Bitcoin Ajandası

Nexo Nedir? Nexo Nasıl Kullanılır?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. Nexo Nedir? Nexo Nasıl Kullanılır?

Nexo Nedir? Nexo Nasıl Kullanılır?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
4 0

Kripto para birimleri uzun zamandır bir çeşitli dijital ödeme aracı olarak kullanılmaya devam ederken, günümüzdeyse birçok insan için bir araçtan çok daha fazlası haline gelmiştir. Özellikle de finans sektöründe kripto para birimleri, DeFi ya da Decentral Finance aracılığıyla devrim oluşturuyor. Bu durum, blok zinciri üzerine inşa edilen finans hizmetleri sayesinde pasif gelir elde etme imkânı sunabiliyor. Nexo’nun da kullanıcılarına sağladığı tam olarak böyle bir avantajdır. Bu doğrultuda “Kriptonuzun gücünü açığa çıkarın” sloganıyla hizmet vermeye devam ediyor.

Nexo ödünç verme platformunu ilk kez duyan birçok insan için büyük bir soru işareti olurken, bu platformun ne işe yaradığı, nasıl kullanıldığı, ne gibi imkanlar sağladığı gibi konuları açıklamaya çalışacağız.

Nexo Nedir?

Nexo Nedir?
Nexo Nedir?

Nexo, bir tür kripto para ödünç verme platformu olarak tanımlanıyor. Söz konusu kripto para dünyası olunca ödünç vermenin ne anlama geldiği de bir soru işareti olarak karşımıza çıkıyor. Bu alanda ödünç verme bir çeşit DeFi, merkezi bulunmayan finans yöntemi olarak ifade edilebiliyor. Bu platform kullanıcılarına kripto parayla yine kripto ödünç alma sansı sunuyor.

Blok zinciri inşa edilmeden önce bir finansman ya da banka aracılığıyla borç alabilmek mümkündü. Bu finans kuruluşları krediyi ayarlayıp kredi alma koşullarını inceleyip değerlendirmede bulunuyordu.

Blok zinciri üzerine inşa edilen bir ödünç verme platformu sayesinde bu üçüncü şahsa artık ihtiyaç duyulmuyor. Tüm protokoller akıllı sözleşmeler aracılığıyla yürütülürken, bu durumda kredi şartlarını incelemeye ya da işlemleri gerçekleştirmek için başka bir tarafa gerek görülmüyor. Bu platform sayesinde kullanıcının talep ettiği kredi, talep ettiği kripto karşılığında sağladığı teminata bağlı olarak değişebiliyor.

Nexo’nun Sağladığı İmkanlar Nelerdir?

İlk olarak 2018 yılında kullanıma sunulan ve sektörün ilk kripto kredi protokolü unvanına sahip olan Nexo, şimdiler 200’ü aşkın ülkede 4 milyonu aşkın kişi tarafından kullanılıyor. Üstelik bu ödünç verme platformu DeFi açısından kullanıcısına pek çok farklı imkân sağlayabiliyor. Bu imkanlara gösterebileceğimiz örneklerse şunlar:

 • Takas
 • Getiri
 • Ödünç alma
 • Kredi kartı

Takas

Nexo’ya ait kripto para ticareti yapabilmenin mümkün olduğu bir borsa bulunuyor. Bu borsada 2022 yılı itibariyle 300’den fazla işlem çifti bulunurken, diğer birçok borsadan farklı olarak bu borsa sabit fiyat politikasıyla faaliyet gösteriyor. Kullanıcının emir verdiği andaki fiyat, emrin gerçekleştirildiği esnada baz alınan fiyatla aynıdır.

Getiri

Ödünç verme platformunda sahip olunan kripto para sayesinde faiz üzerinden getiri elde edebilmek mümkündür. Yıllık bazda belirlenen faiz oranları çoğunlukla kripto para birimine bağlı olarak değişiklik gösterebilirken, ortalama olarak yüzde 17’ye kadar çıktığı biliniyor. Nexo’nun bu anlamda sağladığı avantajlarsa şunlardır:

 • Günlük ödeme
 • Kullanıcı varlıklarının güvenliği
 • Tokenlerin kilitli olmaması

Faiz oranlarının düzeyi, getiri sağlamak istenilen kripto para birimiyle de ilişkili bir durumdur. Platformun tokeni olan NEXO ile ödeme yapıldığında daha yüksek bir yüzde üzerinden faiz getirisi sağlayabilmek mümkündür.

Diğer yandan bu platformda kripto para birimini yatırırken ya da çekerken herhangi bir işlem ücreti talebi bulunmuyor. Bu platform üzerinden para kazanmak isteyenlerin hesap ayarlarında bunu belirtmesi ve hesabının birikim cüzdanında olması gerekiyor.

Ödünç Alma

Bu platform üzerinden ödünç almak isteyen kullanıcılar için bir dizi kullanım koşulları bulunuyor. Yıllık bazdaki oranlar ödünç alınan kripto para birimine ödenen faiz oranına bağlı olarak değişirken, bu oranlar yüzde 13,9’a kadar yükselebilir. Kredi sözleşmeleri yalnızca yıllık faiz oranları üzerinden düzenlendiği için kredinin onaylanıp onaylanmadığı yalnızca birkaç saniye içerisinde öğrenilebiliyor. Böylelikle 24 saat içerisinde ödünç alınmak istenen kripto paralar hesap cüzdanında yer alabiliyor.

Ödünç verme platformunda 40’ı aşkın itibari ya da sabit para birimi bulabilmek mümkün olurken, en az 50 dolar, en fazla 2 milyon dolara kredi kullanılabiliyor.

Kredi Kartı

Kullanıcılarına ayrıca bir kredi kartı sunabilen Nexo, bu kart ile kripto para biriminde ödeme yapma imkânı sağlayabiliyor. Kullanıcılar bu platformdaki hesabını hem fiziki olarak kredi kartı şeklinde hem de çevrimiçi bir kart olarak kullanabiliyor.

Nexo Güvenli mi?

Kripto para sektöründe son derece önemli bir yere sahip olan ödünç verme platformuyla alakalı olarak merak edilen konulardan bir diğeri de güvenli bir platform olup olmadığıdır. Platform, bir bütün olarak protokolü çeşitli siber saldırılara karşı koruyabilmek adına gerekli tüm güvenlik donanımlarına sahiptir. Üstelik piyasaya sürüldüğü tarihten bu yana herhangi bir siber saldırısına maruz kalmadı.

Platformun sahip olduğu en önemli güvenlik donanımları şunlardır:

 • Ayrılmış çoklu imza cüzdanı; Protokol cüzdanında açılmadan ya da değiş-tokuş yapılmadan önce bazı imzalara ihtiyaç duyuluyor. Bu önlem sayesinde bir kişinin tek başına kripto ticareti yapması ya da cüzdana erişim sağlamasına izin verilmiyor.
 • Kapsamlı güvenlik duvarı sunucu mimarisi; bu donanım sayesinde birçok siber saldırının önüne geçilebiliyor.

Nexo Nasıl Kullanılır?

Nexo’yu kullanabilmek için öncelikli olarak bir hesap oluşturulması gerekiyor. Bu aşamada kullanıcıların hesap oluştururken gerçek Nexo sitesini kullandığından emin olması son derece önemlidir. Platformun nasıl kullanılacağından kısaca bahsedecek olursak;

 • İlk olarak resmi internet sitesi üzerinden hesap oluşturulması gerekiyor.
 • Açılan ekranda hesaba bağlamak istenen e-posta adresinin girilmesi ve bir şifre oluşturulması gerekiyor.
 • Bu aşamada kullanıcının robot olup olmadığını kanıtlayabilmesi için bir yapboz parçası koyması talep ediliyor.
 • Bu adımları doğru bir şekilde izleyen kullanıcılar bilgilerini girdiği e-posta adresine bir mail alacaktır.
 • Bu maildeki bağlantıya tıklayan kullanıcılar artık bir hesaba sahiptir.

Platformdaki hesabının güvenliğini artırmak isteyen kullanıcılar 2FA önemlerini ve biyometrik tanımlamayı aktif hale getirme imkanına da sahiptir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir