya denizinde nasıl rekabet ettiğine şahit olmak da ilginç olacak.

NAS Coin Nereden ve Nasıl Alınır?

NAS Coin’in nereden ve nasıl satın alınacağı, genellikle bu projeye yatırım yapmak isteyenlerin merak ettiği bir konudur. Şimdilerde NAS Coin’i listeleyen kripto para borsaları şunlardır:

 • Gate.io
 • OKX
 • MEXC

Bahsi geçen bu borsalara erişim sağlayan yatırımcıların ilk olarak hesap oluşturması, sonrasında kimlik doğrulamasını yapması gerekir. Bu adımların ardından doğru işlem paritesinden para yatıran yatırımcılar, NAS Coin satın alım emri oluşturarak bu varlığa sahip olması mümkündür.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir