Bitcoin Ajandası

NFT Dolandırıcılığı Kurbanı Olmamak İçin Ne Yapmak Gerekir?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. NFT/Token
  4. »
  5. NFT Dolandırıcılığı Kurbanı Olmamak İçin Ne Yapmak Gerekir?

NFT Dolandırıcılığı Kurbanı Olmamak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
12 0

Non-Fongible Token adının kısaltılmış hali olarak bilinen NFT, eşi ya da benzeri olmayan ve değiştirilemeyen token olarak ifade edilir. Diğer kripto paralarda olduğu üzere takas edilmesi mümkün olmayan NFT, son dönemlerin en popüler kripto varlıklarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Büyük bir ilgiyle karşılanan bu yeni teknoloji, ne yazık ki diğerlerinde olduğu üzere siber saldırılarla yatırımcılarına mağduriyet yaşayabiliyor. Peki, NFT dolandırıcılığı kurbanı olmamak için ne yapmak gerekiyor?

En Sık Rastlanan NFT Dolandırıcılığı

2021 yılı, benzeri olmayan ve değiştirilemez tokenler için bir dönüm noktasıydı. Fakat merkezi olmayan finans (DeFi) projeleri ve Web 3.0 gibi yeni teknolojiler son derece popüler hale geldiğinden kullanıcılar açısından çeşitli riskleri de bulunabiliyor.

Siber korsanlar geçtiğimiz yıl kripto para birimlerine düzenlediği saldırılarla neredeyse 14 milyon dolar değerinde kripto varlığı kendi cüzdanına indirdi. Bununla beraber bu alanda gerçekleştirilen siber saldırılarda yüzde 79 oranında artış görülürken, saldırılan ve gerçekleştirilen suçların hala devam ettiği, dolayısıyla risklerin bitmediği biliniyor. Bu durum karşısında başta NFT olmak üzere kripto para dolandırıcılıklarına karşı nasıl kendini koruyacağını merak ediyor.

Yatırımcıların ya da NFT kullanıcılarının her şeyden önce kendisini bu alanda eğitmesi, tüm ince ayrıntılar hakkında detaylı bilgi edinmesi önemlidir. En sık karşılaşılan NFT dolandırıcılığını önceden anlayarak tokenları güvence altına alabilmek mümkündür.

NFT’ler için düzenlenen siber saldırılarla alakalı bilinmesi gereken en önemli şey boşaltma ve pompalama işlemlerinin kötüye işaret ettiğidir. NFT dolandırıcıları sahibi olduğunuz bir tokenın fiyatını artırabilmek adına altı bol olan bilgiler kullanır. Bu stratejide başarılı olduklarında jetonlarını satarak cüzdanlarını boş bırakırlar. Bu strateji yaygın bir hile destek dolandırıcılığı olarak bilinir.

Bir başka dolandırıcılık yöntemiyse korsanların NFT sahiplerinin cüzdanları gibi sıradan görünen sayfalar için bağlantı verebilmek için sahte açılır pencereler kullanmasıdır. Ayrıca ilk defa NFT sahibi olacak yatırımcılar anlaşma yapma konusunda zorluk çektiğinden yardım almayı kabul edebilir. Bu gibi durumlarda dijital olarak gizlenen korsanlar, bütün varlıkları çalabilmek adına kişisel bilgileri talep edebilir.

Bunların dışında fikri mülkiyet de yine en yaygın rastlanılan NFT dolandırıcılığı yöntemleri arasında yer alır. Genellikle sanatçılar özgün eserler yaratabilmek adına çok çalışırlar. Bir NFT koleksiyonu oluşturabilmek adına saatlerce çalışır. Dolaysıyla koleksiyonun başka biri tarafından kopyalanması büyük bir hüsran olur. Bu gibi durumlarda korsanlar henüz proje aşamasında olan kolesiyonları çalarak NFT’ye dönüştürür. Yatırımcılarsa orijinal bir sanat eserine sahip olduğunu düşünürken, aslında kopya bir eser satın almış olur.

NFT’ler Bir Aldatmaca Olabilir mi?

Piyasaya sürüldüğü günden bu yana büyük bir ilgi gören NFT’lerin aldatmaca olup olmadığı da ayrı bir merak konusudur. NFT’ler aldatmaca değil, aksine çağımızın son derece büyük ve gelişen bir işidir. Bununla beraber NFT tokenın dijital bir eğlence şekli olduğunu, hatta zaman içerisinde değerli bir sanat eserine dönüştüğünü söyleyebilmek de mümkündür. Bun karşından günümüzde bu kripto biriminin bir balon olduğunu, yakın zamanda patlayacağını düşünen tüccar sayısı oldukça fazla. Fakat buna karşın her geçen popülaritesini artırmaya devam ediyor.

Uyumluluk ve güven konusu son derece karmaşık bir konu olduğundan NFT’ler çoğu zaman savunmasız kalabilir. Üstelik kripto, blockchain gibi konularda henüz bilinmeyen pek çok farklı hususlar bulunduğundan her birinin risk teşkil ettiğini söyleyebiliriz.

NFT bir aldatmaca olmazken, bazen çalınmaları ya da saldırılara konu olabilmeleri son derece olay olabilir. NFT pazarı her geçen gün büyümeye ve gelişmeye devam ettiğinden saldırı sayısı da her geçen gün artış gösterebilir. Üstelik siber korsanlar gelişen teknoloji sayesinde çok daha yaratıcı dolandırıcılık yöntemleri keşfedebildiğinden, bu durum da siber saldırıların artmasına neden olabilir.  

NFT Dolandırıcılığından Kurtulmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

NFT dolandırıcılığı kurbanı olmamak için haber kapsamına dikkat edilmesi son derece önemlidir. Bununla beraber dijital güvenliği optimize etmek ve şüpheli etkileşim istekleri ya da şüphe çeken açılıp pencerelerine itibar etmemek gerekir.

Bunlar dışında NFT dolandırıcılığından kurtulmak için şu konulara da dikkat etmek gerekir:

  • Öncelikli olarak yatırımcının ne yaptığını bilmesi gerekir. Boşaltma e pompalama gibi işlemlerden kaçınmak için satın almaya konu olan tokenın işlem geçmişini incelemek fayda sağlayacaktır.
  • İşlem oluşturucuların iletişim bilgilerini incelemek ve bu alanda incelemek yapmak önemlidir. Bütün işlemlerin aynı günde gerçekleştirilmesi durumunda şüphelenilmesi gerekir.
  • Kimlik avı dolandırıcılığıyla alakalı olarak kişisel bilgilerinizin tümüyle size ait olduğunu göz önünde bulundurmalısınız. Cüzdan bilgilerinizi kesinlikle ikinci bir kişiyle paylaşmamanız şüpheli teklif ya da iletişim kanallarına itibar etmemeniz gerekir.
  • NFT dolandırıcılığından korunmak için alınabilecek en basit önlem hesabı her zaman için 2FA ile korumak olacaktır.
  • NFT dolandırıcılarının hesaplarının yanında mavi tik işareti bulunmaz. Bu hususa dikkat ederek kendinizi dolandırıcılara karşı koruyabilirsiniz.

NFT’ler Bu Kadar Değer mi?

NFT’ler yatırım açısından düşünüldüğünde en uygun dijital varlıklardan biridir. Doğru adımlar atıldığında ve belirli bir strateji üzerinden yatırım yapıldığında keşfedilecek yepyeni bir dünya olarak değerlendirilebilir.

Buna karşın bazı NFT pazarlarının dürüst olduğunu söyleyebilmek mümkün değildir. Dolayısıyla tercih edilen NFT pazarı ve gerçekleştirilen yatırımın doğru ve dürüst olup olmadığı konusunda emin olunması son derece önemlidir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir