Bitcoin Ajandası

NFT’yi Ayrıcalıklı Yapan Özellikler Nelerdir?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. NFT/Token
  4. »
  5. NFT Ayrıcalıklı Özellikleri Nelerdir?

NFT Ayrıcalıklı Özellikleri Nelerdir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
14 0

NFT ayrıcalıklı özellikleri içinde bu platformu ayrıcalıklı yapan etkenlerden bahsederek NFT yatırımcılarının merak ettiği konuları öne çıkaracağız. Her ticari ortam gibi NFT ortamının içinde de bulunan tehlikeli durumlara değinmeyi de faydalı görüyoruz. Başlayalım.

NFT Ayrıcalıklı Özellikleri ve Güvenilirlik

NFT Ayrıcalıklı Özellikleri ve Güvenilirlik
NFT Ayrıcalıklı Özellikleri ve Güvenilirlik

NFT ortamının popülerliği artarken bu ortamda alım satıma başlayacak olanlar nasıl bir yol izlemesi gerektiğini araştırıyor. Daha çok sanatçıların, platforma dahil olduğu bilinirken herhangi bir sanat eseri sayılmayacak ürünlerin de satış konusu olduğu bilinmektedir.

NFT’de bir pazar yeri içinde alım satımı yapacak olan kullanıcılar yöntem araştırması yanında güvenilirlik soruşturması da yapabiliyor. Olası bir sanat eseri alım ya da satımında NFT içinde nasıl bir güvenilirlik söz konusudur? Sorunun yanıtı, bilgilendirme yazılarında aranırken kullanıcı yorumlarının da öne çıkması muhtemeldir.

Herhangi bir sanat eserinin zarar görmesi, ihtimal dahilindedir. Ancak bir NFT’nin mülkiyeti ek depolama alanı imkanıyla blok zinciri üzerinde güvenli durumdadır. Geleneksel sanat yapıtının saldırıya uğraması, yanması ve farklı şekilde ortadan kalkması söz konusudur. NFT ortamındaki bir sanat eserinin bu gibi durumlarla karşılaşması söz konusu değilken farklı tehlikelerin olasılığı da mevcuttur.

NFT’lerin Çalınma İhtimali

NFT ayrıcalıklı özellikleri konusunda NFT eserinin çalınma ihtimalini de incelemeyi önemli görüyoruz. Çünkü NFT ortamı da belli başlı tehlikelere açık bir haldedir.

Bir NFT’nin kopyalanma imkanı bulunmazken hırsızlık tehlikesine karşıysa tam manasıyla koruma altında değildir. NFT’de siber saldırı yoluyla bir hesap ele geçirilebilir ve sahibinin kontrolünden çıkabilir.

Bir saldırı sonucu ele geçirilen hesap içinde yapılan işlemlerse sahibini zarara sokabilir. Bu açıdan NFT ortamında hesap çalınması ve buna bağlı olarak hesapta bulunan eserlerin çalınması tehlikesi ortaya çıkabilir.

NFT’ye Olan İlgi ve Risk Gerçeği

NFT ayrıcalıklı özellikleri içinde NFT ortamındaki olumsuz durumları da yansıtmamız gerektiği düşüncesindeyiz. Çünkü her ticari ortam gibi burada da belli başlı riskler söz konusudur.

Son aylarda NFT’ye dahil olan sanatçılardan ve yaptıkları yüklü miktardaki satışlardan bahsedilirken bu durumun NFT için bir cazibe oluşturması kaçınılmazdır. Fakat düşünmeden girilen bir NFT girişiminin sağlıklı ilerlemeyeceğini de tahmin etmek zor değildir.

NFT ortamındaki tuzakları bilerek yola çıkmak, düşünceli adımlar atmak, yatırımcılar için daha iyi sonuçların alınmasını sağlayabilir. NFT ayrıcalıklı özellikleri konusu içinde bu vurguyu yapmayı önemli buluyoruz.

NFT Sadece Sanat Eserleri İçin Mi?

Dijital bir eser, fotoğraf, oyun ve sosyal medya videoları gibi unsurları NFT olarak basmak mümkündür. Örneğin; golf oyuncusu Bryson DeChambeau’nun piyasaya sürdüğü spor kartları, NFT ortamında büyük ilgi gördü. Spor ayakkabısı, moda, oyun içi ürünler, şarkı ve filmler NFT ortamında alım satımı yapılan popüler eserler arasında yer alıyor.

NFT’nin sanat eserlerini baz alan yapısı öne çıksa da sanat değeri taşımayan ürünlerin satışı da çok ciddi oranlarda yapılmaktadır. Sahte eserlerin de yaygın olarak bulunduğu NFT ortamında fiyat yükseltmek amaçlı sistemli müzayede tehlikesi de söz konusudur. NFT alışverişlerinde bu gibi durumları da göz önünde bulundurmak yararlı olacaktır.

NFT Yaygınlaşması Normal mi?

NFT ayrıcalıklı özellikleri konusunu işlememize sebep olan, aslında NFT’nin gittikçe yaygınlık kazanması gerçeğidir. NFT’lerin haberlere konu olan gelişmeleri, NFT platformunun bu hızda yaygınlaşmasının normal olup olmadığı sorusuna neden oldu.

Kripto dünyası içinde özellikle son 2 yıldır bir yaygınlaşma söz konusudur. Salgının da etkisiyle olan bu yaygınlık, NFT platformunu da olumlu anlamda etkiledi. NFT’de, yatırımcı ve eser sahibine karşı sunulan imkanlar, bu ticaretin popülerleşmesinde etkili oldu. Bu açıdan NFT ayrıcalıklı özellikleri bu durum içinde doğrudan etkili olmuştur tespitini yapabiliriz.

NFT Yatırımından Kısa Vadede Sonuç Beklemek

NFT Yatırımından Kısa Vadede Sonuç Beklemek
NFT Yatırımından Kısa Vadede Sonuç Beklemek

NFT platformu içinde yapılan alım satım işlemlerinde kısa vade yerine uzun vade içinde kâr durumu ortaya çıkabilmektedir. Geleneksel sanat eseri yatırımlarında da geçerli olan bu durum NFT pazar yerlerindeki alım satımlar için de geçerli olmaktadır.

NFT Geleceğini Görmek Mümkün mü?

Bazı sanat koleksiyoncuları ve alıcılar, NFT’leri bir moda olarak görürken riskli yapısından ötürü çekimser davranabiliyor. Bu ortamı alım satım oyunu olarak değerlendirip büyüleyici yapıda gören uzmanların varlığı da biliniyor.

NFT’lerin piyasa değeri ile ilgili bir yorumun yapılması da geleceğine dair tespitlerde bulunmak da sağlıklı olmayacaktır. Ancak bu platforma dair hem kripto dünyasının hem de yatırımcıların ilgisi kayda değer seviyededir.

NFT ayrıcalıklı özellikleri içinde NFT ortamındaki sakıncaları da vurgulayarak oluşturmaya çalıştığımız yazımızda NFT’lerin öne çıkmasındaki paya işaret etmeye çalıştık. NFT’lerin benzersiz yapısı, bir sanat eserinin sonraki satışlarında bile eser sahibine komisyon kazandırması, dijital olarak muhafaza edilme özelliği, NFT’lerin önemini artırmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir