Bitcoin Ajandası

NFT Değerini Etkileyenler
  1. Anasayfa
  2. »
  3. NFT/Token
  4. »
  5. NFT Değerini Etkileyenler

NFT Değerini Etkileyenler

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
12 0

Yazımızda NFT değerini etkileyenler üzerinde dururken genel bir NFT bilgisine ve yatırımların içeriğine de değinmek istiyoruz. Özellikle 2020 yılı itibariyle öne çıkmaya başlayan NFT platformunda değerli eserlerin alınıp satılmasında ve buraya giriş yapan pek çok ünlü ismin bulunmasında nelerin etkili olduğu pek çok dijital yatırımcının ilgisine çeker vaziyettedir.

Her yazımızda olduğu gibi bunda da bir yatırım önerisinde bulunmadan uyarıları öne alarak bilgilendirmek esas olacaktır. NFT değerini etkileyenler üzerine konuşmanın artık zamanı gelmedi mi?

NFT Değerini Etkileyenler ve NFT İlgisi

NFT Değerini Etkileyenler ve NFT İlgisi
NFT Değerini Etkileyenler ve NFT İlgisi

NFT değerini etkileyenler arasında NFT’nin benzersizlik ve değişmezlik özelliklerinin öne çıktığını belirtmiştik. Ancak daha çok ünlü isimlerin NFT pazar yerlerinde satışını yaptığı bir eser ya da ürünün yüksek meblağ üzerinden alıcı bulması nasıl olmaktadır? Asıl merak edilen de budur.

NFT platformunda gerçek bir sanat eserinin dijital hale çevrilmesiyle satışa konu olması mümkünken saçma bir sosyal medya gönderisinin ya da videonun da ticarete konu olduğunu yakından gördük.

Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey’in yazmış olduğu ilk tweetin NFT ortamında 3 milyon dolara yakın bir değerle satıldığında pek çok kişide şaşkınlık uyandırmıştı. NFT’nin, insanların sahip olma ve elde etme hazzına hitap ettiğini vurgulamakta yarar görüyoruz. Bu da NFT değerini etkileyenler arasında önemli bir yer tutması açısından öne çıkıyor.

NFT’ye oluşan ilgi, ilk başta kazandırmaktan ziyade elde etme ve sahip olma üzerine kurulu bir görüntü veriyordu. Ancak ünlü isimlerin platforma dahil olmasıyla birlikte haber konusu olarak öne çıkan NFT, yatırımcıların da dikkatini çekmeye başladı.

Yüksek Değere Sahip NFT Örnekleri

NFT’de alım satımı yapılan değerli örneklerin neler olduğu da merak edilebiliyor. Bahsettiğimiz tweet satışından 3 milyon dolara yakın bir gelir elde eden Twitter CEO’su Jack Dorsey’in NFT satışını tekrarlayarak bu konu üzerinde durabiliriz.

NFT platformunda yüksek değerle satılan örnekleri çoğaltarak konuyu açıklayalım.

Rock NFT

Bir taş parçası çizimi olan Rock’a tamı tamına 1.3 milyon dolar ödeme yapıldı. Aynı zamanda diğer parçalarıyla birlikte Rock’u satan NFT satıcısı 10 milyon dolara yakın kazanç edindi.

Axie Infinity NFT

Axie Infinity video oyunu üzerinde yer alan Genesis arazileri 1.5 milyon dolara alıcı buldu. Buna NFT çılgılığı mı dersiniz, yoksa alan da satan da mutlu, fazla sorgulamaya gerek yok mu, dersiniz yorumu size bırakıyoruz.

The First 5000 Days

Beeple ismi ile tanınan sanatçı Mike Winkelmann’ın NFT platformunda en pahalı satışa imza attığı eseri The First 5000 Days 70 milyona yakın bir fiyatla alıcı buldu. 

NFT’lerin Orijinalliğinden Nasıl Emin Olabilirim?

NFT’lerin Orijinalliğinden Nasıl Emin Olabilirim?
NFT’lerin Orijinalliğinden Nasıl Emin Olabilirim?

NFT değerini etkileyenler konusunda karşımıza NFT’lerin orijinallik doğrulaması da çıkmaktadır. NFT platformu içinde bir NFT’nin orijinallik tespitini gösteren özellik mevcuttur. Hatta yakın zamanda Adobe’nin Photoshop programı üzerinden doğrulama geliştirilmesi ve NFT oluşturulması girişimi olmuştu.

NFT’nin kendi içinde sahte ve kopya eserlere izin vermeye özelliğine rağmen platform içinde bu tür yanıltıcı eser ve ürünlere rastlanabilmektedir. Şu an için NFT’nin en önemli riski de budur.

NFT’de orijinal olmayan eser ve ürünlere karşı koruma geliştirmenin en önemli yolu ise satıcı güvenidir. Ancak bu güven kolay kurulamayacağından her zaman risk de beraberinde gelecektir.

Fahiş fiyatlı satışlar ve yüksek bir meblağ ödenerek alınan NFT’nin gerçekte hiçbir değer taşımaması da NFT’nin tehlikeleri arasında yer alır. NFT’deki alım satımların bir çılgınlık şekline dönmesiyle platform içindeki tuzak ve riskler artmıştır.

NFT’nin orijinalliğinden emin olabilmenin yolu, platform içinde mümkünken aksi bir ihtimal de söz konusudur. Bu açıdan yüzde yüz güvenilirlikten bahsetmek kolay olmayacaktır.

NFT Popülerliği ve Kullanıcı Eğilimleri

Özellikle 2020 yılı itibariyle isminden bahsettirmeye başlayan NFT, ünlü isimlerin NFT pazar yerlerinde bulunup satış yapmalarıyla haberlere konu oldu.

Yeni çekilen bir filmin önce NFT olarak satışa çıkacağını duyurması artık kimseyi şaşırtmayacaktır. Şu an için NFT’den en iyi verimi sanat dünyası alıyor, desek yeridir.

Kullanıcıların elde etme heyecanıyla yönelebildiği NFT ortamı, kısa vadede kazanca imkan tanıyan bir özelliğe sahip bulunmamaktadır. En son NFT gelişimini dikkate alırsak NFT’ler ile ilgili genel bir olumlu yorumu yapmamız mümkün değildir.

NFT’leri kripto paralarla kıyaslamak ise çok doğru bir analiz olmayacaktır. Herhangi bir nesnenin dijitalleştirilerek NFT halini alması ve ticaret konusu olması ile kripto paraların benzerliği sadece dayandıkları blockhain altyapısı üzerinden söylenebilir.

Kullanıcı eğilimlerini izleyerek bir NFT yatırımına girişmek, kripto paralardaki gibi bir sonuç vermeyebilir. NFT, kendine has yapısıyla genel geçer yorumların yapılmasına izin vermeyen bir platform olarak öne çıkıyor.

Gelecekte her şeyin dijital haliyle NFT ortamında bulunup bulunmayacağı ise şimdiden merakla bekleniyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir