Bitcoin Ajandası

NFT Alım Satım İşlemi Öncesi Bilmeniz Gereken 4 Şey!
 1. Anasayfa
 2. »
 3. NFT/Token
 4. »
 5. NFT Alım Satım İşlemi Öncesi Bilmeniz Gereken 4 Şey!

NFT Alım Satım İşlemi Öncesi Bilmeniz Gereken 4 Şey!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
12 0

NFT’lerin yaygınlık kazanmasıyla NFT alışverişlerinde de hareketlilik meydana çıktı. Bu hareketliliği fark edenler, platforma dahil olmaya çalışırken NFT alım satım işlemi öncesi nasıl bir stratejiyi benimsemeleri gerektiği konusunu araştırır oldu.

NFT ortamında ticaret yapmak büyük ilgi görürken NFT alım satım işlemi öncesi dikkat edilmesi gerekenler de önem kazanmaya başladı. Peki NFT’de herhangi bir işleme başlamadan önce nasıl bir yol izlemeli? İşte yazımızda bu soruyu açıklayıcı başlıklar altında incelemeye çalışacağız.

NFT Alım Satım İşlemi Öncesi NFT’yi Tanımak

NFT Alım Satım İşlemi Öncesi NFT’yi Tanımak
NFT Alım Satım İşlemi Öncesi NFT’yi Tanımak

NFT pazarında olmak isteyenlerin, NFT alım satım işlemi öncesinde hakkında temel bilgileri edinmiş kişilerden oluşmaları muhtemeldir ancak biz yine de NFT’yi öne çıkaran özelliklerden bahsetmeyi yararlı görüyoruz.

Bir NFT’nin kolay anlaşılabilir tanımı, bir objenin dijital hale getirilerek alım satım yapılmaya açık olması durumu olarak ifade edilebilir. Bu objenin en önemli ayırt edici özelliği benzemezliği ve değiştirilemezliğidir. Denilebilir ki NFT’yi NFT yapan da bu iki özelliğidir.

NFT’ler benzemez ve değiştirilemez olma durumuyla öne çıkar ve sahte-kopya NFT tehlikesi bu açıdan ortadan kalkmış gibi görünür. Fakat buna karşın NFT ortamındaki pazar yerlerinde kopya ve sahte ürünlerin sayısı çok ciddi miktardadır. Elbette bir NFT orijinalliğinin doğrulanması mümkündür ama bu yüzde yüz tehlike önleyebilecek nitelikte değildir.

NFT ortamının popülerlik kazanması ve buna bağlı olarak yeni kullanıcıların platforma dahil olması sürecinde hareketlilik oluşurken NFT ortamındaki risk ve tehlikelerin bilinmesinde de fayda bulunmaktadır.

İleriki zamanda her şeyin NFT halinin olması ve bu platform üzerinden alım satımının yapılması gibi öngörülerde bulunanlar da söz konusudur. NFT’lerin yaygınlaştığı görülmekle birlikte bunun her gerçek nesneyi kapsar hale gelme aşamasının nereye varacağının ya da ne zaman gerçekleşebileceğinin üzerine konuşmayı şu an için erken bulduğumuzu söyleyebiliriz.   

NFT’ler Nereden Alınır?

NFT ortamına yeni dahil olanların ya da giriş için adım atma aşamasında bulunanların NFT’lerin nereden alınacağı sorusunu araştırmaları gayet normaldir. Bir NFT’nin alınıp satılması sürecinde nelerle karşılaşılacağı ve nasıl bir yol izlenmesi gerektiği NFT kullanıcı ve yatırımcılarının ortak konusudur.

NFT’ye dahil olma sürecinde olmazsa olmaz başlangıç, araştırmaktır. Bu araştırma, NFT ortamının nasıl bir çalışma prensibine sahip olduğunu çözmek ve sağlıklı bir NFT kullanımı için izlenecek yöntemi belirlemek üzerine fikir edinmekle gerçekleşir.

NFT ortamına girmek için ilk başta bir dijital cüzdana ihtiyaç duyulur. Ürünlerin satımı için NFT pazar yerlerine gerek olmayabilir ancak satılacak bu ürünlerden başkalarının haberdar olması için NFT pazar yerlerine müracaat edilmesi gerekir. Bu aşamayı gerçekleştirdikten sonra NFT alım satımları için her şey hazır diyebiliriz.

Öne çıkan NFT pazarları hakkında bilgi vermek gerekirse şöyle aktarabiliriz:

 • OpenSea,
 • Foundation,
 • SuperRare, Rarible,
 • Async Art,
 • KnownOrigin,
 • Portion,
 • Enjin Marketplace,
 • Myth Market,
 • BakerySwap,
 • AtomicMarket.

Bu pazar yerleri NFT platformu içinde öne çıkar ve pek çok kullanıcının da NFT alım satım yapmasında etkili olur. Hangisinin daha verimli olduğu ve kullanım özellikleri ise NFT kullanıcılarının araştırmalarını gerektirmektedir. NFT pazar yeri kararını verdikten sonra NFT alım sürecinin etkili olarak başlatılması gerçekleşecektir.

NFT’leri Nereden Aldığınızı Ne Etkiler?

NFT'leri Nereden Aldığınızı Ne Etkiler?
NFT’leri Nereden Aldığınızı Ne Etkiler?

NFT platformu üzerinde yapılan NFT alımları hangi durumlardan etkilenir ve kullanıcılar karar verirken bu aşamada neleri dikkate alır? NFT konusunda ince ayrıntılara dikkat edenler bu soruyu sorarak cevap aramaya çalışır. Bu soruyu önemseyerek yanıtını aramayı önemli buluyoruz.

NFT’lerin alım sürecinde pazar yerleri tercihi etkili olacaktır. Ancak pazar yerlerini seçmede kullanıcı kararı öne çıkacağından bu aşamada kullanıcının hangi pazar yerini, hangi sebeple seçtiği de önem kazanır.

Örneğin orijinal sanat eserlerinin kripto sanat merakı veya kripto sanat yatırımı eğilimiyle alınmaya çalışılması gibi etkenler, kullanıcının NFT pazar yeri tercihinde de etkili olacaktır. NFT platformunda alım aşamasında pazar yeri tercihinde bulunurken yapılacak araştırma burada öne çıkmaktadır.

Özetle; NFT’lerin alım sürecinde hangi pazar yerinde bu işlemin gerçekleştirildiği, hem o pazar yerinin özelliği hem de kullanıcı tercihiyle bağlantılı bir durumdadır diyebiliriz.

Sizi Hangi Tür NFT’ler Etkiler?

Bir NFT kullanıcısı ya da yatırımcısının NFT ortamında alım satım yaparken öne alacağı iki etken beğeni ve kârlılık olacaktır. NFT ortamında öne çıkan sanat eserleri ya da sanat değeri taşımayan objelerin ilgi görmesi de başta beğeni ve kâr getirme durumuyla değerlendirilir.

NFT kullanıcı ve yatırımcılarının eğilimleri, NFT alışverişinde de etkili olur. Bu açıdan NFT pazar yerlerinde satışta yer alan NFT’lerin nasıl bir içeriğe sahip olduğu, kullanıcıların ilgisini çekip çekmeyeceği ve sağlayacağı kazanç gibi unsurlar NFT alımlarını etkilemektedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir