Bitcoin Ajandası

NFT Gayrimenkul ve Tasarımın Farklı Dünyası
  1. Anasayfa
  2. »
  3. NFT/Token
  4. »
  5. NFT Gayrimenkul ve Tasarımın Farklı Dünyası

NFT Gayrimenkul ve Tasarımın Farklı Dünyası

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
14 0

NFT gayrimenkul ve tasarım konusu birbirini destekleyen kavramlar olarak öne çıkmaktadır. İleride her şeyin NFT’sinin satılabileceği ihtimali kenarda dururken bunun ilk başta gayrimenkuller üzerinden denenmesi söz konusudur. NFT ve gayrimenkul bugün yan yana anılmaya başlandıysa bunun sonucudur denebilir.

Yazımızda NFT gayrimenkul ve tasarım üzerinde dururken bu sürecin geleceğiyle ilgili de bilgi aktarmaya çalışacak, yakın zamanda öne çıkan dijital gayrimenkul satışlarından örnekler vereceğiz.

NFT Gayrimenkul ve Tasarımının Faydaları

NFT Gayrimenkul ve Tasarımının Faydaları
NFT Gayrimenkul ve Tasarımının Faydaları

Ekonomik faaliyetlerin dijital olarak ilerleme sağlamasının sonucunda gayrimenkul satışlarının da bu alana kayması büyük bir heyecanın oluşmasına neden oldu. Bu süreçte NFT gayrimenkul tasarımının da kendinden söz ettirmesi çok gecikmedi. Peki bir dijital gayrimenkul yatırımcısı olmak çok mu zor görünüyor?

Dijital gayrimenkul yatırımcısı olmak için gerçek dünyada olduğu gibi bazı resmi girişimlere ve evraklara ihtiyaç bulunmaz. Bununla birlikte dijital dünya üzerinde arazi satın almak, gerçek dünyada bir arazi satın almak kadar doğal bir görüntü veriyor.

Dijital gayrimenkul yatırımı, NFT’lerin satın alınması ve değiştirilmesi yöntemi üzerinden işlemektedir.  Bu açıdan klasik NFT işleyişine ters bir durum söz konusu değildir. Herhangi bir NFT alım satım sürecinde geçerli olanlar, gayrimenkul alışverişinde de mevcuttur.

Dijital emlak NFT’leri, daha büyük çaplı borsalar üzerinde işlem gören bazı kripto para birimleri kadar likit durumda bulunmasa da gerçek dünyada yapılan emlak işlemlerinden çok daha akıcı ve şeffaf işlemlerle NFT pazarlarında değiştirilebilme özelliğine sahiptir.

Aktarılma süreci uzun zaman alan geleneksel bir tapunun tersine, dijital gayrimenkulün mülkiyeti NFT vasıtasıyla merkeziyetsiz bir deftere kaydedilir. Dijital emlak sahipleri, kazandıkları platform kapatıldığında da bu varlıkların kalıcı sahipleri konumundadır. Bu açından herhangi bir olumsuz durumla karşılaşma ihtimali söz konusu değildir.

NFT Gayrimenkul ve Tasarımın Geleceği

NFT platformunun yaygınlık kazanması sonucunda ileride her şeyin NFT’sinin olacağı düşüncesi öne çıkmaya başlamıştı. Gayrimenkullerin NFT olarak alım satımının yapılması da bu sürecin içinde kendinden söz ettirmeyi başardı. Peki NFT gayrimenkul alışverişi tasarıma nasıl etki edecek?

Gayrimenkullerin dijital ortamda alınıp satılması sürecinde iki durum söz konusudur. İlki, gerçekte var olan bir gayrimenkulün dijital ortamda alım satıma açılması ve diğeri de gerçekte var olmayan bir gayrimenkulün sadece çizim yoluyla ticaretinin yapılmasıdır.

NFT ortamında her iki ihtimale de imkan bulunabilir ancak gerçekte var olmayan bir gayrimenkulün çizime ihtiyaç duymasından ötürü de NFT gayrimenkul ve tasarımı ağırlık kazanacaktır. NFT ortamında herhangi bir çizimin önemi bilindiğinde gayrimenkul çizimlerinin de tasarım sürecinin öne çıkacağı ortadadır.

NFT ortamında gayrimenkul ilgisi ne durumda ve ileride nasıl olur, gibi bir soruya cevap ararken yetkililere kulak vermekte fayda bulunuyor. Emlak grubu Republic’in Başkanı olan Janine Yorio, NFT gayrimenkul ve tasarımların yaygınlık kazanarak ev satın almanın geleceğini oluşturacağı tespitinde bulunuyor. Son dönemde NFT’lerin yükselişine işaret eden Yorio, dijital gayrimenkullerin, gerçek dünyadaki gayrimenkullere nazaran daha hızlı değer kazanacağını düşündüğünü belirtiyor. CryptoSlam’ın verilerine göreyse NFT satışlarına göre dijital emlak hizmeti veren sitelerin son dönemde daha hızlı büyüdüğünden bahsediliyor.

Eldeki verilere göre NFT gayrimenkul alışverişinin ilgi gördüğü bellidir. NFT’nin yaygınlığının günden güne artmasıyla da gayrimenkul satışlarında olumlu bir hava eseceği tahmin edilebilir.

NFT ortamındaki gayrimenkul satışları konusunda geçmişten bugüne devam eden süreçle ilgili öne çıkan örnekler vererek konu üzerine biraz daha ayrıntılı bir incelemede bulunmayı faydalı görüyoruz.

İlk Dijital Emlak Satışı

İlk Dijital Emlak Satışı
İlk Dijital Emlak Satışı

Dünyanın ilk dijital emlak satışı, Techcrunch kurucu ismi Michael Arrington’ca gerçekleştiğinde büyük şaşkınlığa neden olmuştu. Arrington, 2017 senesinde Kiev’deki bir daireyi kripto para karşılığında almıştı. En son NFT ile bu daireyi açık arttırmaya koyarak dikkatleri üzerine çekti.

Michael Arrington, geçtiğimiz senelerde blok zinciri ağı üzerinde ilk emlak alım satımı yapan isim olarak biliniyor. Arrington’un 60 bin dolar değerindeki Etherеum karşılığında aldığı Kiev’deki daireyi satışa sunması heyecana neden oldu.

Mars’taki Evin Satışı

Mars’ta bulunan dijital ev, 512 bin dolara satıldı. 3 boyutlu dosyalar, ev için hazırlanmış müzik, klipler metaverseye aktarıma uygun olarak evi alan alıcıya iletildi. Kullanıcıların dijital dünya üzerinde bir avatar ile başka kullanıcılarla etkileşim içine geçtikleri metaverse; kolektif bir sanal paylaşım alanı konumunda bulunuyor. NFT’ye artan ilgi sonucunda metaversenin de değer kazandığı görülüyor.

Mars Evi’ni inşa eden Krista Kim, müzik için Smashing Pumpkins grubu üyelerinden Jeff Schroeder ile beraber çalıştı. Mars’taki evin tamamının camdan yapılmış bir görüntüsü mevcut bulunuyor.

Sanatçı, dijital evi yaparken karantina sürecinden esinlendiğini belirtiyor. Ev, şu anda yalnızca blokchain üzerinde bulunsa da cam mobilya üreticileri tarafından ya da LED ekranlar vasıtasıyla gerçek hayata aktarılabileceği düşünülüyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir