Bitcoin Ajandası

NFT Alım Satımı ve İşlem Ücretleri Nelerdir?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. NFT/Token
  4. »
  5. NFT Alım Satımı ve İşlem Ücretleri Nelerdir?

NFT Alım Satımı ve İşlem Ücretleri Nelerdir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
12 0

Dijital ekonomi platformlarının yaygınlık kazanmasıyla birlikte NFT’nin de öne çıkması sonucu dijital kullanıcıları, NFT merakı sardı. Ancak bu platform üzerinde NFT alım satımı ve işlem ücretleri gerçeği, çok geçmeden kendini belli etti. NFT’ye ilk başta heyecanla giriş yapanların platformun ücret politikasını hesaba katmadığı biliniyor. Peki nedir bu işlem ücretlerinin içyüzü?

NFT alım satımı ve işlem ücretleri konusunu işleyeceğimiz yazımız içinde NFT platformu içinde karşılaşılacak işlem ücretleri ve alım satım işleyişi üzerinde duracağız.

Karşınıza Çıkabilecek NFT Alım Satımı ve İşlem Ücretleri

Karşınıza Çıkabilecek NFT Alım Satımı ve İşlem Ücretleri
Karşınıza Çıkabilecek NFT Alım Satımı ve İşlem Ücretleri

Bir blockchain üzerinden hizmet almak ücretsiz değildir. Hem Ethereum’da hem de Binance Smart Chain’de, gas olarak ifade edilen bir ücret kavramı bulunur.

Gas, blockchain üzerinden kurulacak tüm etkileşimlerde ihtiyaç duyulan hesaplama yakıtının bir ölçütü olarak açıklanabilir. Her etkileşimin, hesaplamaların sayısına ve çeşidine ilaveten gerekli depolamaya bağlı olarak belirli bir miktarda gas ihtiyacı söz konusudur. NFT akıllı sözleşmeleri üzerinde basit özellikli fon transferlerine kıyasla daha çok hesaplamalar ve daha yüksek gas maliyetleri mevcut durumdadır.

NFT alım satımı ve işlem ücretlerinde ödenmesi gereken asıl tutar, çeşitli etkenlere göre değişiklik gösteren gas fiyatına bağlı durumdadır. Bu gas ücretleri, işlemlerin doğrulanması ve blockchain üzerine kaydedilmesi için hesaplamayı yapan madencilere ödenir. Söz konusu olan bu işlem ücretleri Ethereum’da Ether ile veya BSC’de BNB ile ödenebilir.

Çok düşük bir gas fiyatı belirlendiği durumlarda madencilerin daha yüksek gas fiyatları olan işlemlere öncelik gösterme eğilimlerinden ötürü işlem çoğu zaman onaylanmamış olarak kalacaktır. Bu mekanizmayla kullanıcılar arasında bir açık artırma sistemi meydana gelir. Bazı kripto cüzdanlarının güncel piyasadaki gas fiyatlarını takip ettiği bilinir. Buna bağlı olarak da kullanıcıya uygun bir fiyat önerisi sunar.

Ethereum’un işlem başına 50 dolara kadar varan yüksek gas fiyatlarına sahip durumda olduğu bilinmektedir. Binance Smart Chain buna göre çok daha ekonomik işlem ücretleriyle hizmet vermesiyle kendini belli eder.

NFT alım satım işlemlerinde daha detaylı bilgi sahibi olabilmeniz için https://bitcoinajandasi.com/nft-alim-satim-islemi-oncesi-bilmeniz-gereken-4-sey/ yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Neler İçin İşlem Ücreti Ödemek Gereklidir?

Ödeme sürecinde ilk başta, gas ücreti için kullanılacak fonların saklanması ve satış bedelinin muhafazası için bir kripto cüzdanını oluşturmak önemlidir. Bu aşamada Binance Chain Cüzdanı ve MetaMask gibi ücrete tabi olmayan birçok cüzdan seçeneği mevcuttur. Cüzdan, içerik üreticilerinin NFT pazar yerleriyle etkileşimini sağlayan bir işlev üstlenir.

Cüzdana kripto para eklemek için geleneksel paranın dönüştürülmesi ya da bir kripto borsası kullanmak mecburiyeti bulunur. Transferi gerçekleştirmek için işlem ücreti ödenmesine gerek vardır ve bu ücretlerin çevrim kuruna yansıdığı görülür.

NFT Pazar Yerine Katılma ve NFT Çıkarma

NFT Pazar Yerine Katılma ve NFT Çıkarma
NFT Pazar Yerine Katılma ve NFT Çıkarma

NFT alım satımı ve işlem ücretleri , NFT ortamına dahil olduktan sonra pazar yerlerinde aktif olmak alışveriş için gerekli bir durumdur. NFT’ye girmeden önce platformda nasıl bir yol izlenmesi gerektiği ve sonrasında platforma kayıt aşamaları hakkında bilgi edinilmelidir.

NFT’ye dahil olunduktan sonra hangi pazar yerinde aktif olunacağı ve alım satım işlemi konusuna karar vermek NFT kullanıcısının isteğine göre belirlenir. Herhangi bir objenin dijital hale getirildikten sonra NFT ortamına kaydedilmesi süreci, beraberinde bu obje üzerinden yapılacak ticareti de getirecektir.

Birçok pazar yeri üzerinde NFT’lerin ve satış koşullarının açıklanmasına imkan tanıyan araçlar bulunur. Bir NFT oluşturma kararı verildiğinde NFT’leri meydana getiren akıllı sözleşmeyle etkileşim kurulması için gas ücreti ödemek gerekir. NFT alım satımı ve işlem ücretleri bazı NFT pazar yerlerinde ise NFT’lerin listelenmesi için ücret talebinde bulunulmaz. Bir NFT’nin satılmasına çalışılırken NFT çıkarma ücretinin ödenmesi şartı söz konusudur ve bu ücretin alıcıya yansıtılması durumu mevcuttur. Ancak bütün pazar yerlerinin böyle çalıştığı söylenemez.

NFT’yi Satma

NFT alım satımı ve işlem ücretleri NFT’lerin satılması durumunda pazar yerinin, bir hizmet ücreti ya da komisyon istemesi durumu oluşacaktır. Blockchain üzerindeki satış sürecinde akıllı sözleşmeyle etkileşim kurmak için de bir gas ücreti ödemek gerekir.

Ödeme Alma

Satış sonucunda kazanılan net bedeli satıcının cüzdanına transfer etmek için de bir gas ücret ödenmesi gerekir. İçerik üreticisi bir tekrar satış sonrasında ilk sözleşmeye bağlı olarak bir telif hakkı ödemesi aldığında bu tutar da yeni bir gas ücreti kesintisini beraberinde getirir.

Yazımızda NFT oluşturulmasında, alım ve satımında işlem ücretlerinin söz konusu olduğunu vurgulamaya çalıştık. İşlem ücretlerinin hangi durumlarda ortaya çıktığı bilindiğinde herhangi bir şaşırma olmayacaktır. Bilgi sahibi olunduğunda gelir sağlamak için koleksiyonluğun uygun olarak fiyatlandırılması kolaylaşacaktır.

Bir blokchainle etkileşim kurulmaya çalışılırken NFT alım satımı ve işlem ücretleri haricinde gas ücretlerine tabi olmak zorunludur. Bununla birlikte ortaya çıkan masraflarda tasarruf sağlayan bazı yöntemlerden bahsedilebilir. Bunları şöyle maddeleyebiliriz:

  • NFT çıkarma aşamasında Binance Smart Chain gibi daha ekonomik işlem ücretlerine imkan tanıyan bir blockchain kullanmak,
  • NFT pazar yerlerinin NFT’lerin listelenmesi, çıkarılması ve satılması gibi işlemlerde talep ettiği ücretleri bilmek.
  • Gas ücretlerinin dönemler içinde farklılık gösteren fiyatlarını inceleyerek NFT çıkarmak için gas fiyatının daha düşük seyrettiği zamanları tespit edip ona göre hareket etmek.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir