Bitcoin Ajandası

NFT Doğrulaması Nasıl Olur?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. NFT/Token
  4. »
  5. NFT Doğrulaması Nasıl Olur?

NFT Doğrulaması Nasıl Olur?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
14 0

NFT’lere şüpheli bakanlar, yeni başlayanlar ve NFT pazar yerlerine adım atmaya hazırlananlar, genel olarak belli başlı NFT özelliklerini araştırabiliyor. Bu özellikler arasında en fazla öne çıkansa NFT doğrulaması olarak görünüyor. Peki nedir bu NFT doğrulaması?

Yazımızda NFT doğrulaması nedir sorusuna cevap vermeye çalışırken bunun NFT ve kullanıcıları için öneminden ve genel olarak NFT’lerden bahsetme gayretinde olacağız.

Adobe’den NFT Doğrulaması Çıkışı

Adobe’den NFT Doğrulaması Çıkışı!
Adobe’den NFT Doğrulaması Çıkışı!

NFT ortamının en öne çıkan özelliği NFT haline getirilmiş bir nesnenin benzersizliği ve değiştirilemezliğidir. Bu açıdan NFT içinde kimlik doğrulama ve mülkiyet doğrulama gibi güvenlik tedbirleriyle iş sıkı tutulur.

NFT’nin kendi içinde sağladığı kimlik ve mülkiyet doğrulama yanında yakın zamanda Adobe’nin bir NFT doğrulama çalışması duyuruldu. Adobe, Photoshop ile NFT için bir doğrulama geliştirdi ve bunu programına ekledi. Sonraki sürümlerinde bir çalışmayı NFT olarak hazırlama imkanı da bulunacağı belirtildi.

NFT Doğrulaması Neden Önemli?

NFT’yi kripto paralardan ayıran en önemli özelliği, değiştirilemezliği ve benzemezliğidir. Ayrıca NFT, gerçek bir nesnenin dijital dünyaya yansıtılması olarak açıklanabilir. Bu yanıyla bakıldığında geleneksel paraların kripto paralarla sürdürülmesi gibi bir yapı özelliği göstermeyecektir.

NFT doğrulaması, NFT’nin benzersizliği ve değişmezliği içinde ayrı bir öneme sahip bulunur. NFT üreticisi ve ürettiği eserin doğrulanması ile sağlıklı bir dijital ortamın garantisi verilmeye çalışılır. Böylece ilgili eser üzerine yatırım yapacak olan NFT kullanıcılarının güven içinde bu ticareti yapmalarına zemin hazırlanmış olur.

NFT Doğrulaması ve NFT Dolandırıcılığı

NFT ortamındaki dijitalleştirilmiş bir eserin doğrulaması önemliyken buna karşın NFT içinde belli başlı tuzaklar ve dolandırıcılık yöntemleri ortaya çıkabilmektedir.

Sahte eserler, sistemli bir müzayede taktiğiyle fiyatı olması gerekenden çok daha fazla artırılıp satılan NFT’ler ve kopyalar gibi pek çok tuzak ve dolandırıcılık tarzı platform içinde kendini belli eder.

NFT ortamına yeni dahil olanların, platform içinde yer alan tuzaklara karşı uyanık olarak adımlarını belirlemeye çalışmalarında fayda bulunacaktır.

NFT Güvenli Mi?

NFT doğrulaması üzerine kurduğumuz yazımızda NFT güvenliğinden bahsetmeyi de gerekli görüyoruz. Dijital bir ortam içinde en çok bilinen tehlike hacklenme ve benzer siber saldırılardır. Bu gibi risklere karşı platformunu güçlü tutan dijital ürünler, kullanıcıların güvenini kazanırken basit bir saldırı sonucunda sistemi çökebilecek olanlar da hem kendi kurumunu hem de yatırımcılarını bir felakete sürükleyecektir.

NFT’nin öne çıkan özelliklerinin, benzersizlik ve değiştirilemezlik olduğunu aktarmıştık. NFT doğrulaması da bu iki özelliği destekler nitelikte bulunmaktadır. Bunun yanında NFT ortamının kendi iç dinamikleri dışında bazı sorunlar bulunur. Bunlar da NFT kullanıcılarının korkulu rüyası olabilir.

NFT’yi Tehlikeli Yapan Bazı Girişimler

NFT’ye son yıllarda büyük bir ilgi oluşurken platformu araştıranlar NFT tehlikelerini de hesaba katıyor. Platform içinde daha önce değindiğimiz dolandırıcılık yöntemleri ve tuzaklar bulunuyor.

Platformun NFT doğrulaması özelliğine rağmen güvenlik açığı da kimlik bilgilerinin ele geçirilebilmesi, sahte eserlerin satışının yapılması ve sistemli bir müzayede ile fahiş fiyatlı eserlerin satılması gibi durumlarda kendini gösteriyor. NFT’yi tehlikeli yapan girişimler için bunları söylememiz yanlış olmayacaktır.

NFT’de Kimlik ve Eser Doğrulama

NFT’de Kimlik ve Eser Doğrulama
NFT’de Kimlik ve Eser Doğrulama

NFT doğrulaması içinde kimliğin ve eserin doğrulamasının yapılması öne çıkıyor. Bu doğrulama türü, NFT’nin değişmezlik ve benzersizlik özelliğini destekler niteliktedir.

Kimlik ve eser doğrulamasına karşın NFT ortamının yüzde yüz güvenilir olduğunu söylemek çok iyimser olacaktır. Her dijital platform gibi NFT içinde de bazı olumsuz güvenlik açıkları söz konusudur.

Güvenlik zafiyetlerine, dolandırıcılığa ve tuzaklara karşı yapılması gereken şey, kullanıcıların dikkatli adımlar atmasına bağlı bir durumdadır.

NFT’ye Dahil Olan Ünlüler Ne İfade Ediyor?

Özellikle salgın sürecinden geçen dünyada NFT’lerin 2020 yılı ile birlikte bir popülerlik elde ettiği görülmektedir. Bu durumda, platforma dahil olan ünlü sanatçıların da payı büyüktür. Eserlerinin satışını NFT ortamında gerçekleştiren sanatçılar, ilgilerin NFT’ye çevrilmesinde büyük rol oynamıştır.

Ünü olan bir sanatçının NFT ortamına girmesi, eserlerini satışa sunması, haberlere konu olurken NFT’yi de merak edenlerin sayısını artırabilmektedir. Peki NFT Pazar yerlerinde bulunmadan önce nasıl bir yol izlenmelidir?

NFT Girişinden Önce

NFT’nin uyandırdığı merak sonucu platforma dahil olup eser alım satımına başlamadan önce iyi bir araştırma yapılması gerektiğini hatırlatmamız gerekiyor.

NFT’lerin satışı haberleri ve hemen her şeyin bir sanat eseri gibi işlem görürmüş gibi bir algı oluşması, bu platforma heyecanlı girişlere neden olabilmektedir. NFT’ye giriş yapmadan önce araştırma tek başına yeterli olur mu?

İyi bir pazar araştırması, dijital platformların olmazsa olmazıdır ancak aynı zamanda platformun dayandığı altyapı dikkate alınmalıdır. Güvenlik unsurları, işleyiş biçimi ve platform içinde ortaya çıkabilecek tehlikeler değerlendirilerek giriş yapmak yararlı olacaktır.

Dijital ortamlar içinde yer alan kazanma imkanının genişliği, çoğu zaman yatırımcı iştahını kabartabilmektedir. Ancak düşüncesiz atılacak yatırım adımlarının da hüsrana sebebiyet vermesi olasıdır. İyi düşünüp araştırarak NFT ve diğer dijital platformlarda yer almak en doğrusu olacaktır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir