Bitcoin Ajandası

NFT Açık Artırma Düzeni Nasıl Çalışır?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. NFT/Token
  4. »
  5. NFT Açık Artırma Düzeni Nasıl Çalışır?

NFT Açık Artırma Düzeni Nasıl Çalışır?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

NFT açık artırma süreci içinde NFT müzayedesi kavramı da kendini belli ediyor. NFT platformuna asıl heyecan katan da müzayededeki bu açık artırmalar oluyor. Bu aşamanın sağlıklı bir zeminde yürümesi yüksek ihtimaldir ancak riskler de söz konusudur.

Yaygınlık kazanan NFT açık artırma ve NFT müzayedesi üzerinde duracağımız yazımızda hem merak edilenlere yanıt vermeye hem de olası tehlikelere dikkat çekmeye çalışacağız.

NFT Açık Artırma Satışı Nedir?

NFT Açık Artırma Düzeni Nasıl Çalışır?
NFT Açık Artırma Düzeni Nasıl Çalışır?

NFT platformunun yaygınlık kazanarak haberlere konu olmasında, bünyesindeki açık artırmaların etkisi oldukça fazladır. NFT’de popüler hale gelen satışlar, açık artırma usulüyle yapılmış ve ses getirmiştir. Twitter Ceo’sunun tweeti ve Beeple’in 70 milyon dolarlık eseri bu açık artırma yöntemiyle alıcısını bulmuştur.

Gerçek dünya içindeki açık artırma hemen hemen herkes tarafından bilinir. Bunun dijital dünyadakini temsili ise NFT açık artırması şeklinde oluyor. Aslında NFT’deki esas alışveriş hareketliliği müzayedelerdeki açık artırma üzerinden yaşanıyor. Sistemin canlılığı bu açık artırmaların güvenli ve sağlıklı işlemesine dayanıyor.

NFT Açık Artırmasında Teklif Verme

NFT müzayedelerinin, NFT üzerine kurulu olan farklı yan platformlar üzerinden izlenmesi ve gerçekleştirilmesi mümkündür. Bu müzayedelere katılıp açık artırmada teklif vermek usulüyle satın alım gerçekleştirilebilir.

Elbette müzayede sürecinde açık artırma sırasında çeşitli risk ve tehlikelerle karşılaşmak söz konusu olabilmektedir. NFT açık artırmalarının güvenilir olmayan satıcılar tarafından yapılması durumunda sorunlu bir alışverişin ortaya çıkması kaçınılmazdır.

Sağlıklı ve güvenilir olduğundan emin bulunduğumuz NFT müzayedesindeki bir açık artırmaya katılmak istediğimizde satılan obje için belirlenen açılış fiyatına dikkat ederek teklif verme sürecine dahil olabiliriz.

Açık artırmada teklif vermek için de platformda belirlenen usullerin takip edilmesi gerekir. Teklif Ver seçeneğiyle verilmiş olan son tekliften yüksek bir teklif vermek yoluyla müzayedede fiyat sunmak mümkündür.

NFT Müzayedesi Tam Olarak Nasıl Çalışır?

NFT platformunda asıl hareket, müzayedelerde yaşanır. Burada açık artırmaya sunulan NFT’nin elde edilebilmesi üzerine kurulan işleyiş, kârlı da olabilir zarar da getirebilir. Fakat müzayede sonunda NFT’yi satın alma başarısı gösteren kişi, çoğu durumda kâr-zarar kıyasından ziyade elde etmekten başka bir şeyi düşünmeyebilir.

Bir NFT’nin oluşturulması, pazar yerinde satışa çıkarılması ya da açık artırma usulüne dayanan müzayede yöntemiyle satılması mümkündür. Müzayedeye çıkarılacak NFT’nin gerekli işlemleri geçtikten sonra alıcılarının karşısına çıkması söz konusudur.

Müzayedelerin sağlıklı yürütüldüğünden ve satıcının güvenilirliğinden emin olmak gerekir. Çünkü müzayede ismi altında sahte müzayedelerin sistemli bir fiyat artışıyla sahte NFT’lerin satışı da söz konusu olabilmektedir.

NFT Açık Artırma Uzantısı

NFT'yi Müzayedede Sattıktan Sonrası
NFT’yi Müzayedede Sattıktan Sonrası

NFT müzayedelerinde açık artırma için platformun kendi sunduğu özellikler kullanıldığı gibi NFT üzerine kurulmuş olan platformların açık artırmalarına da katılmak mümkündür.

Örneğin; Binance’nin NFT’de etkin bir pazar yeri yatırımı biliniyor. NFT kullanıcılarına buradaki açık artırmalara da katılma seçeneği sunulmaktadır.

Bir NFT açık artırmasına katılırken eseri elde etme heyecanı öne çıkacağından bazen çok yüksek fiyatla alım yapılması söz konusu olabilmektedir. Bu, NFT müzayedelerinde değişmeyen riskler arasında yer alır.

Müzayedeye katılan kullanıcılar, NFT’nin getireceği kârı da hesaba katarak hareket ettiğinde sürecin daha sağlıklı işlediği görülecektir. Müzayedelere katılmadan önce konu edilen NFT’yle ve satıcıyla ilgili geniş bir araştırma yapılması da sonra ortaya çıkabilecek sorunların önünü kesmek adına yararlıdır.  

NFT’yi Müzayedede Sattıktan Sonrası

NFT müzayedesinde eserini satan kişi, kabul ettiği yüksek teklif sonrasında NFT’yi, alıcıya vermeyi kabul eder. Bunun için platformun sistemi uygundur ve satış sonrası işlemler için bir işleyiş söz konusudur.

Müzayedede NFT’nin satılması önemli bir başarı olarak görülürken müzayede sonrasındaki sürecin, platformun imkanları içinde sorunsuz bir şekilde ilerlemesi de o kadar önemli konumdadır.

NFT’lerin haber gündemine girerek popüler olmasını sağlayan en önemli satış şekli müzayedelerdir. Müzayedelerdeki açık artırmalar, satışa sunulan NFT’yi öne çıkararak yeni kullanıcıları da platforma çekebilmektedir.

NFT Müzayedeye Katılmak Mantıklı Mı?

NFT müzayedeleri, NFT platformunda bulunan hemen her kullanıcının ilgisini çekmesiyle bilinmektedir. NFT ortamında yer alan kullanıcılar, elbette bir müzayedeye katılmak ve açık artırma sürecinde fiyat vermek isteyecektir.

NFT’de alım satım yapmayı hedefleyenlerin müzayedeye katılmaları gayet doğaldır. Önemli olan hem müzayedelerin güvenilirliğinden emin olmak hem de heyecanla değil mantıkla hareket etmektir. Böylece uygun olmayan bir alım yapmak tehlikesi bertaraf edilmiş olunur.

İstenmeyen bir NFT’yi, sadece satın almak heyecanıyla elde etmek ya da değeri çok düşük olan bir NFT eserini yüksek meblağla açık artırma sonucunda satın almak gibi durumlar da müzayede sürecinde yer alan risk ve tehlikeler arasındadır. NFT kullanıcıları için müzayedeler heyecan verici olduğu kadar ticari açıdan da kazançlı olabilmektedir. Önemli olan doğru zamanı bulmak ve düşünerek adım atmaktır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir