Bitcoin Ajandası

NFT Oyunları ve Yeni Dijital Ekonomi
  1. Anasayfa
  2. »
  3. NFT/Token
  4. »
  5. NFT Oyunları ve Yeni Dijital Ekonomi

NFT Oyunları ve Yeni Dijital Ekonomi

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
9 0

NFT’ler sanal koleksiyon ve görseller olarak bilinen dijital varlıklardır. Bu öğelerle bilgisayar oyunları içinde karşılaşılmaya başlanmıştır. Bundan ötürü NFT’ler son zamanlarda bilgisayar oyunlarında kendini hissettirmeye başladı ve ortaya NFT oyunları kavramı çıktı. Konumuzu başlıklar altında açıklayıcı bilgiler eşliğinde aktarmaya başlayalım…

NFT Oyunları ve Endüstriye Olan Etkileri

NFT Oyunları ve Endüstriye Olan Etkileri
NFT Oyunları ve Endüstriye Olan Etkileri

NFT’ler gerçek değerlere sahip oldukları için oyun üreticileri, NFT altyapısı üzerine ekonomiler üreterek hem kendilerinin hem de kullanıcıların para kazanmasını sağlayan bir ekosistemi meydana getirebiliyorlar.

Oyun geliştiricileri, yeni teknolojiyi hemen benimseyerek uygulamaya almalarıyla bilinir. Bununla birlikte her zaman daha çok para kazanmak için mücadele ederler. Oyun geliştiricilerinin bu stratejisi de NFT oyunları diye bir kavramın oluşmasını hızlandırmıştır.

NFT’ler, oyunculara, platformu üzerinden daha fazla kontrol olanağı sağlayıp diğer oyuncularla ticaret yapılmasına zemin hazırlar. Bunun yanında geliştiricilere, oyun içi işlemler aracılığıyla bir gelir kaynağı sunarak oyun tecrübesi konusunda yeni bir durum ortaya çıkarmıştır.

NFT oyunları, Oyun-Fi alanında kazanç sağlamanın bir yolu olarak yaygınlık elde etmiştir. Bunun sonucunda oyun içi NFT’ler, başka koleksiyonerlere ve oyunculara satılabilmektedir. Bununla birlikte token kazanabilmek de mümkün olmaktadır.

Yaygınlaşması sonucunda adeta bir çılgınlığa dönüşen CryptoKitties’le birlikte NFT oyunları gelişme kaydetmiş, kazanmak için oyna ismindeyenibir model de sunmuştur.

Oyun-Fi, finans ve oyun dünyasını bir araya getirerek oyunculara oyun oynamaları sonucunda gelir elde etme imkanı sağlamasıyla bilinir. Bunun sonucunda çok değerli ender bir koleksiyon kazanmak haricinde başka seçeneklere de sahip olunur.

2021 Yılında NFT Oyun Pazarı

NFT platformundan yararlanan oyunların, gün geçtikçe ilgi görmesi ve yaygınlık kazanması söz konusudur. Bu, hem oyunların daha fazla kitleye ulaşma özelliğiyle hem de NFT’nin popülerlik kazanmasıyla, oyun pazarının NFT’ye dahil olma isteğine bağlı bulunmaktadır.

2021 yılı içinde oyun pazarının NFT görünümü parlak durumdadır.En çok kullanılan AxieInfinity oyununun son 1 yıl içinde %400 civarında büyüme kaydettiğini açıklaması bile 2021 yılının NFT oyunları açısından verimli geçtiğinin göstergesidir.

NFT platformundan yararlanan oyun pazarının 2021 yılı ağustos ayı itibariyle 180 milyar dolarlık bir piyasa değerine ulaştığı açıklanmıştı. 2021 senesinin bitimiyle birlikte bu meblağın 200 milyar doları geçmesi bekleniyor.

Blok Zinciri Oyunlarının En İyi Örneği

Blok Zinciri Oyunlarının En İyi Örneği
Blok Zinciri Oyunlarının En İyi Örneği

NFT içinde blok zinciri oyunları açısından öne çıkan oyunlar bulunur. Bunlar çok fazla kullanıcıya sahip olmasıyla birlikte oyuncularına sundukları imkanla da ilgi çeker. Blok zinciri oyunları arasında öne çıkan ve çok fazla kullanılan bu oyunları ayrıntılı olarak açıklamayı faydalı görüyoruz.

NFT oyunları daha çok Ethereum ve Binance Smart Chain platformları içinde bulunur. CryptoBlades ve AxieInfinity gibi bazı NFT oyunları koleksiyonluk karakterlerle savaş tecrübesi sunarken Sorare gibi bazıları da koleksiyonluk kartları tercih eder.

Hem oyun sağlayıcısının hem de oyuncunun kazanması üzerine kurulmuş en az 20 oyun bulunmaktadır. En popüleri AxieInfinity’dir. Bu açıdan blok zinciri oyunlarının en iyi örneğiAxieInfinity’dir diyebiliriz.

NFT oyunlarının bazıları daha geleneksel bir video oyun tecrübesi sunarken bazılarının da başlıca dayanak noktası NFT’lerin toplanması üzerinedir.

NFT’lerde oyunlar haricinde para kazanmanın yöntemini merak edenler https://bitcoinajandasi.com/nftlerden-para-kazanma-nasil-olur/ yazımıza göz atabilirler.

AxieInfinity

AxieInfinity, koleksiyonluk yaratık ve savaş öğeleriyle Pokemon’a benzemektedir. AxieInfinity, Ethereum blockchaini üzerinde bulunur ve kullanıcılara SmoothLovePotion, Axie ve AxieInfinityShardalım satımı yaparak gelir kazanma imkanı sunar. SLP ve AXS Binance üzerinde alınıp satılmaları mümkündür.

AxieInfinity, en tanınmış NFT oyunlarından biri durumundadır. Oyun, 3Axie satın almayı kapsayan bir başlangıç yatırımına ihtiyaç duyar. Bunun yerine başka bir oyuncudan ücretsiz burs alınma seçeneği de mevcuttur. Bir Başlangıç Ekibi kurulduktan sonra oyundaki görev ve yarışmalar tamamlanır, ardından borsalarda alınıp satılabilen bir ERC-20 tokenı olan SmoothLovePotionkazanılabilir.

Oyuncular yeni Axie’ler meydana getirebilmek için SLP’lerini kullanarak bir ekonomi oluşturur. AxieInfinityözellikle Filipinler’de popüler bir hale gelmiştir. Birçok oyuncu ay içinde100 ila 1000 dolar arasında ve hatta piyasa durumunave zamana bağlı olarak daha da fazlasını kazanma imkanına sahiptir.

Sorare

Sorare, gerçek dünyadan koleksiyonluk, alınıp satılabilir futbol oyuncularını kapsayan sanal bir futbol oyunudur. Oyuna başlarken ücretsiz kartları kullanmak veya token haline getirilmiş kartları satın almak yöntemiyle 5 oyuncudan oluşan bir futbol takımı meydana getirilir. Kazanılan her oyun, atılan her gol ve tamamlanan diğer tüm etkinlikler sonucunda seviye atlayarak puan kazanılmış olur.

GodsUnchained

Ethereum platformu üzerinde bulunan GodsUnchained, Magic TheGathering ve Hearthstone’a benzemesiyle bilinen takas edilebilir bir NFT kart oyunudur.

Oyuncular diğer oyuncularla savaşmak için farklı güç ve özelliklere sahip bulunan desteler meydana getirir. Kazanma sağlandıkça kullanmak ya da satmak üzere oyun içi öğelerle karşılaşılır. Sıralamalı oyunlar kazanıldığında güçlü NFT kartları üretmenize olanak sağlayan Flux’lardan da kazanma durumu ortaya çıkar. Sonrasında bunları satarak kâr elde edilebilirveya kazanılanlarla yeni kartlara yatırım yaparak süreç devam ettirilebilir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir